Motylik fioletowouchy to królestwo: zwierząt, gromada: ptaków, rząd: wróblowych. Został on zakwalifikowany do ptaków śpiewających z rodziny astryldowatych i podrodziny astryldów. Motylik fioletowouchy jest atrakcyjnym ptakiem, który w Polsce często nazywany jest motylikiem granatowym.
Motylik fioletowouchy zamieszkuje Południową Afrykę. Jego zasięg występowania rozciąga się od zachodniego do wschodniego wybrzeża, pomiędzy piętnastym a trzydziestym równoleżnikiem. Żyje na terenach Zimbabwe, Mozambiku, Botswany, Namibii. Występuje na stepach, które porośnięte są rzadkimi akacjowymi gajami i ciernistymi krzewami.
Charakterystyka ogólna
Motylik fioletowouchy jest o ciekawym wyglądzie niedużym ptakiem, który nie występuje często w hodowlach. Gatunek ten po raz pierwszy został opisany przez szwedzkiego przyrodnika i lekarza Karola Linneusza w 1766 roku. W środowisku naturalnym motyliki bytują w parach lub niedużych grupach.
Znane są dwa jego podgatunki ze względu na występowanie geograficzne:
- Uraeginthaus granatina retusa
- Uraeginthaus granatina siccata
Motylik fioletowouchy jest eleganckim ptakiem. Długość jego ciała mieści się w przedziale 14,5-15 cm wraz z ogonem. Natomiast masa ciała wynosi w granicach 15-18 g. Ponad połowa jego długości przypada na ogon, dlatego mało waży. Tęczówki są koloru rubinowego, a dziób i brwi czerwone. Prawie prosta jest linia dzioba i czoła, a środkowe sterówki wyraźnie wydłużone.
Skoki są o barwie łupkowej. W naturze pożywieniem tych ptaków są delikatne listki, nasiona traw i owady. W domowych warunkach należy karmić je w podobny sposób jak kanarki, ale z dość dużym dodatkiem białka pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjadają owoce i warzywa, które przed podaniem należy drobno pokroić.
Upierzenie
Motylik fioletowouchy to ptak o nietuzinkowym wyglądzie. Samica jest mniej ubarwiona w kolorze jasnobrązowym z odcieniem czerwonym. Podbródek i gardło są jasnoszare. Na bokach głowy, czole i nasadzie ogona widoczne jest jasnoniebieskie upierzenie. Samiec posiada wyraziste barwy. Wierzch głowy, skrzydła i plecy wyróżniają się głębokim czerwonobrązowym kolorem.
Podbródek i gardło są czarne. Boki głowy są fioletowe, a czoło kobaltowoniebieskie. U niektórych osobników może występować czarny kantarek. Pierś jest barwy kasztanowej. Natomiast brzuch jest trochę ciemniejszy, może być też kasztanowy, a nawet czarny.
Samiec posiada ciemnoszare sterówki, które charakteryzują się czarnymi i szerokimi obwódkami. Jaskrawo kobaltowoniebieska barwa widoczna jest u nasady ogona. Nabycie pary motylików fioletowouchych do domowej hodowli jest prawie nieosiągalna.
Rozmnażanie motylików
Motylik fioletowouchy to bardzo interesujący ptak egzotyczny. W środowisku naturalnym motyliki przystępują do lęgów po okresie deszczowym, co jest związane z występowaniem pożywienia. Krzew wykorzystywany jest przez te ptaki do budowania gniazda ze źdźbeł suchej trawy z bocznym otworem. Wnętrze gniazda wyścielone jest piórkami.
Do gniazda samiczka składa 3-6 białych jajeczek. Po około 13 dniach na świat przychodzą pisklęta. Wysiadywaniem jajeczek zajmują się na zmianę rodzice. Po około 21 dniach, gdy młode są już upierzone opuszczają gniazdo. Jednak nie są jeszcze w pełni samodzielne. Samica i samiec dokarmiają swoje potomstwo jeszcze przez 14 dni.
Młode nie posiadają jeszcze ubarwienia rodziców. Mają żółtobrązowy kolor. Później zaczynają pojawiać się na ich głowie jasnoniebieskie piórka u samiczki, a niebieskofioletowe u samczyka. Młode motyliki ubarwienie swoich rodziców uzyskują po czterech miesiącach.
Motylik fioletowouchy jest pięknie ubarwionym okazem o nietuzinkowym wyglądzie. Hodowla tego gatunku jest dość skomplikowana. Motyliki można trzymać w klatce i pokojowej witrynie, które powinny zostać obsadzone trawiastą roślinnością i niedużym krzewem. Ptaki te można również podziwiać w ogrodach zoologicznych.