GeoZoo » Kot » Kot czy kotka, co wybrać?
Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać? Przed zakupem futrzaka należy podjąć decyzję o jego płci, wieku i rasie. Dorosłe koty nie mają dużych szans na znalezienie nowego domu. Niekiedy kot żyjący na wolności dokonuje wyboru przyszłego opiekuna i domu, w którym chce zamieszkać.

Kot czy kotka, co wybrać? Może to kot wybierze nas. Niektóre koty wolno żyjące mają własne sposoby. Prowadząc rozpoznanie terenu, pojawiają się niespodziewanie pod drzwiami. Badają jakość jedzenia i stopniowo zdobywają ludzkie serca. Mają przemyślany plan, ponieważ chcą się wprowadzić do wybranego przez siebie singla czy rodziny.

Gdzie można nabyć kota?

Kot czy kotka, co wybrać? Wyboru płci powinna dokonać cała rodzina. Kota można nabyć w hodowli, w schronisku, w klinice weterynaryjnej, z ogłoszenia czy nawet w sklepie zoologicznym. W tych dwóch ostatnich przypadkach, zwierzę można kupić pod warunkiem, że zostanie ono wcześniej przebadane przez lekarza weterynarii

W większości schronisk zatrudnieni są weterynarze, które mają za zadanie badać koty przed adopcją. Zwierzęta te często są już szczepione. W klinikach weterynaryjnych koty poddawane są badaniom i mają wykonane wszystkie potrzebne szczepienia. Ludzie często szukają tam kociąt lub dorosłego osobnika, który jest dobrym towarzyszem dla samotnej lub starszej osoby.

Dla przyszłego hodowcy kota lub osoby chcącej uczestniczyć w jego wystawach świetnym rozwiązaniem będzie kot z rodowodem. W większości kocich pokazów może brać także udział kot bez rodowodu. Kot, jako przyszły członek rodziny stanowi dla nas pewne wyzwanie, do którego trzeba się przygotować i podejść z rozwagą.

Kocica

Kot czy kotka, co wybrać? Nie jest to łatwa decyzja. Jeżeli zdecydujemy się na rozmnażanie kotów, to lepiej wybrać kotkę. Rasową kocicę należy trzymać zamkniętą w domu. Trzeba pamiętać, że kotka będzie miała ruję w okresie późno-zimowo-wiosennym. Po zbadaniu zwierząt można podjąć decyzję o reprodukcji.

Zdrowa kocica powinna być kryta zdrowym kocurem. Kotka nie powinna rodzić przed ukończeniem roku. U kocic podobnie jak u samic wielu innych ssaków, dojrzewa jedna lub kilka komórek. Jeżeli nie chcemy kociego potomstwa to warto samiczkę wysterylizować. Po tym zabiegu kotka będzie nadal czarującym ulubieńcem całej rodziny.

Kocur

Kot czy kotka, co wybrać? Wybierając rasowego kota rozpłodowego czyli reproduktora należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Taki osobnik powinien mieć wydzielone pomieszczenie ze względu na znaczenie terenu zapachami. Nie jest to przyjemne dla domowników. Natomiast w przypadku, gdy nie chcemy kotów rozmnażać nie musi być to nawet kot rasowy.

Kot czy kotka, co wybrać? Decyzja o wyborze samiczki czy samca należy do przyszłego opiekuna. Koty rasowe najlepiej kupować ze sprawdzonego źródła, ponieważ są zdrowe i pozbawione wad genetycznych, a jak wiadomo rasowy kociak należy do kosztownych zwierząt. Jeżeli nie mamy zamiaru rozmnażać kota, to płeć jego nie ma większego znaczenia.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top