Opieka nad burundukiem syberyjskim nie jest skomplikowana. Obserwacja pupila i wspólna z nim zabawa przyniesie jego właścicielowi satysfakcję i dużo radości. Nie można to stworzenie zdominować, ale wyłącznie należy je kontrolować.
Opieka nad burundukiem syberyjski nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ stworzenie samo potrafi zadbać o swoje futerko. Nie wskazane jest także obcinanie pazurków, gdyż zwierzątko ściera je skutecznie biegając po konarach. Zęby gryzoni rosną przez całe życie, dlatego należy do ich ścierania podawać suchy chleb, orzechy w łupinach i gałązki drzew liściastych i krzewów.
Opieka nad burundukiem syberyjskim jest ciekawym i pełnym niespodzianek zajęciem. Gryzoń ten jest w ciągu dnia aktywnym i bardzo ruchliwym stworzeniem. Stale poszukuje pożywienia, wypychając nim torby policzkowe. Proces oswajania nie jest czynnością trudną, ale należy to robić tylko z młodymi osobnikami. Oswajanie starszych osobników może zakończyć się pogryzieniem.
Rodzaj klatki
Burunduk syberyjski jest bardzo ruchliwym i żywotnym zwierzątkiem, dlatego potrzebuje pomieszczenia, przystosowanego do jego potrzeb. Dobre rozwiązanie stanowi piętrowa i duża klatka z metalowych prętów, ponieważ gryzoń może tam swobodnie biegać i skakać zmieniając poziomy. Klatka powinna zawierać, jak najmniej elementów drewnianych i plastykowych, żeby stworzenie nie zdołało je przegryźć.
Zwierzątko to hoduje się najczęściej w metalowych klatkach, ale również w wolierach. Najlepszym rozwiązaniem jest klatka o wymiarach: 100 x 60 x 40 cm. Może być również nieco mniejsza, ale burunduk syberyjski powinien się w niej swobodnie poruszać.
Wolierę zewnętrzną nie należy wystawiać na słońce.
Klatka z metalowymi prętami zapewnia znacznie lepszą wentylację, niż szklane akwarium przykryte od góry metalową siatką, która uniemożliwia stworzeniu ucieczkę. Poza tym akwarium trudniejsze jest do czyszczenia i burunduk syberyjski może poruszać się w nim tylko na jednym poziomie. W akwarium zwierzątko ma ograniczone możliwości, nie może swobodnie biegać czy skakać.
Na kondycję i zdrowie burunduka syberyjskiego nie wpływa korzystnie ustawienie klatki bezpośrednio przy grzejnikach, w słońcu czy w przeciągu. Gryzoń ten najlepiej czuje się, gdy temperatura powietrza nie jest za wysoka, poniżej 200C. Zwierzątko nie lubi przegrzania, jak również mroźnego powietrza. Klatkę wystarczy czyścić raz w tygodniu lub w zależności od potrzeb i ilości osobników.
Wyposażenie klatki
Dno klatki trzeba wyłożyć specjalnym trocinowym granulatem lub warstwą trocin, które można kupić w sklepie zoologicznym. W wolierze można zainstalować kuwetę z piaskiem i torfem, która prawdopodobnie zostanie zaakceptowana na toaletę. Klatkę należy również zaopatrzyć w półkę i metalową karuzelę. Poza tym woliery i klatki muszą być wyposażone w imitujące nory dreny i kamienie.
Klatka powinna być zaopatrzona w gałęzie i konary, które nie tylko służą do wspinania, ale również wykorzystywane są przez to sympatyczne zwierzątko do ścierania siekaczy i pazurów. Do tego należy dorzucić garść siana, które posłuży pupilowi za budulec legowiska czy gniazda, a część będzie zjedzona.
Do klatki można również wstawić drewniany czy plastykowy domek, którego pupil szybko przerobi na trociny. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie szklane naczynie lub odwrócona doniczka z wyciętym kawałkiem ścianki bocznej. Burunduk syberyjski może zimą przebywać w zewnętrznej wolierze, którą należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem. W takich warunkach pupil zapadnie w zimowy sen.
Higieniczne warunki
Opieka nad burundukiem syberyjski to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Trzeba systematycznie podawać świeżą wodę i usuwać niedojedzony pokarm. Miseczki należy utrzymywać w czystości, myjąc je po zjedzonym pokarmie. Karma powinna być kupowana w sprawdzonych sklepach i dobrej firmy.
Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia.
Ponadto do zadań opiekuna lub innych członków rodziny należy także częste sprzątanie kuwety i wymienianie ściółki w klatce czy wolierze. Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża. Ściółka nigdy nie powinno być zawilgocona i przed jej wymianą trzeba umyć kuwetę. Higieniczne warunki pozwolą gryzoniowi być radosnym i cieszyć się dobrym zdrowiem.
Domowe zagrożenie
Opieka nad burundukiem syberyjskim nie wymaga dużo obowiązków. Można wypuszczać go z klatki, zachowując zasady bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub stojących blisko ściany. W takiej sytuacji zwierzątko nie będzie miało możliwości zaklinowania się pomiędzy meblami.
Gryzoń ten lubi zabawy i zwiedzanie nieznanych miejsc.
Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych. Jest to niezbędne w celu uniemożliwienia podopiecznemu ich przegryzienia, co grozi porażeniem pupila prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega burunduk syberyjski należy zamknąć. W takim przypadku ucieczka zwierzątka jest niemożliwa.
W pomieszczeniu, w którym wypuszczony został burunduk syberyjski, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Należy uważać, żeby nie doszło do nieumyślnego nadepnięcia zwierzątka. Psa i kota, który znajduje się w domu należy izolować od gryzonia. Trzeba tego przestrzegać, aby burunduk syberyjski nie przestraszył się.
Opiekun powinien chronić swojego podopiecznego przed stresem.
Opieka nad burundukiem syberyjskim przeprowadzana w sposób prawidłowy, uchroni zwierzątko przed chorobami i dolegliwościami. Zdrowy burunduk syberyjski jest radosny i bystry oraz szybko skacze i biega. Burunduk syberyjski dobrze traktowany stanie się towarzyszem dnia codziennego i zapełni wolny czas swojemu opiekunowi.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]