GeoZoo » Gryzoń » PIESEK PRERIOWY
Piesek preriowy

PIESEK PRERIOWY

Piesek preriowy należy do: królestwa zwierząt, typu strunowców, gromady ssaków, rzędu gryzoni, rodziny wiewiórkowatych, rodzaju pieska preriowego. W warunkach domowych jest on rzadko hodowany w Polsce i nie jest tak popularny, jak inne gryzonie.

Piesek preriowy zagościł w polskich sklepach zoologicznych niedawno. Jest to gryzoń znany z opowieści o Dzikim Zachodzie, a ich środowiskiem naturalnym jest amerykańska preria. Zwierzęta te wybierają obszary przeważnie z niską roślinnością, ponieważ ułatwia im to obserwowanie środowiska. Posiadają one jeden z najbardziej rozwiniętych w świecie zwierząt system porozumiewania.

Gatunki piesków preriowych

Piesek preriowy nazywany jest również nieświszczukiem. Zamieszkuje Amerykę Północną i Środkową. Przypominają wyglądem polskie świstaki. Zwierzątko przyjmując specyficzną postawę „słupka” bacznie obserwuje otoczenie i ostrzega o niebezpieczeństwie swoje stado  charakterystycznym szczekiem.

Piesek preriowy

Wyróżniamy pięć gatunków tych gryzoni:

  • czarnoogonowy,
  • białoogonowy,
  • piesek preriowy Gunnisona,
  • meksykański piesek preriowy,
  • piesek preriowy z Utah.

Czarnoogonowy

Jest najpopularniejszym pieskiem preriowym o nazwie łacińskiej ludovicianus.  Jest to odpowiednik imienia męskiego Ludwik, w języku angielskim to Louis. W stanie dzikim zasięgiem jego występowania są narożne równiny, które ciągną się od centralnego Teksasu do Kanady. Dawniej gryzoń ten zajmował znacznie większe obszary.

Jego terenem są prerie porośnięte niską roślinnością, w pobliżu strumieni lub dorzeczy rzek, a także obszary do wysokości 1700 m. Samce wykazują wyższy stopień rywalizacji i są bardziej agresywne, niż gatunek białoogonowy. Czarnoogonowe budują nory z nasypami.

Białoogonowy

Jak ich nazwa wskazuje posiadają biały ogon, futerko jasnobrązowe i czarne plamki nad i pod oczami. Występują w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, aż do granicy z Kanadą. Zajmują przeważnie tereny suche i wysoko położone od 1700 do 3000 metrów. Obszary te porośnięte są wysokimi trawami.

Nie zajmują się potomstwem, tylko bronią swojego terytorium i budują nory bez nasypów z kilkoma systemami wyjść z nory. Bytują w koloniach średniej wielkości. Wykazują najsłabsze tendencje socjalne ze wszystkich piesków preriowych. Gatunek białoogonowy więcej czasu spędza pod ziemią.

Piesek preriowy

Piesek preriowy Gunnisona

Ma szarawe umaszczenie, które przechodzi w szarobiałe i posiada znacznie krótszy ogon od pozostałych gatunków. Występują w Stanach Zjednoczonych w czterech stanach: Utah, Kolorado, Nowy Meksyk i Arizony. Żyją one w trawiastych preriach i górskich dolinach, zajmując obszar powyżej 1830 do 3660 metrów. Buduje rozgałęzione nory, które są dosyć głęboko usytuowane.

Meksykański piesek preriowy

Jest gatunkiem słabo znanym i zagrożonym. Posiada jasno-żółto-brązowe umaszczenie, które jest przetykane czarnymi włosami. Ma charakterystyczny czarno zakończony ogon. Jego szata ma podszerstek. Zwierzęta te zajmują  teren północno-wschodniego Meksyku, który jest nisko zarośnięty. Tworzą  kolonie, składające się z około 50 osobników. Nie hibernują zimą i są aktywne w porze dziennej.

Piesek preriowy z Utah

To gatunek zagrożony wyginięciem, który jest najmniejszy ze wszystkich piesków. Posiada cynamonowy grzbiet i trochę jaśniejszy brzuch. Można go spotkać w górach skalistych południowo-wschodniego Utah. Zajmuje nisko zarośnięty i suchy teren. Gatunek ten występuje w koloniach, w systemie klanowym.

Piesek preriowy jest niedużym gryzoniem, który uwielbia zabawy i pieszczoty, nie lubi samotności. Jest to stworzenie społeczne, które można kontrolować, ale nie wolno zdominować. Należy pamiętać, że w niewoli są to zwierzęta niesamowicie towarzyskie, kochające bezwarunkową miłością opiekuna. Obserwacja pieska preriowego jest bardzo fascynującym i wciągającym zajęciem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...