GeoZoo » Kot » Kot balijski
Kot balijski

Kot balijski

Kot balijski jest średniej wielkości zwierzęciem, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest to dostojny i piękny kot o bystrym wzroku. To wspaniały towarzysz w codziennym życiu człowieka. Kot balijski kojarzy się przede wszystkim z wrażliwością i ciepłem domowego ogniska.

Kot balijski jest dobrym kompanem dla samotnych ludzi. Rasa ta pomimo sugerującej nazwy nie pochodzi z Bali. Doceniany jest dzięki swojemu niesamowitemu urokowi. To bardzo pojętny kot, który bez trudu nauczy się różnych sztuczek. Kot balijski polecany jest osobom, które nie spędzają dużo czasu poza domem.  

Krótka historia rasy

Kot balijski narodził się w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Amerykańscy hodowcy zauważyli wśród kociąt syjamskich osobniki o dłuższej sierści niż pozostałe koty. Były one również trochę grubsze od swojego rodzeństwa.

Pomimo swojej nietuzinkowej urody, nie były traktowane, jak koty rasowe. Nie trzeba jednak było długo czekać, ponieważ wzbudziły one zainteresowanie dwóch hodowczyń. Marion Dorsey z Kalifornii i Helen Smith z Nowego Jorku stworzyły oddzielną rasę kotów syjamskich długowłosych.

Hodowcy tych kotów nie zaakceptowali tej nazwy, a więc zostały nazwane kotami balijskimi. Koty ze względu na swoją urodę, a także wdzięk i lekkość w poruszaniu się oraz zachowaniu zostały porównane do tancerek z Wyspy Bali. Z tego właśnie powodu wzięła się ich nazwa.

Kot balijski

Wygląd kota balijskiego

Kot balijski jest wysmukłym i szczupłym zwierzęciem o wysportowanej sylwetce. Waży w granicach 3-5 kg. Ma średniej wielkości głowę Jego ciemnoniebieskie oczy są skośne o migdałowym kształcie. Posiada długie i szeroko rozstawione uszy, które po stronie wewnętrznej porośnięte są delikatnymi włosami.   

Kot balijski ma szczupłą i delikatną sylwetkę oraz cienkie kości. Posiada długie i szczupłe kończyny, które są dobrze umięśnione. Przednie nogi są krótsze od tylnych. Futro jego jest średniej długości, jednowarstwowe, jedwabiste i delikatne. Posiada jedynie włos okrywowy bez podszerstka. Najlepiej jest to uwidocznione na puszystym ogonie.

Kot balijski posiada  umaszczenie: syjamski point, kawy z mlekiem point, niebieski point, liliowy point. Na pyszczku, uszach, ogonie i na łapach posiada ciemne znaczenia. Kocięta przychodzą na świat całe białe. Dopiero po dwóch miesiącach przybierają właściwą barwę. Długość jego życia waha się w granicach 13-15 lat, a nawet dłużej. 

Charakter i temperament kota balijskiego

Kot balijski jest bardzo żywotnym i aktywnym kotem. Lubi towarzystwo człowieka, a zwłaszcza swojego opiekuna. Jest to kot inteligentny i czuły. Potrzebuje dużo ruchu i jest hałaśliwy. Nadmiar energii pomoże mu rozładować stabilny i piętrowy drapak i wysokie drzewka. Nie zaspokojone jego potrzeby doprowadzą do tego, że kot balijski będzie skakał po meblach.

Kiedy będzie się nudził sam znajdzie dla siebie zajęcie. Jest on bardzo bystry i zwinny. Bez problemu potrafi wskoczyć z podłogi na krawędź drzwi czy lodówkę. Lubią towarzystwo innych kotów i psów. Chętnie przebywa blisko ludzi i nie lubi samotności.

Uwielbia pieszczoty i zabawy oraz lubi być w centrum uwagi.

Kot balijski komunikuje się nie tylko wzrokowo i ruchami ciała, ale także głośnym miałczeniem. Potrzebuje on wiele miłości i czułości ze strony opiekuna. Szybko przyzwyczaja się do człowieka. Jest on bardzo zazdrosny o swojego opiekuna i potrafi mu to okazać. Jest to bardzo elegancki kot, który porusza się z gracją.

Kot balijski

Pielęgnacja kota balijskiego

Kot balijski nie jest trudny w pielęgnacji, ponieważ można go czesać kilka razy w tygodniu. Gubi on mało włosów, które nie ulegają plątaniu. Nie należy również zapominać o regularnym kontrolowaniu stanu uszu i codziennym szczotkowaniu zębów. Ważne jest również przycinanie zbyt długich pazurów.

Od najwcześniejszych miesięcy życia pupila należy oswajać z wodą, ponieważ kąpiele stanowią ważny element pielęgnacyjny. Poza tym bardzo ważną rzeczą w życiu kota jest przestrzeganie diety ze względu na jego niepochamowany apetyt.

Jest wielkim łakomczuchem i dlatego ma tendencję do tycia.

Kot balijski to wspaniały towarzysz człowieka, który lubi przytulać się do domowników. Jego łagodne usposobienie i nietuzinkowi wygląd przyciąga ludzki wzrok. Jest to idealny kandydat na domowego pupila, który towarzyszył będzie w codziennym życiu. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania, aby był zdrowym i szczęśliwym kotem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]