Żywienie i zdrowie sewela górskiego niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy osierocone, które żyją w na wolności często pozostają bezradne. W takiej sytuacji narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników. Czasami sewel górski bytujący na wolności może potrzebować pomocy człowieka.
Żywienie i zdrowie sewela górskiego wpływa na jego dobrostan. W naturze gryzonie te występują na terenach wilgotnych Ameryki Północnej. Można je spotkać w lasach i w górach. Sewel górski jest jedynym przedstawicielem rodziny sewelowatych. Gryzoń ten najczęściej prowadzi samotniczy styl życia. Zwierzęta te rzadko łączą się w luźne stada.
Sewel górski bytuje w środowisku naturalnym w wykopanych przez siebie norach z wieloma korytarzami i wyjściami. Zwierzęta te zamieszkują także w niektórych ogrodach zoologicznych. W naturze często uważane są za szkodniki, niszczące przede wszystkim młode sadzonki drzew. Sewele najczęściej aktywne są nocą.
Stołówka sewela górskiego
Żywienie i zdrowie sewela górskiego to ważne aspekty w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Jest on zwierzęciem roślinożernym. Gatunek ten w naturze sam musi zadbać o swoje pożywienie. W niewoli gryzonie te nie muszą martwić się o swój posiłek. Sewele górskie na wolności żywią się głównie paprociami, które są często trujące dla innych zwierząt.
W stołówce tych gryzoni nie może zabraknąć liści, gałęzi i ziół. Sewele górskie preferują młode pędy bardziej drzewiastych roślin. Spożywają również miękkie granulki kału, które potrzebne są do prawidłowego trawienia. Natomiast twarde granulki odchodów magazynują w komorach kałowych, które znajdują się w systemie korytarzowym nor.
Sewele górskie w ZOO
Żywienie i zdrowie sewela górskiego w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Gryzonie te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze wpływa korzystnie na funkcjonowania wszystkich mieszkańców ogrodów.
W ZOO ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawany pokarm roślinny. Życie seweli w niewoli dostosowane jest do ich wymagań w środowisku naturalnym. Mogą w ogrodach zoologicznych kopać podziemne nory i prowadzić samotniczy styl życia.
Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. Sewele górskie mają tam zapewnione odpowiednie warunki bytowania, dostosowane do swoich potrzeb i opiekę medyczną. Potomstwo, które przychodzi na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje niezbędne szczepienia.
Zdrowy tryb życia
Żywienie i zdrowie sewela górskiego spełniają bardzo ważną rolę w jego życiu, chroniąc go przed chorobami. Gryzoń ten przy zastosowaniu odpowiedniej diety będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata swojego życia. Przyczyną różnych schorzeń najczęściej jest zła dieta. W niewoli potrzebuje odpowiednich warunków do życia.
Wśród pasożytów sewela górskiego żyjącego w środowisku naturalnym znajduje się najstarsza i największa znana pchła o nazwie Hystrichopsylla schefferi. Samice tej pchły mogą osiągać nawet 13 mm długości. Pchła tapochodzi z północno-zachodniej części Ameryki Północnej z terenów zamieszkałych przez sewele górskie.
Żywienie i zdrowie sewela górskiego mają wpływ na jego bytowanie w środowisku naturalnym i w niewoli. Przekłada się to również na jego kondycję i zachowanie. Zwierzęta te są roślinożercami czyli są typowymi weganami. Większość podgatunków nie jest zagrożona wyginięciem. Tylko jeden podgatunek w Kalifornii jest pod ochroną.