GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim
5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim

5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim

5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim pogłębi wiedzę na temat tych przyjaznych gryzoni. Zwierzęta te w naturalnym środowisku żyją głównie na terenie Afryki i Azji. Jeżozwierz afrykański jest zwierzęciem monogamicznym. Odznacza się dużą ruchliwością i sprytem. Przemieszcza się zwinnie i szybko.

5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim ukazuje nam jego potrzeby i wymagania. Zwierzęta te pochodzą z rodziny jeżozwierzowatych. Prowadzą naziemny styl życia. Jeżozwierz jest zwierzęciem długowiecznym. Z pośród gryzoni dłużej żyje od niego jedynie golec. Podziwiany jest często w ZOO. W Polsce jest on rzadko hodowany.

Wybrane ciekawostki o jeżozwierzu afrykańskim

5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, ale szczególnie dla pasjonatów egzotycznych gryzoni. Jeżozwierz afrykański jest największym gryzoniem żyjącym współcześnie w Afryce. Potrafi wydać około 30 tysięcy dźwięków komunikacyjnych.

5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim  pozwala lepiej poznać ten gatunek zwierząt. Gryzonie te żyjące na terenach Południowej Europy są mniejsze od swoich kuzynów z Afryki. Jeżozwierz jest roślinożercom. Jego pożywieniem są: rośliny uprawne, kłącza, bulwy, korzenie, kora i opadłe owoce. Gryzoń ten nie hibernuje.  

Do wybranych pięciu ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim należą:

  1. Jeżozwierze afrykańskie mieszkają w Tanzanii, Libii, Senegalu, Maroku, Algierii i Tunezji. Można e spotkać także na pustyniach. Jednak preferuje on trawiaste sawanny i suche zarośla.
  2. Gryzonie te aktywne są przeważnie w nocy. Całe dnie spędzają w jaskiniach albo w norach. Żyją samotnie lub w rodzinach na którą składają się rodzice i ich potomstwo.
  3. Jeżozwierze wspaniale pływają. Na lądzie poruszają się z prędkością dwóch kilometrów na godzinę. Bez problemu wspinają się po drzewach.
  4. W jego wyglądzie charakterystyczne są liczne kolce o długości 40 cm. Porastają one grzbiet i ogon. Liczba ich sięga 30 tysięcy. Wypełnione są gąbczasta substancją, co czynie je lekkimi i sztywnymi. Zagrożony jeżozwierz stroszy swoje kolce i potrząsa gwałtownie ogonem. Kolce są ważnym narządem walki i obrony przed napastnikami. Na miejsce wypadniętych kolców odrastają nowe. Jeżozwierz w okresie godowym demonstruje swoje kolce przed samicą.
  5. Zwierzęta te w warunkach naturalnych nie żyją długo, zaledwie około 7 lat. Na wolności ich największym zagrożeniem jest człowiek, który trudni się kłusownictwem i nagminnie likwiduje siedliska zwierząt. Poza tym w naturze zabijane są dla mięsa.  Z jego kolców produkowana jest biżuteria i inne ozdoby. W niewoli gryzonie te mogą żyć nawet 20 lat, ponieważ mają stworzone bezpieczne warunki bytowania.

Podsumowując 5 ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim przedstawia istotne wydarzenia z jego życia. Wiedza ta jest potrzebna w hodowli domowej. Pomaga dostosować warunki bytowe do wymagań tych gryzoni i do życia ich w naturze. Wybitne umiejętności tych gryzoni są ważnymi informacjami dla potencjalnych hodowców. Przybliżają nam obraz jeżozwierza afrykańskiego.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...