GeoZoo » Ptak » Ptasie pazury
Ptasie pazury

Ptasie pazury

Ptasie pazury zwane są także szponami i spełniają ważną rolę w życiu ptaków. Każdy palec kończyny dolnej ptaka wyposażony jest w zagięty i mocny pazur.  U ptaków drapieżnych są one ostre i mocne. Głównym zadaniem pazurów jest chwytanie i przytrzymywanie zdobyczy.

Ptasie pazury są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Ptaki posiadają przeważnie cztery palce. Trzy skierowane do przodu, a jeden do tyłu. W odróżnieniu od ludzi ptaki wyposażone są tylko w 8 palców z pazurami, które znajdują się na dwóch palcach stóp.

Wyjątkiem jest struś, który ma po dwa palce na stopie. Tylko jeden wielki palec posiada duży i ostry pazur na każdej stopie. Struś afrykański ma tylko dwa pazury, które mogą osiągać nawet 10 cm długości. U niektórych ptaków pazury umiejscowione są również na ostatnich członach palcowych skrzydła.

Anatomia pazura

Ptasie pazury mają podobną budowę jak paznokcie u człowieka. U drapieżników są bardzo silne. Zwłaszcza u jastrzębia czy sokoła. Przy przenoszeniu ptaków opiekunowie muszą zakładać grube i skórzane rękawice. Pazur ma kształt haczyka z ostro zakończonym wierzchołkiem.

Liczba pazurów odpowiada liczbie palców. Pazury można porównać do torebek rogowych, ochraniających wierzchołki palców. Wytworem warstwy podstawowej naskórka jest w pazurze puszka rogowa, która odżywiana jest przez skórę właściwą.

W skład puszki rogowej pazura wchodzą:

  • ściana rogowa,
  • podeszwa rogowa.

Ściana rogowa jest mocno wypukła i  haczykowato wygięta. Zbudowana jest ona z trzech warstw: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Dwie pierwsze warstwy utworzone są z cewki naskórkowej. Warstwa zewnętrzna jest cienka i szybko się złuszcza, a środkowa gruba. Natomiast warstwa wewnętrzna zbudowana jest z blaszek naskórkowych, które wytworzone zostały przez naskórek i skórę właściwą ściany.

Podeszwa rogowa została zbudowana z cewek naskórkowych, wytworzonych przez naskórek i skórę właściwą podeszwy.

Ptasie pazury

Pielęgnacja pazurów

Ptasie pazury u zwierząt trzymanych w domu należy odpowiednio pielęgnować. Ptaki żyjące na wolności ścierają pazury w naturalny sposób. Natomiast skrzydlaki w niewoli, trzymane w klatkach czy wolierach mają delikatne pazury. Jednak nie zawsze ulegają one właściwemu ścieraniu. Z tego względu należy regularnie sprawdzać ich długość.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest skracanie nadmiernie wyrośniętych pazurów. Wskazane jest po raz pierwszy skorzystanie z pomocy lekarza weterynarii, który prawidłowo przeprowadzi ten zabieg. Skracanie pazurów można wykonywać samodzielnie w domu, co jest mniej stresujące dla ptasiego przyjaciela.

Rola ptasich pazurów

Ptasie pazury są wyjątkowe i spełniają różne funkcje. Najważniejsza z nich to pomoc przy polowaniu na upatrzoną zdobycz. Służą również ptakom drapieżnym do obrony i ataku. Natomiast hodowlane ptaki, takie jak papugi wykorzystują pazury do przytrzymywania pokarmu lub utrzymywania równowagi na żerdkach czy gałęziach.

Poza tym pazury doskonale sprawdzają się podczas ptasich wspinaczek czy grzebania w ziemi w celu poszukiwania pokarmu. Przykładem mogą być podwórkowe kury, kuropatwy czy przepiórki, które należą do ptaków grzebiących.

Ptasie pazury to twarde rogowe twory na końcówkach palców stóp, które w naturze ulegają ścieraniu. Natomiast ptaki trzymane w niewoli, powinny mieć pazury co pewien czas umiejętnie skracane. Ptasie pazury są bardzo chwytne i niezbędne ptakom do wielu zadań.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...