GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie nutrii amerykańskiej
Żywienie i zdrowie nutrii amerykańskiej

Żywienie i zdrowie nutrii amerykańskiej

Żywienie i zdrowie nutrii amerykańskiej wpływa na jej dobrostan. Zwierzęta te w środowisku naturalnym zamieszkują tereny Ameryki Południowej. W innych krajach mają charakter napływowy. W Polsce istnieją trzy farmy nutrii i osobniki żyjące na wolności. Można je również podziwiać w ogrodach zoologicznych.

Żywienie i zdrowie nutrii amerykańskiej przekłada się na jej styl życia. Jest to gatunek ziemno-wodny, który nie wchodzi w interakcję z człowiekiem. Łatwo przystosowuje się do panujących warunków. Najlepiej czują się w wodzie słodkiej, od której nie oddala się powyżej 100 m. Na wolności bytuje w koloniach. Nie wszystkie nutrie żyjące w naturze są w stanie same zadbać o swój pokarm. Ludzkie wsparcie potrzebne jest szczególnie osobnikom chorym czy okaleczonym.

Jadłospis nutrii

Żywienie i zdrowie nutrii amerykańskiej przekłada się na jej rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Gatunek żyjący na wolności w stanie dzikim sam musi zadbać o swoje pożywienie. Nutria amerykańska jest zwierzęciem roślinożernym. Na wolności żywi się często roślinami wodnymi.

W skład jej jadłospisu wchodzą: łodygi, bulwy, korzenie, liście i kora. Nutria amerykańska dietę swoją uzupełnia bezkręgowcami. Gryzoń ten chętnie spożywa owoce, warzywa i rośliny uprawne. W hodowli karmiona jest dwa razy dziennie. Rano jej posiłkiem są: otręby, pszenica oraz parzone ziemniaki i parzone zborze. Wieczorem otrzymuje siano i buraki pastewne.

Żywienie i zdrowie nutrii amerykańskiej wpływa na jej kondycję. Najwięcej witamin dostarczonych ma w porze letniej. Latem karmiona jest zielonką i koniczyną perską, posianą specjalnie dla tych gryzoni. Dwa razy w tygodniu na farmach karmione są starym pieczywem, w celu obniżenia kosztów wykarmiania stada.  

Żywienie i zdrowie nutrii amerykańskiej

Nutria amerykańska w ZOO

Żywienie i zdrowie nutrii amerykańskiej w ogrodzie zoologicznym wpływa na jej długość życia. Zwierzęta te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku w odpowiedniej formie i o kreślonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych stworzeń. Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni.

Wielu z nich ma ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację. W ogrodach zoologicznych zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku roślinnego i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje potrzebne szczepienia.

Nutrie żyjące w Polsce

Żywienie i zdrowie nutrii amerykańskiej wpływa również na ich zachowanie i stan futra. W Polsce często żyją na wolności nad rzekami, gdzie dokarmiane są przez ludzi. W roku 2021 pojawiły w Rybniku nad rzeką Nacyną. Można je również spotkać w pobliżu tężni na Paruszowcu i nad Zalewem Rybnickim.

Mylone są często z bobrami amerykańskimi. Można odróżnić je na podstawie ogona, który u bobrów jest spłaszczony.

Populacje nutrii bytują w Wielkopolsce, na Górnym i Dolnym Śląsku oraz na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze nutrie zostały odkryte w naszym kraju w rejonie Milcza w 1960 roku. Były to prawdopodobnie osobniki, które uciekły z hodowli. W ubiegłym stuleciu populacja nutrii nie zagrażała środowisku, ponieważ zimy w Polsce były mroźne.

Nutria amerykańska obecnie może zwiększyć zasięg występowania w Polsce z powodu ocieplenia klimatu, czyli łagodnych zim. W Niemczech w latach 2006-2015 gryzonie te zwiększyły swój zasięg dwukrotnie. W niektórych krajach zwierzęta te żyjące na wolności tępione są i uważane za szkodniki.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]