GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie danio pręgowanego
Żywienie i zdrowie danio pręgowany

Żywienie i zdrowie danio pręgowanego

Żywienie i zdrowie danio pręgowanego wpływa na jego dobrostan. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i pełnowartościowa. Gatunek ten nie jest wymagający i akceptuje każdy rodzaj pokarmu. Danio pręgowany jest odporny na nieprzychylne warunki środowiskowe.

Żywienie i zdrowie danio pręgowanego przekłada się na jego zachowanie i wygląd. Na prawidłowy rozwój i dobrą kondycję ryb oprócz zbilansowanej diety ma wpływ prawidłowo urządzone i utrzymywane akwarium. Profilaktycznie zalecane jest regularne sprawdzanie stanu zbiornika, wody i zamontowanego w nim sprzętu.

Rybia stołówka

Żywienie i zdrowie danio pręgowanego wpływa również na jego samopoczucie i żywotność. Nieodpowiedni bądź nieświeży pokarm może być przyczyną różnych chorób, a nawet śmierci ryb. Stołówka  danio pręgowanego powinna być zbliżona do życia tego gatunku w środowisku naturalnym.

Danio pręgowany akceptuje każdy pokarm i jest rybą bardzo żarłoczną. W środowisku naturalnym żywi się drobnymi bezkręgowcami wodnymi, owadami i zooplanktonem. W hodowli w trosce o zdrowie ryb należy zadbać o odpowiedni pokarm i sposób jego podawania. Rybom tym można podawać pokarm świeży, suchy i roślinny.

Odpowiednie są dla danio drobne granulki albo płatki. Można podawać także pokarm mrożony. Nadają się do tego pokrojone dżdżownice, muchówki, rozwielitki czy larwy komarów. Jadłospis powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Młodym należy podawać pokarm w formie pyłu lub nicienie mikro.

Jak podawać pokarm?

Żywienie i zdrowie danio pręgowanego wpływa na jego funkcjonowanie. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Karmę najlepiej podawać częściej, ale w małych ilościach. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut.

Wyjątkiem jest pokarm roślinny, który może być pozostawiony w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Rośliny powinny być gęsto posadzone na dnie zbiornika, ponieważ ryby lubią tam przebywać. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb i ich intensywnego wybarwienia.

Choroby ryb

Żywienie i zdrowie danio pręgowanego wpływa na jego rozmnażanie. Ryby powinny być regularnie obserwowane pod względem zachowania i wyglądu. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę. Ryby pochodzące z odłowu należy trzymać w oddzielnym zbiorniku. Nie powinny być połączone z osobnikami z hodowli akwariowej.

Do najczęstszych schorzeń ryb akwariowych należą:

 • Choroby pasożytnicze, takie jak:
  • ospa rybia,
  • choroba welwetowa,
  • spironukleoza,  
  • kapilarioza,
  • daktylogyroza,
  • gyrodaktyloza.
 • Choroby wirusowe i bakteryjne, do których należy mykobakterioza  czyli gruźlica ryb i fleksibakterioza.
 • Choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry oraz bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiosporidioza.
 • inne schorzenia, które mogą być objawem wielu chorób.

Podsumowując żywienie i zdrowie danio pręgowanego to ważne aspekty mające wpływ na długość jego życia. Dobrze wyważony pokarm wraz z prawidłową pielęgnacją, zapewnią rybom zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie. Danio pręgowany doskonale nadaje się dla początkujących akwarystów, gdyż nie jest rybą wymagającą.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]