
Ryby sumowate
09/09/2021Ryby sumowate to rodzina z rzędu sumokształtnych. Zasiedlają one różne typy wód słodkich. Ze względu na swoje rozmiary w większości nie nadają się do hodowli akwariowej. Niektóre gatunki sumowatych posiadają duże znaczenie gospodarcze jako ryby konsumpcyjne.
Ryby sumowate to rodzina żywych organizmów świata podwodnego. Przystosowane są przeważnie do życia w rozmaitym środowisku. W naturze są to przeważnie duże okazy. Jeden z najbardziej znanych gatunków jest rybą akwariową. Ryby te potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym przy pomocy pęcherza pławnego.
Krótka charakterystyka
Ryby sumowate to przeważnie rodzina dużych rybich okazów. Występują w rzekach i jeziorach Europy i Azji. Ryby te w środowisku naturalnym mogą prowadzić samotny styl życia lub bytować w dużych grupach. Niektóre z nich największą aktywność wykazują nocą, a inne w dzień. Ciało sumowatych jest nagie, a głowa spłaszczona grzbieto-brzusznie.
Na szczęce górnej mają parę charakterystycznych długich wąsików. Na szczęce dolnej znajduje się jedna lub dwie pary wąsów. Gatunki drapieżne posiadają ostre zęby. W środowisku naturalnym duże okazy polują najczęściej na: małe ptaki wodne, ssaki, mniejsze ryby czy raki. Narybek odżywia się larwami owadów i drobnymi skorupiakami.
Do tej rodziny należy ponad 100 gatunków żyjących w środowisku naturalnym. W akwarium osobniki z rodziny sumowatych nie należy trzymać pojedynczo. Najlepiej hodować w grupach 10-osobnikowych. Rozmnażanie w akwarium tych ryb nie jest znane. Przeważnie wszystkie obecne w handlu pochodzą z odłowu.

Znane gatunki ryb
Ryby sumowate żyją w większości w środowisku naturalnym. Gatunki ryb z tej rodziny są przeważnie bardzo dużych rozmiarów i rozmnażają się w naturze. Najbardziej znane z nich są dwa gatunki sumowatych:
Sum pospolity
Sum pospolity, który jest największą i najbardziej drapieżną rybą w Polsce i jedną z największych na świecie. Żyje on w naturze w zbiornikach zaporowych, dużych rzekach, a także w jeziorach. Ryba ta występuje w Europie. W Polsce bytuje w dorzeczu Odry i Wisły. W jeziorach występuje sporadycznie. Gatunek nie jest zagrożony wymarciem.
Jest to ogromna ryba, której długość może osiągnąć 5 m, a masa ciała dochodzi nawet do 300 kg. Jej nagie ciało ma kolor oliwkowy, brązowy z ciemnymi plamami. Na ciele często widoczny jest też wzór marmurkowy. Dobrze rozwiniętymi narządami zmysłów jest słuch, węch i dotyk. Te dwa ostatnie zmysły pozwalają tej rybie bytować w mętnej wodzie.
Sum pospolity jest drapieżnikiem i prowadzi samotny styl życia. Jego zdobyczą są najczęściej: płazy, małże, raki, ssaki, ptaki wodne i mniejsze ryby. Nie gardzi również padliną. Nie żeruje przy temperaturze poniże 5oC. Kilka razy w roku od maja do lipca odbywa się tarło w temperaturze powyżej 20oC. Samica w wybudowanym przez siebie gnieździe może złożyć nawet 1 milion jaj.
Sumik szklisty
Sumik szklisty, który jest znaną rybą akwariową. W środowisku naturalnym tworzy ławice, które mogą liczyć powyżej 100 osobników. W naturze występuje w południowo-wschodniej Azji. Z tego względu w domowych zbiornikach powinny być hodowane w grupach, minimum 10 osobników. Długość akwarium nie może być mniejsza niż 120 cm.
Obie płcie są bardzo podobne i mogą osiągnąć 15 cm. Jedyna różnica to szersze partie brzuszne u samiczki. Posiada duże i ciemne oczy. Ryba ta jest bardzo interesującym okazem. Wyróżnia się prawie całkowicie przezroczystym ciałem. Widoczny jest kręgosłup, żebra i pęcherz pławy. Posiada mocno wciętą płetwę ogonową.
Jest to ryba łagodna, chociaż należy do drapieżników. Najbardziej aktywna jest w ciągu dnia. Można hodować je w zbiorniku towarzyskim z rybami takiej samej wielkości. Najlepiej łączyć je z innymi sumikami. Należy podawać pokarm żywy i suchy. Nie jest to gatunek zagrożony wymarciem.
Podsumowując ryby sumowate największe znaczenie mają w gospodarce. W akwarystyce najbardziej znany jest sumik szklisty. Rybami należy zajmować się systematycznie. Trzeba regularnie obserwować ich wygląd i zachowanie. Przydatna będzie podstawowa wiedza w zakresie świata fauny i flory. Hodowla wszystkich rybek to interesujące i pełne tajemnic hobby.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Czego nie może jeść kot?
Czytaj Dalej

Konie
Czytaj Dalej

Żaglowiec skalar
Czytaj Dalej

Opieka nad myszowatymi
Czytaj Dalej

Psy lewołapne i prawołapne
Czytaj Dalej

Barwnica
Czytaj Dalej

Kot nebelung
Czytaj Dalej

Hodowla zwierząt
Czytaj Dalej

Ryby, które wyginęły
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie myszowatych
Czytaj Dalej

Psie przedszkole
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o gwarku
Czytaj Dalej