GeoZoo » Ptak » Nestor kea
Nestor kea

Nestor kea

Nestor kea to królestwo: zwierząt, gromada: ptaków i infragromada: ptaków neognatycznych. Należy do rzędu papugowych i rodziny nestorów. Jest to drapieżny ptak z rodzaju Nestor, gdzie nie wyróżnia się podgatunków. W Naturze ojczyzną tej papugi jest Nowa Zelandia. Nestor kea polecana jest miłośnikom ptaków egzotycznych.  

Nestor kea to bardzo inteligentna i godna uwagi papuga. Zamieszkuje górskie lasy i piętra alpejskich gór Wyspy Południowej, która jest największą z wysp Nowej Zelandii. Ptaka tego można spotkać też w nizinnych dolinach rzecznych i w lasach nabrzeżnych.

Nestor kea preferuje przede wszystkim lasy bukowe regionów podgórskich. Jest to takson unikatowy, którego populacja jest niewielka, w granicach około 5 tysięcy osobników. Gatunek ten po raz pierwszy opisał w 1856 roku angielski ornitolog John Gould. Kea jest zwierzęciem wszystkożernym.

Wygląd zewnętrzny

Nestor kea to wielka papuga, która wspaniale lata. Mierzy 46 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi 90 cm. Masa ciała dochodzi do 1 kg. Charakteryzuje się wyjątkowo mocnym i ostrym dziobem, który jest silnie zakrzywiony. Dziób jest długi i wąski o barwie szarobrązowej. Samiec jest niewiele większy od samicy i ma dłuższy dziób o około 13%.

Nestor kea posiada ubarwienie oliwkowo-zielone. Pióra papugi mienią się zielonym i niebieskim połyskiem. Od wewnątrz skrzydła są koloru pomarańczowego. Natomiast wewnętrzna strona ogona jest ciemno czerwona. Pozostała część ogona ma barwę bladozieloną. Obwódki oczu i nogi są szare. Młode osobniki są jaśniejsze niż dorosłe papugi. Mają barwę oliwkowożółtą.

Nestor kea

Charakter i temperament

Nestor kea jest gatunkiem stadnym. W naturze żyje  w grupach składających się do kilkunastu osobników. Nie lubi samotności. Adoptuje się dobrze w różnym warunkach środowiskowych. Kea jest bardzo ciekawskim i towarzyskim ptakiem. Lubi psocić i wszystko demolować. Nie może chodzić bezczynnie. Jest to bardzo żywiołowy ptak.

Nestor kea lubi eksplorować otoczenie i posługiwać się różnymi przedmiotami. Szybko się uczy i chętnie współpracuje z człowiekiem. Uwielbia rozmaite zabawki i przepada za zespołowymi ćwiczeniami. Ptaki te posiadają ukryte talenty. Chętnie tarzają się w śniegu, ślizgają po zboczach, kąpią w kałużach czy wykonują powietrzne akrobacje. Lepią również śnieżki i bawią się nimi. Pod tym względem dorównują małpom.

W Nowej Zelandii zaczepiają turystów, zaglądają do torebek. Niszczą samochody i ich anteny oraz lubią bawić się samochodowymi  wycieraczkami. Wyrzucają śmieci z koszy w poszukiwaniu pożywienia. Nie boją się ludzi. Potrafią nawet wchodzić do domów i kraść przedmioty. Przeszukują też pozostawione bez nadzoru torby i plecaki turystów.  

Korzystanie z ekranów dotykowych

Nestor kea wyróżnia się pod wieloma względami z pośród wszystkich papug. Naukowcy wyszkolili 6 samców mieszkających w parku dzikiej przyrody w Willowbank Wildlife Reserve w mieście Chirstchurch. Rezerwat ten został założony ponad 40 lat temu przez rodzinę Willis. Badacze nauczyli papugi obsługiwać ekrany dotykowe.

Jest to bardzo dobry sposób na rozładowanie nadmiaru energii. Zdaniem badaczy stymulowane papugi przy użyciu ekranów dotykowych nie będą wchodziły w interakcje z ludźmi. Przyniesie to obopólne korzyści. Ludzie uwolnią się od wścibskich i niszczycielskich ptaków. Natomiast papugi nie zaznają nudy przy ekranach dotykowych.

Nestor kea

Rozmnażanie

Nestor kea jest ptakiem poligamicznym. Papugi te lubią żyć w haremie, składającym się z 1 samca i 4 samic. Kea buduje gniazdo na drzewie, w szczelinach skalnych bądź w dziuplach. Przyszli rodzice wyścielają gniazdo mchem, porostami i gałązkami. Okres lęgowy przypada od lipca do stycznia. Składanych jest od 2 do 4 jaj, które wysiaduje samica.

Natomiast samiec w tym czasie karmi samicę i stoi na straży gniazda. Czas wysiadywania wynosi około 3 tygodni. Młode przebywają w gnieździe 2 tygodnie. Opieka nad potomstwem poza gniazdem wynosi 3 miesiące. Dojrzałość płciową osiągają w trzecim roku życia i nie więcej jak 40% osobników przeżywa do tego okresu. Długość życia kei na wolności wynosi około 20 lat. W niewoli ptaki te mogą żyć znacznie dłużej.

Podsumowując nestor kea to jedyna na świecie papuga górska. Ptaki te w niewoli w trosce o ich zdrowie psychiczne i fizyczne, powinny się rozwijać i być stymulowane. Ze względu na swój poziom intelektualny i żywiołowy charakter nie są to łatwe zwierzęta do hodowania. W środowisku naturalnym największym zagrożeniem tych papug są ludzie i ich niszczycielska działalność. Jest to gatunek narażony na wyginięcie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top