GeoZoo » Kot » Najmniejsze koty domowe
Najmniejsze koty domowe

Najmniejsze koty domowe

Najmniejsze koty domowe żyją w różnych środowiskach i mają zróżnicowane potrzeby. Koty i psy to najbardziej popularne zwierzęta na kuli ziemskiej. Koty domowe żyją znacznie dłużej niż koty dzikie. Niektóre koty lubią wodę, pływanie, łowienie, a nawet nurkowanie. Najmniejsze koty domowe różnią się znacznie wielkością od swoich kocich kuzynów, ale są czułe, słodkie i kochane.

Najmniejsze koty domowe różnią się znacznie od innych ras, zwłaszcza rozmiarem i masą ciała. Koty miniaturowe i o małych rozmiarach są często trzymane w polskich domach. Nierzadko swoim atrakcyjnym wyglądem zachwycają, nie tylko kocich pasjonatów. Uwielbiają je dzieci i osoby dorosłe. Najmniejsze koty domowe podbijają ludzkie serca. Jednak należy pamiętać, że wymagają one troskliwej opieki.

Najmniejszy kot domowy świata

Najmniejsze koty domowe wzbudzają ludzką ciekawość. Pers miniaturowy jest zdecydowanie najmniejszym kocim towarzyszem na kuli ziemskiej. Koty te zostały mocno zmutowane i nie każda organizacja felinologiczna uznaje je za odrębną rasę. Niektóre z nich ważą niespełna 1 kg i mieszczą się bez trudu w filiżance do kawy. Na temat tych kotów istnieją różne opinie.

Pers miniaturowy pożądany jest przez wielu kocich miłośników. Ze względu na ich wysoką cenę są symbolem luksusu. Zwierzęta te mają wady genetyczne, są chorowite i bardzo delikatne. Posiadają kruche kości. Od matki mogą być odstawione i trafić do nowego właściciela dopiero po ukończeniu szóstego miesiąca życia.

Persy miniaturowe najczęściej hodowane są w Stanach Zjednoczonych.

Piękne i małe kotki

Najmniejsze koty domowe są bystrymi i żywiołowymi zwierzętami. Mają zbliżone do siebie rozmiary i masę, ale inne charaktery i wymagania. Do jednych z najmniejszych ras na świecie poza persem miniaturowych należą również:

Kotek singapurski

Najmniejsze koty domowe - Kotek singapurski
By Straits Singapuras – Own work, CC BY-SA 4.0, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=64007498

Kotek singapurski, który wyróżnia się charakterystyczną muskularną budową ciała, nieprzekraczającą 3 kg. Jest to bardzo mała rasa, którą nie uznaje międzynarodowa organizacja felinologiczna FIFe. Rasa ta została zarejestrowana przez CFA w 1988 roku. Do Polski koty te zostały sprowadzone w 2009 roku. Kotki singapurskie są inteligentne, żywiołowe ciekawskie i towarzyskie. Nie znoszą one samotności, dlatego można im kupić do towarzystwa psa lub innego kota. Kotek singapurski posiada charakterystyczne duże oczy i uszy, które szerokie są u nasady i zaokrąglone na końcach. Ma krótkie, gęste i błyszczące futro. Długość życia kotka singapurskiego sięga 14 lat.

Reks dewoński

Reks dewoński
By Freestyle nl – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2776811

Reks dewoński to mały futrzak pochodzący z Wielkiej Brytanii, którego waga waha się w granicach 2,5-4kg. Początek rasy sięga 1960 roku, a le dopiero za odrębną rasę uznano reksa dewońskiego w 1967 roku przez The Governing Council of the Cat Fancy (GCCF). Wyróżnia się drobną sylwetką o długich kończynach, szyi i ogonie. Posiada małą głowę o sterczących kościach policzkowych. Ma duże oczy w kształcie migdała i również pokaźne uszy. Jego futerko jest krótkie. Koty te są inteligentne, ruchliwe, wesołe i towarzyskie, lubiące zabawy. Dewony są bardzo wokalne, ale nie lubią same zostawać w domu. Długość ich życia wynosi około 13 lat.

Przeczytaj o: Reks dewoński.

Bobtail japoński

Bobtail japoński
By ​Wikipedia Japan user ようてい, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6414180

Bobtail japoński to mały kot o wadze w przedziale 2,5-4 kg. Jako odrębna rasa został uznany w 1971 roku przez CFA. Ma on umięśnione długie ciało i silne tylne nogi, pozwalające wykonywać skoki. Wyróżnia się dużą głową, która ma kształt równoramiennego trójkąta. Charakteryzuje się krótkim ogonem. Bobtail japoński uwielbia towarzyszyć w codziennych czynnościach swojemu opiekunowi. Koty te potrzebują dużej dawki ruchu. Są niesamowicie uzdolnione. Szybko uczą się machać łapką i aportować. Uwielbiają także zabawy i pływanie. Długość ich życia wynosi w granicach 13-15 lat.

Przeczytaj o: Bobtail japoński, zdrowie bobtaila japońskiego.

Munchkin

Najmniejsze koty domowe - Munchkin

Munchkin to mały kot z bardzo krótkimi nogami, którego masa ciała waha się w granicach 2-4 kg. Kończyny jego są proste i muskularne. Jest to młoda rasa kotów, która powstała w 1983 roku w Luizjanie. Organizacja amerykańska TICA zarejestrowała rasę Munchkin. Ma dosyć dużą głowę w kształcie klina i duże uszy, które są szeroko rozstawione. Oczy mają kształt włoskich orzechów i mogą przybierać różne kolory. Sierść może być krótka bądź półdługa. Dopuszczalne wszystkie barwy umaszczenia. Munchkin jest kotem inteligentnym, towarzyskim i wesołym. Potrafi być wierny, jak pies. Nie lubi samotnie spędzać czas. Munchkin szybko się uczy i akceptuje inne zwierzęta. Rasa ta nie jest uznawana przez wszystkie organizacje felinologiczne. 


Najmniejsze koty domowe doskonale sprawdzają się w roli zwierząt do towarzystwa.

Stworzenia te są inteligentne i bardzo atrakcyjne. Jednak przeważnie niezwykle delikatne i chorowite ze względu na swoje rozmiary. Tych rozmiarów zwierzęta nie powinny być traktowane jak piękne maskotki, ponieważ są to żywe istoty. Wymagają troskliwej opieki i mają również swoje potrzeby, którym należy sprostać.

Podsumowując decydując się na jednego z najmniejszych kotów domowych na świecie należy szczególnie zadbać o jego dobrostan. Dlatego pupil powinien być członkiem rodziny oraz być wesoły i radosny. Tych rozmiarów koty polecane są zwłaszcza miłośnikom miniaturowych zwierząt. Na przykład doskonale nadają się do małych mieszkań. Przedstawione przykłady kocich towarzyszy różnią się miedzy sobą potrzebami i charakterem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top