GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad szynszyloszczurem szarym
Opieka nad szynszyloszczurem szarym

Opieka nad szynszyloszczurem szarym

Opieka nad szynszyloszczurem szarym może dotyczyć zwierząt żyjących na wolności i w niewoli. Gryzonie te rzadko są hodowane, jako zwierzęta domowe. Naturalnym środowiskiem szynszyloszczurów są tereny Ameryki Południowej. Zwierzęta te są mieszkańcami w niektórych ogrodach zoologicznych.

Opieka nad szynszyloszczurem szarym wymaga wiedzy i zaangażowania. Dzikie i zdrowe zwierzęta świetnie radzą sobie w przyrodzie. Jednak czasami potrzebują ludzkiej pomocy, zwłaszcza w przypadku choroby, okaleczenia czy osierocenia młodych szynszyloszczurów. Mogą też wymagać opatrzenia ran. Jednak w środowisku naturalnym ich populacja nie jest zagrożona wyginięciem.

Opieka nad szynszyloszczurami w ZOO

Opieka nad szynszyloszczurem szarym może dotyczyć mieszkańców ogrodów zoologicznych. Wymaga to od personelu odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i cierpliwości. W ogrodzie zoologicznym przebywa dużo zwierząt, dlatego jeden opiekun nie wystarczy. Pracownicy ZOO mają za zadanie dbać o dobrostan zwierząt.

Ogród zoologiczny podzielony jest na sekcje, gdzie kilku pracowników jest odpowiedzialnych za zdrowie, rozwój i samopoczucie zwierząt. Pielęgniarze mają pod opieką określone stworzenia. Na 60 zwierząt powinno przypadać minimum czterech pielęgniarzy i jeden brygadzista. Karmią oni i pielęgnują szynszyloszczury.

Opieka nad szynszyloszczurem szarym to duża odpowiedzialność. Ważny jest stan zdrowia tych zwierząt i ich kondycja. Zatrudnione osoby w ogrodzie zoologicznym pilnują również, aby szynszyloszczury nie wydostały się na zewnątrz. W ogrodach zoologicznych często pracują ludzie z wyższym wykształceniem. Studenci odbywają tam również praktyki i poszerzają  swoją wiedzę w zakresie żyjących tam zwierząt.

W ZOO zatrudniani są lekarze weterynarii, biolodzy, zootechnicy, oraz absolwenci rybołówstwa i oceanografii. Opiekunowie przeważnie posiadają niezbędną wiedzę w zakresie biologii zwierząt. Najczęściej znają anatomię i choroby szynszyloszczurów szarych. Regularnie kontrolowany jest stan zdrowia i samopoczucie podopiecznych.

Wykonywane są również szczepienia oraz zabiegi medyczne i kosmetyczne. W razie choroby gryzonie te leczone są przez specjalistów. Często, a nawet codziennie odbywają się treningi medyczne. Ma to na celu wykonywanie poszczególnych czynności bez stresu dla zwierząt i z zachowaniem bezpieczeństwa dla opiekunów.

Podsumowując opieka nad szynszyloszczurem szarym wymga fachowej wiedzy i dużej cierpliwości. Pozostawiony sam w mieszkaniu może zrobić w nim dość duży bałagan. Przede wszystkim potrzebuje obszernej klatki z kryjówkami i podłożem, w którym będzie mógł kopać nory. Nie ma problemu z jego karmieniem, ponieważ jest roślinożerny. Należy pamiętać, że jest to zwierzątko stadne, któremu potrzebne jest towarzystwo innego osobnika.