GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Mieczyk Hellera
Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpieńcokształtnych i rodziny piękniczkowatych. Jest on przodkiem wszystkich odmian hodowlanych i jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych.

Mieczyk Hellera to słodkowodna ryba akwariowa. Naturalnym środowiskiem tego gatunku jest Ameryka Północna i ŚrodkowaWystępuje od Rio Nautla w Stanie Veracruz w Meksyku do północno-zachodniego Hondurasu. W Afryce powstała nowa populacja Mieczyka Hellera.

Zajmowane siedlisko

Mieczyk Hellera zasiedla wody słodkie i słone. Najczęściej zamieszkuje obszary blisko zarośniętych brzegów wód płynących: rzek i strumieni. Bytuje także w wodach stojących, takich jak: jeziora, stawy, sadzawki, ciepłe źródła, a także kanały nawadniające. Gatunek ten dobrze czuje się również w wodach lekko zasolonych.

Wygląd zewnętrzny

Mieczyk Hellera jest małą, ale ślicznie ubarwioną rybą. W zależności od formy hodowlanej może osiągać długość w granicach 3-18 cm. Występuje wyraźny dymorfizm. Samica jest większa i grubsza od samca, a płetwę odbytową ma owalną. Jednak można się pomylić w rozróżnianiu płci, gdyż późne samce przez długi czas wyglądają jak samice.

Samiec wyposażony jest w płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Posiada również wydłużone niektóre elementy płetwy ogonowej, co tworzy tzw. miecz. Mieczyki żyjące na wolności mają zielonkawe ubarwienie. Natomiast w warunkach akwariowych pozyskano wiele odmian hodowlanych.

Przykładem może być forma mieczyka: ananasowa, czerwona, czarna czy berlińska. Rozmaite odmiany Mieczyka Hellera powstały w wyniku krzyżowania z innymi gatunkami ryb z rodziny piękniczkowatych lub w wyniku wyprowadzenia z formy dzikiej.

Mieczyk Hellera

Zachowanie i temperament

Mieczyk Hellera potrzebuje dosyć dużo miejsca do pływania oraz czystej, dobrze natlenionej i filtrowanej wody. Zbiornik nie może być krótszy niż 100 cm. Temperatura wody powinna mieścić się w przedziale 19-27oC, odczyn pH w granicach 7-8, a twardość 10-20on. Pokarm powinien być urozmaicony. Najlepiej podawać suchy, żywy i roślinny, a także glony.

Mieczyk Hellera jest bardzo ruchliwą rybą stadną. Zasiedla środkowe piętro akwarium. Zbiornik powinien być gęsto obsadzone roślinnością, a woda z prądem. Lubi również dużo przestrzeni do pływania. W małych zbiornikach może się prawidłowo nie rozwijać, a jego ciało będzie karłowate. Samce potrafią być względem siebie agresywne. 

Rozmnażanie

Mieczyk Hellera w hodowlach może ujawniać zdolność do zmiany płci. Zjawisko to po raz pierwszy opisane zostało w 1926 roku. W dzisiejszych czasach takie ryby uważane są za późno dojrzewające samce. Przy stworzeniu optymalnych warunków do życia rozmnażanie tych ryb nie jest trudne. Następuje wewnętrzne zapłodnienie.

Samiec dokonuje go przy użyciu gonopodium. Gatunek ten jest  jajożyworodny. Oznacza to, że samica nie składa ikry, tylko rodzi w pełni ukształtowane potomstwo. Ciąża trwa w granicach 4-6 tygodni. Po tym czasie przychodzi na świat 50-250 młodych, które początkowo są mało żywotne.

Mieczyki mogą zjadać swoje potomstwo. Z tego względu na czas porodu samica powinna być przeniesiona do oddzielnego akwarium. Młodym trzeba stworzyć warunki odpowiednie do ukrycia się przed ich matką. Do rozmnazania temperatura wody powinna wynosić około 27oC.

Podsumowując Mieczyk Hellera wykorzystywany jest w badaniach genetycznych i w medycynie, w badaniach naukowych nad nowotworami. Występuje w wielu odmianach hodowlanych. W niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych uznawany jest za gatunek inwazyjny. Mieczyki Hellera doskonale nadają się do akwarium ogólnego.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top