GeoZoo » Kot » KOTY BEZDOMNE
Koty bezdomne

KOTY BEZDOMNE

Koty bezdomne można spotkać wszędzie, tam gdzie mieszka człowiek. Najczęściej na terenach zabudowanych, zwłaszcza w dużych miastach żyją w niektórych miejscach dość liczne zespoły kotów. Nie należą one do żadnego konkretnego opiekuna.

Koty bezdomne są niezbędne do utrzymania na niskim poziomie liczebności mysz i szczurów na posesji. Koty spełniają również ważną rolę w zwalczaniu karaczanów potocznie nazywanych karaluchami, które najczęściej gnieżdżą się w przydomowych zakamarkach, piwnicach, komórkach czy magazynach.

Opieka nad kotami podwórkowymi

Koty bezdomne powinny być karmione przez lokatorów i mieć dostęp do pitnej wody lub mleka, a także karmy. Poza tym trzeba zapewnić im stałe schronienie przed wrogimi ludźmi i psami oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Na przykład przed deszczem, mrozem i upałem. Koty bezdomne nie powinny być zanadto oswajane, żeby nie straciły czujności, co zagraża ich bezpieczeństwu. 

Koty na strychach czy w piwnicach powinny mieć skrzynki lub kartonowe pudełka wysypane wiórkami, sianem czy papierami w celu izolacji przed zimnem i wilgocią.

Kot żyjący na wolności w większości swoje potrzeby załatwia na zewnątrz, zagrzebując odchody w piasku czy w ziemi. Nieprzyjemny zapach z piwnic oznacza przeważnie znaczenie terenu przez samców.

Koty podwórkowe należy karmić późnym wieczorem, żeby wyeliminować ich konkurentów, np. spuszczonych ze smyczy psów i złośliwych ludzi, którzy nie lubią tych zwierząt. Koty po zapadnięciu zmroku czują się bezpieczniej i łatwo rozpoznają swoich karmicieli i ludzi im życzliwych. Nabierają do tych osób względnego zaufania.

GPS dla kota

Kontrolowane rozmnażanie

Koty bezdomne pod opieką lokatorów czują się bezpiecznie. Nie trzeba jednak dopuszczać do niekontrolowanego rozmnażania. Jedyną naturalną metodą ograniczenia ich liczebności jest powstrzymywanie ich rozrodu. W żadnym przypadku nie należy mordować kocięta już narodzone. W dzisiejszych czasach rozród może być zahamowany różnymi środkami chemicznymi zamiast stosowania trucizn.

Dostępne są środki, które powodują dezorientację samców w odnajdywaniu samic, co zmniejsza ich zapachowe znaczenie otoczenia. Istnieją również doustne środki antykoncepcyjne, które można podawać kotkom. Poza tym są preparaty hormonalne, które nie dopuszczają do objawów rui  i powstrzymują wydzielanie z jajników komórek jajowych.

W rezultacie stosowanie środków antykoncepcyjnych przekłada się na znaczny spadek liczby zapłodnień.

Pomieszczenia takie, jak komórki, piwnice czy strychy należy co kilka miesięcy spryskać środkami owadobójczymi, kiedy nie ma w nich kotów. Jest to czynność niezbędna ze względu na powstrzymanie rozrodu pcheł, które lęgną się poza ciałem swych żywicieli w szparach ścian czy podłóg. Należy pamiętać, że koty tępią wszelkie robactwo. 

Koty bezdomne nie posiadając konkretnego właściciela powinny być otoczone opieką ze strony lokatorów. Ludzie niejednokrotnie zamykają piwnice przed podwórkowymi kotami, które nie mają nie tylko jedzenia, ale również schronienia. Obecnie najczęściej ma to miejsce w dużych miastach, gdzie pozbawieni kotów mieszkańcy borykają się z plagą szczurów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]