GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie mieczyka Hellera
Żywienie i zdrowie Miecznika Hellera

Żywienie i zdrowie mieczyka Hellera

Żywienie i zdrowie mieczyka Hellera wpływają na jego wygląd i zachowanie. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i pełnowartościowa. Mieczyk Hellera jest bardzo ruchliwą rybą stadną. Zasiedla środkowe piętro zbiornika. Ryba ta jest często hodowana w akwarium.

Żywienie i zdrowie mieczyka Hellera przekładają się na jego dobrostan. Bardzo ważne w jego życiu jest również  prawidłowo urządzone akwarium. Profilaktycznie akwarysta powinien dwa razy dziennie sprawdzać wygląd i zachowanie ryb oraz stan zbiornika i sprzętu. Ryby objęte troskliwą opieką nie chorują często.

Rybia stołówka

Żywienie i zdrowie mieczyka Hellera wywierają duży wpływ na jego rozwój, kondycję i rozmnażanie. Nieodpowiedni pokarm może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla ryb powinien być zbliżony do ich życia w naturze. Pokarm dla tego gatunku należy dostosować do karmienia małych ryb, które żyją w środkowych partiach zbiornika.

Stołówka mieczyka Hellera nie powinna być monotonna. Należy również zadbać o sposób podawania posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest żywienie ryb pokarmem suchym, żywym i roślinnym, a także glonami. Żywy i suchy pokarm dobrze jest podawać również w tabletkach  lub płatkach. Posiłek w formie pyłu czy płynu jest najbardziej odpowiedni dla narybku.

Podawanie pokarmu

Żywienie i zdrowie mieczyka Hellera to bardzo ważne aspekty w jego życiu. Karmienie ryb powinno odbywać się o ściśle określonych porach. Karmę należy podawać dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Wyjątkiem jest pokarm roślinny, który może pozostać do dwóch dni.

Pokarm w tabletkach najlepiej przytwierdzić do wewnętrznej szyby zbiornika, żeby nie opadł na dno. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują o zmierzchu i nocą. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia.

Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb.

Pokarm mrożony bezpośrednio przed podaniem trzeba przepłukać i rozmrozić w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Takim menu żadne ryby nie gardzą.

W sklepach akwarystycznych nie brakuje suchego, mrożonego i żywego pokarmu dla rybich okazów. Karmę należy przechowywać w suchym miejscu. Podawanie pożywienia o wysokiej zawartości tłuszczu może być przyczyną otłuszczenia rybiej wątroby. Pokarm żywy i mrożony powinien pochodzić z czystych wód, aby nie doszło do zakażenia ryb i zanieczyszczeniu wody.

Zły pokarm powodem chorób

Żywienie i zdrowie mieczyka Hellera przekładają się na jego funkcjonowanie. Pośrednią przyczyną rybich schorzeń i niedomagań są błędy żywieniowe. Zły pokarm staje się także bezpośrednią przyczyną różnych chorób. Oznacza to nieprawidłowo zestawioną dietę żywieniową ryb.

Do chorób w wyniku błędnie skomponowanej diety zaliczane są:

 • Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tego schorzenia jest podawanie podopiecznym jednego rodzaju pokarmu  lub skoncentrowanej suchej karmy. Zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego ryb. Powodem zatruć może być również źle oczyszczony pokarm, pochodzący z małych osadów lub z ziemi.

  Głównymi objawami choroby są:
  • wydalanie niestrawionych części pokarmowych,
  • obrzęki przedniej części ciała,
  • ciągnięcie się od otworu odbytowego białego śluzu.

   Poza tym ubarwienie ryby blednie, a okolica odbytu jest zaczerwieniona. Może wystąpić również krwawy kał. Mieczyki Hallera powinny zostać poddane kilkudniowej głodówce. Po tym czasie należy podać urozmaicony pokarm. Choroba ta może spowodować w akwarium duże straty.
 • Otłuszczenie narządów wewnętrznych. Jest to efekt końcowy zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u starszych ryb w małym zbiorniku. Ryby te otrzymują nadmierną ilość jednostajnego pokarmu.

  Otłuszczenie narządów wewnętrznych jest procesem powolnym i bezobjawowym. Otłuszczenie wątroby można dopiero stwierdzić w zaawansowanym stadium choroby. Widoczne jest to na podstawie przekrwionych gałek ocznych i wzdęć brzusznych.

Jedyną formą przeciwdziałania tym chorobom jest prawidłowe karmienie. Ważne jest, żeby posiłki były pełnowartościowe i podawane w małych porcjach. Każdy akwarysta opiekujący się mieczykami Hellera powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników.

Podsumowując żywienie i zdrowie mieczyka Hellera w warunkach akwariowych przekłada się a jego długość życia. Przede wszystkim Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią rybom zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Mieczyki Hellera doskonale nadają się do akwarium ogólnego.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top