
PĘDZLOGON ZWINNY
13/01/2021Pędzlogon zwinny to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni, rodzina: popielicowatych. Jest małym i sprytnym stworzeniem, należącym do podrodziny pędzlogony. Podobny jest trochę do wiewiórki i popielicy, chociaż żadnym z tych zwierząt nie jest spokrewniony.
Pędzlogon zwinny ma polską nazwę dostosowaną do swojego wyglądu i temperamentu. Nie należy do popularnych stworzeń domowych. Jest on zwierzęciem roślinożernym. Prowadzi nocny tryb życia. Gryzonia tego nie wolno łapać ani przenosić za ogon. Rozpoznawanie płci nie jest trudne, ponieważ u dojrzałych samców wyraźnie widać jądra.
Zasięg występowania
Pędzlogon zwinny występuje na terenach Afryki, na południe od Sahary. W naturze zajmuje rozległe terytorium. Jest zwierzęciem stadnym i żyje w małych rodzinach. Gryzonie te doskonale wspinają się po drzewach i szybko poruszają się nawet po cienkich konarach.
Pędzlogon rzadko schodzi na ziemię.
Zwierzętom tym w utrzymywaniu równowagi pomaga ich długi i puszysty ogon. W ciągu dnia są mało aktywne, przeważnie śpią i gnieżdżą się w dziuplach. Większość czasu spędzają wśród gałęzi drzew. Dodatkowo podczas zabawy, żerowania i podniecenia wydają charakterystyczne odgłosy. Nie ma problemu z oswojeniem młodych osobników.

Krótka charakterystyka
Pędzlogon zwinny jest miłym i pełnym temperamentu gryzoniem. Długość jego ciała waha się w granicach 6 – 8 cm. Posiada ogon tej samej długości, co ma jego głowa z tułowiem. Zwierzątko to niewiele waży od 18 do 30 g. Długość jego życia wynosi około 5 lat. Głowa tego gryzonia w kształcie klina ma duże i ciemne oczy.
Natomiast uszy jego są osadzone nieco z tyłu. Pędzlogon zwinny charakteryzuje się puszystym i długim ogonem. Sierść jego jest gęsta i krótka, o barwie szaro-popielatej. Natomiast kończyny i brzuszek są znacznie jaśniejsze.
Posiada chropowate opuszki na nogach, które pozwalają mu zwinnie poruszać się po gałęziach drzew.
Pędzlogon zwinny jest zwierzęciem sprytnym i inteligentnym. Szybko i zwinnie porusza się po konarach drzew. Zwierzęta te komunikują się pomiędzy sobą, wydając szczebiocące piski i dźwięki. W ciągu dnia lubią spać w dziuplach. Dlatego oswajanie młodych powinno odbywać się zaraz po wyjściu z gniazda. Należy nauczyć te gryzonie, żeby same wchodziły na wyprostowaną dłoń.
Uwielbiają towarzystwo człowieka, zwłaszcza chodzenie po jego rękach.
Dojrzałość płciową osiągają w piątym miesiącu życia. Ciąża u samiczki trwa około 25 dni. Natomiast potomstwo przychodzi na świat w ilości od 4 do 6 osobników. Samce nie pomagają w opiece nad miotem, ale również nie są agresywne wobec młodych.
Podsumowując pędzlogon zwinny jest sympatycznym i ruchliwym zwierzątkiem. Dlatego polecany jest miłośnikom gryzoni. Najlepiej zakupić niespokrewnioną parkę z prywatnej hodowli i z planowanego miotu. Spokrewnione osobniki mogą częściej chorować. Pędzlogon zwinny dobrze odżywiany i pielęgnowany w niesie do rodzinnego domu wiele radości.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej

Dog niemiecki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie Nestor kea
Czytaj Dalej

Koci katar
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o alpakach
Czytaj Dalej

Zwinnik Blehera
Czytaj Dalej