GeoZoo » Gryzoń » Jakie kolory rozróżniają świnki morskie?
Jakie kolory rozróżniają świnki morskie?

Jakie kolory rozróżniają świnki morskie?

Jakie kolory rozróżniają świnki morskie? Świnki morskie czyli kawie domowe nie są w stanie rozróżnić wszystkich kolorów. Zwierzęta te pochodzą z Ameryki Południowej. Prowadzą dzienny i nocny tryb życia. W porze nocnej widzą lepiej niż ludzie. Świnki morskie są na naszej planecie jednymi z najczęściej hodowanych gryzoni.

Jakie kolory rozróżniają świnki morskie? Zwierzęta te nie widzą przedmiotów w takich samych barwach jak ludzie. Nie rozróżniają koloru bordowego czy czerwonego. Dostrzegają natomiast cztery podstawowe barwy: niebieski, zielony, żółty i brązowy. Świnki morskie w wieku geriatrycznym mogą mieć problemy ze wzrokiem, podobnie jak ludzie.  

Wzrok świnki morskiej

Jakie kolory rozróżniają świnki morskie? Wzrok dla świnek morskich jest bardzo ważny. Natomiast rozróżnianie kolorów nie ma większego znaczenia. Kawie domowe posiadają lepszy wzrok niż króliki. Zwierzęta te mogą zmagać się z chorobami oczu. Najczęściej objawem przeziębienia jest stan zapalany spojówek.

Profilaktycznie należy dokładnie czyścić okolicę oczu raz lub dwa razy w tygodniu. Wystarczy do tego gaza lub patyczek kosmetyczny i przegotowana, letnia woda. U zdrowego gryzonia oczy są czyste i błyszczące. Świnki morskie podczas snu mają najczęściej otwarte powieki.

Pole widzenia kawii domowej

Jakie kolory rozróżniają świnki morskie? Świnki morskie nie muszą widzieć wszystkich barw, ponieważ nie jest im to potrzebne do życia. Zabawki dla tych zwierząt najlepiej kupować w kolorze żółtym, niebieskim czy zielonym. Kawiom domowym w środowisku naturalnym zagrażają drapieżniki.

Z tego powodu gryzonie te należy umiejętnie oswajać. Świnki morskie mają oczy rozmieszczone po bokach. Z tego powodu posiadają rozległe pole widzenia, sięgające prawie 300 stopni. Zwierzęta te widzą obiekty z obydwu boków i przed sobą. Są również w stanie dostrzec wroga, który znajduje się za nimi. Dzięki oczom widzą wokół wiele rzeczy.

W taki sposób posiadają większe szanse na przeżycie w starciu z drapieżnikiem. Mogą bez problemów zlokalizować niebezpieczeństwo. Jednak nie widzą przedmiotów, które znajdują się pod nimi. Zabawka, która wpadnie między przednie łapki nie jest przez nie dostrzeżona. Wzrok świnek morskich nie jest doskonały.

Bardzo dobrze rozwinięty jest zmysł węchu i słuchu. Gryzonie te są bardzo wrażliwe na dźwięki, gdyż słyszą lepiej niż człowiek. Świnki morskie mają problemy z ostrością widzenia i oceną odległości. Trzeba uważać, aby nie spadły. Mogą spaść z dużej wysokości, gdy źle ją ocenią.

Włosy czuciowe pomagają orientować się w terenie. Zmysł smaku nie jest na wysokim poziomie.  Zmysły tych zwierząt dostosowane są do ich życia  w naturze. Świnki morskie są bardzo towarzyskie i nie są wymagające, co sprawia, że są często domowymi pupilami.

Jakie kolory rozróżniają świnki morskie? Podsumowując świnki morskie rozróżniają niewiele kolorów. Jednak nie przeszkadza to kawiom domowym w codziennym funkcjonowaniu. W dzisiejszych czasach gryzonie te są bardzo popularne w Europie. Świnka morska znajduje się w czołówce hodowlanych zwierząt domowych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]