GeoZoo » Kot » Korat
Korat

Korat

Korat to kot pochodzący z Tajlandii, który jest starożytną rasą naturalną. Ten nieduży kot jest niezwykle inteligentnym stworzeniem. Jest to krótkowłosy futrzak o ślicznej błyszczącej sierści. Uważany jest on w swojej ojczyźnie za szczęśliwy talizman. Korat jest niebieskim kotem o zielonych oczach, który zwiastuje pomyślność.

Korat doskonale nadaje się dla alergików, ponieważ prawie w ogóle nie linieje. Pielęgnacja tej rasy nie jest trudna. Korat wymaga szczotkowania dwa razy w tygodniu, pielęgnacji oczu i w miarę potrzeby przycinania pazurów.  Potrzebny jest mu także codzienny masaż. Uznany jest za jednego z najbardziej inteligentnych kotów, które przynoszą szczęście. Jest również symbolem miłości, dobrobytu i wysokich plonów.

Która historia rasy

Korat należy do jednej z najstarszych kocich ras. Pierwsze opisy tej rasy pojawiły się w XIV wieku. Obecną nazwę kota nadał król Rama V, który panował w Tajlandii w drugiej połowie XIX wieku, do roku 1910. W Stanach Zjednoczonych koty te pojawiły się po raz pierwszy w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Dokładnie para kotów: Dara i Nara zostały przywiezione tam z Tajlandii w 1959 roku.

Oficjalnie rasa została uznana w Stanach Zjednoczonych w 1965 roku. Pod koniec XX wieku przybyły one dopiero na tereny Europy, gdzie zostały sprowadzone przez Brytyjczyków. Koraty trafiły do Anglii w 1972 roku. W dzisiejszych czasach najbardziej znane są w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Natomiast we Francji i w Polsce są mało popularne.

Korat

Cechy zewnętrzne

Korat jest wysmukłym i jednocześnie muskularnym kotem o uroczym wyglądzie. Posiada niedużą głowę w kształcie serca. Podbródek tworzy czubek serca, a uwypuklone łuki brwiowe jego górną część. Korat ma duże i okrągłe oczy, które są szeroko rozstawione. W młodość posiadają kolor bursztynowy. Po 2 latach oczy przybierają barwę zieloną. Jego uszy są szerokie u nasady i zaokrąglone na końcach.

Posiada płaskie i szerokie czoło. Biodra jego są okrągłe, klatka piersiowa szeroka i zad zaokrąglony. Posiada średniej długości nogi i ogon, który zaokrąglony jest na końcu, a gruby u nasady. Korat wyróżnia się pięknym srebrzysto-niebieskim futrem. Sierść jego jest krótka i lśniąca oraz przylegająca do kociego ciała. Jest ona krótsza na głowie, kończynach i ogonie.

Kot ten nie posiada podszerstka.  

Korat często mylony jest z kotem rosyjskim niebieskim. Waży on w granicach 2-5 kg. Samica jest trochę lżejsza od samca. Masa jej ciała nie przekracza 4 kg. Pełną dojrzałość korat osiąga w wieku trzech lat. Nie jest wskazane krzyżowanie tych kotów z innymi rasami. Wszystkie koraty są potomkami kotów tajskich. Według FIFE zaciśnięta szczęka u korata jest niepożądana. Jest to kot długowieczny, który może dożyć nawet 30 lat.

Korat

Zachowanie i temperament

Korat jest bardzo towarzyskim kotem, skłonnym do wielu zabaw. Ma bardzo dobrze rozwinięty wzrok, słuch i węch. Należy zadbać o dobrostan tego zwierzęcia, które nie lubi samotności. Z tego powodu nie należy zostawiać go na wiele godzin samego w mieszkaniu. Świetnie nadaje się dla singli, ludzi starszych, rodzin z dziećmi, a szczególnie domatorów.

Korat uwielbia towarzystwo człowieka i wspólne zabawy z opiekunem. Natomiast nie toleruje głośnych dźwięków. Potrafi również rozpoznać ludzkie emocje, jest zwinny i zabawny. Przepada za głaskaniem i przytulaniem się do swojego opiekuna. Radośnie powita człowieka po powrocie do domu. Lubi również towarzyszyć we wszystkich domowych czynnościach.

Korat nie jest chorowitą rasą, ale podatny jest na schorzenia układu oddechowego i genetyczną chorobę czyli gangliozydozę GM1 albo GM2. Kot ten zajmuje ważne miejsce w wierzeniach Tajlandii.  Jest to kot bardzo towarzyski, który nie boi się innych zwierząt. Nie jest to popularna rasa, ale hodowcy starają się zachować jego oryginalny typ rasy i naturalny wygląd.

Jest to kot nie zwykle lojalny, który przywiązuje się do miejsca i swojego opiekuna. Potrafi nauczyć się różnych sztuczek, a jego zachowanie przypomina psiego towarzysza. Jego dieta musi być odpowiednio zbilansowana i z dużą ilością mięsa. Lubi również spożywać warzywa. Korata można kupić w cenie około 3000 zł.

Podsumowując korat to doskonały towarzysz człowieka, który nadaje się dla każdej rodziny. Jest to idealny kandydat na domowego pupila, który towarzyszył będzie w codziennym życiu. Hodowany w odpowiednich warunkach jest zdrowym i radosnym przyjacielem człowieka. Korat swoim nietuzinkowym wyglądem i przyjazną aparycją zyskał wielu zwolenników. W Tajlandii jest on niejednokrotnie prezentem ślubnym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]