Kocie zęby są niezbędne do życia w środowisku naturalnym i w domowych warunkach. Kot jest drapieżnikiem, który zgodnie ze swoim instynktem powinien zjadać pokarm świeży i osobiście upolowany. W czynnościach łowieckich pomagają mu zęby i pazury.
Kocie zęby właściwie pielęgnowane mogą służyć kociemu przyjacielowi przez długie lata, aż do późnej starości. Otwierać i sukcesywnie kontrolować kotu jamę ustną powinien jego opiekun. Zwłaszcza niepokojący jest fakt, gdy kot się śliny i z trudnością spożywa podany mu pokarm.
Uzębienie kota
Kocie zęby to narządy jamy ustnej twardsze i wytrzymalsze od kości. Liczba zębów jest charakterystyczna dla poszczególnych gatunków. Kot posiada uzębienie przejściowe nazywane mlecznym i stałe. Zębami jednopokoleniowymi są trzonowe i pierwszy ząb przedtrzonowy. Pozostałe zęby są dwupokoleniowe.
Zębów stałych jest więcej, niż przejściowych. Są one większe i odpowiednio przystosowane do rozrośniętych mięśni. Ząb zbudowany jest z: korony, szyjki zęba, korzenia, zębodołu, połączenia zębowo-zębodołowego, miazgi, cementu, zębiny i szkliwa.
W dwóch łukach zębowych rozmieszczone są zęby w: górnym i dolnym. Zęby kota są ostre i spiczaste. Zęby mleczne są nie tylko mniejsze od stałych, ale także bardziej ostre. Posiadają one długie i cienkie korzenie.
Wzór zębów przejściowych przedstawia się następująco:
3 – 1 – 3
____________ X 2 = 26
3 – 1 – 2
Niżej podany jest wzór zębów stałych u kota:
3 – 1 – 3 – 1
________________ X 2 = 30
3 – 1 – 2 – 1
W każdym łuku są dwie symetryczne połowy, które odpowiadają sobie wzajemnie, po stronie prawej i lewej. Koty posiadają: siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe. Zęby trzonowe są niewymierne, wielokorzeniowe o złożonej budowie koronnej.
Koty zazwyczaj nie żują pokarmu tylko połykają. U kociąt wyrzynanie zębów przejściowych następuje w 3 tygodniu życia. W wieku 6 miesięcy są już na swoim miejscu wszystkie zęby stałe. Występuje tu zmienność osobnicza i rasowa.

Profilaktyka
Kocie zęby i dziąsła trzeba regularnie sprawdzać otwierając kota pyszczek. Już małe kocięta począwszy o 3 miesiąca życia należy poddawać kontroli jamy ustnej. Młody koty przyzwyczajane do tych zabiegów, nie boją się ich w wieku późniejszym. Przy otwieraniu kotu pyszczka trzeba uważać, aby palcami nie uciskać mu gałek ocznych, nosa ani gardła.
Nawet prawidłowo żywione i względnie młode koty wydzielają czasami z jamy ustnej niemiły zapach. Wskazuje to na tworzenie się kamienia nazębnego, psucie się zęba lub stan zapalny dziąsła. Prawidłową diagnozę należy pozostawić do ustalenia weterynarzowi. Dziąsła powinny być różowe i zwarte, a zęby czyste. Lepiej jest nie doprowadzać do przykrego zapachu z kociego pyszczka.
Kocie zęby należy regularnie czyścić. Do tego zabiegu kot powinien być przyzwyczajany stopniowo. Na początku najlepiej jest wziąć patyczek kosmetyczny i delikatnie dotykać nim kocie dziąsła. Następnie można nałożyć na niego trochę pasty do zębów z przeznaczeniem dla zwierząt i dotknąć pyszczka kota. W ten sposób podopieczny będzie oswajał się ze smakiem pasty.
Kocie zęby należy spróbować umyć dokładnie dopiero po kilku tygodniach. Do tego celu powinna być użyta mała szczoteczka i pasta do zębów ze specjalnym przeznaczeniem dla zwierząt. Pupil przyzwyczajony do tego zabiegu od kociaka, nie powinien protestować. Prawidłowo i systematycznie przeprowadzana higiena jamy ustnej zachowa kocie zęby przez długie lata.
Schorzenia kocich zębów
Kocie zęby trzeba odpowiednio sprawdzać i czyścić, aby nie było ubytków. Powszechne jest odkładanie się płytki nazębnej i w konsekwencji choroby ozębnej. Tym schorzeniom towarzyszom ubytki patologiczne na szyjkach zębów. Próchnica zębów u kotów raczej nie występuje. U kotów w średnim wieku wypada jeden lub więcej zębów siecznych bez wyraźnej przyczyny.
Powszechnie występującą chorobą u kotów jest resorpcja zęba o nieznanej etologii. Przyczyna tego schorzenia jest nieznana. Większość resorpcji zachodzi w korzeniu. Z czasem może rozwijać się resorpcja wewnętrzna i zewnętrzna.
Prawie 50 % kotów w wieku powyżej 5 roku życia ma zmiany resorpcyjne w minimum jednym zębie. Z wiekiem kota wzrasta częstotliwość występowania.
Kocie zęby z wiekiem są coraz słabsze i pojawia się coraz więcej ubytków. Zęby mogą wypadać bez powodu, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia i regularnie przeprowadzana higiena jamy ustnej kota. Codzienne szczotkowanie zębów i używanie aplikatorów z bawełnianymi końcówkami na brzegu dziąsłowym, pozwala na opanowanie płytki nazębnej.
Podsumowując kocie zęby potrzebne są do polowań i rozdrabniana pokarmu. Przede wszystkim regularne mycie zębów zwierzęcia odświeża jego oddech. Poza tym pozwala zauważyć ewentualne problemy i minimalizuje występowanie ewentualnych schorzeń. Warto jest skorzystać z porady lekarza weterynarii, jak prawidłowo szczotkować kocie zęby.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Żywienie i zdrowie ślimaków

Opieka nad gurami olbrzymim
