GeoZoo » Ptak » Ptasi wzrok
Ptasi wzrok

Ptasi wzrok

Ptasi wzrok odgrywa w życiu ptaków znaczącą rolę. Wchodzi on w skład układu nerwowego i jest doskonałym narządem zmysłu. Większość ptasich gatunków odznacza się dużą ruchliwością i aktywnością. Z tego względu ptaki posiadają wyostrzone zmysły i szybki refleks. Umożliwia im to wykonywanie złożonych ruchów szybko i sprawnie.

Ptasi wzrok ma wpływ na rozwój, kondycję i zdrowie ptaków. Ptaki są uznawane za bardzo inteligentne stworzenia. Ptasi wzrok w znacznym stopniu przewyższa ludzki. Stworzenia te potrafią rozpoznać ultrafiolet. Układ węchowy ptaków trudno jest ocenić zbiorowo, ponieważ istnieją różnice w rozwoju poszczególnych gatunków. Węch u niektórych ptaków jest narządem dominującym.

Anatomia ptasich oczu

Ptasi wzrok pomaga skrzydlakom w zdobyciu pożywienie, rozmnażaniu  i przetrwaniu. Narząd wzroku u ptasich towarzyszy składa się z oka i narządów pomocniczych. Jest lepiej rozwinięty u ptaków, niż u ssaków. U skrzydlatych przyjaciół dużą część głowy zajmują oczy. Bardzo duże i wydatne są płaty wzrokowe umiejscowione w ptasim mózgu.

Stworzenia te mają górną i dolną powiekę, która zamyka się podczas snu.

Główne struktura oka ptaka są podobne do struktur innych kręgowców. Oko zbudowane jest z:

  • Przezroczystej rogówki znajdującej się w przedniej części oka.
  • Dwóch warstw twardówki nazywanej również białkiem oka, która jest twardą warstwą białego włókna kolagenowego. Twardówka chroni i wspiera oko.
  • Soczewki, która dzieli oko wewnętrznie na dwa segmenty, odcinek przedni i tylni.
  • Tęczówki, która odpowiada za wielkość źrenicy. Przekłada się to na ilość światła padającego na siatkówkę.
  • Siatkówki, która jest wielowarstwową strukturą zawierającą komórki fotoreceptorowe. Są to pręciki i czopki.
  • Grzebienia, który jest złożoną tkanką wystającą z siatkówki w kształcie wachlarza. Osłania on siatkówkę przed oślepiającym światłem i może pomagać w wykrywaniu poruszających się obiektów.
  • Naczyniówki, która znajduje się za siatkówką i zawiera dużo żył i tętnic. Posiada ona melaninę, która nadaje oku wewnętrzny ciemny kolor.
  • Nerwu wzrokowego, który jest wiązką włókien nerwowych przenoszących informacje z oka do właściwych części mózgu. Na tarczy nerwu wzrokowego znajduje się mała martwa plamka, która pozbawiona jest fotoreceptorów. Pod nią nerw wzrokowy i naczynia krwionośne łączą się z okiem.

Zwierzęta te posiadają w mózgu dwa punkty ostrego widzenia. W rezultacie mogą jednocześnie widzieć trzy ostre obrazy i obiekty o różnym oddaleniu. Doskonały wzrok zawdzięczają budowie oka i ośrodkowi mózgu. Przeważnie oczy znajdują się po bokach głowy, a ich pole widzenia wynosi około 300o.

U ptaków drapieżnych oczy przesunięte są na przód głowy.

Ptasi wzrok dostosowany jest do trybu życia ptaków. Ptasie powieki są nieruchome i nie nawilżają oka. Czynność tę wykonuje migotka czyli trzecia powieka. Wykonuje ona ruchy poziome od przedniej wewnętrznej do tylnej zewnętrznej części oka. Gałki oczne oddzielone są od siebie wąską kostną przegrodą.

Ptaki muszą obracać głową, żeby wodzić wzrokiem za zdobyczą.

Lorysa górska

Rola ptasiego wzroku

Ptasi wzrok jest znacznie lepiej rozwinięty, niż u ludzi. Potrafi on  rozróżniać szczegóły. Na przykład ptaki drapieżne dostrzegają z dużej wysokości małe zwierzęta na ziemi. Wszystkie ptaki prowadzące dzienny tryb życia widzą chromatycznie. Oznacza to, że nie mają problemu z odróżnieniem odcieni barw i kształtów.

Ptaki wspaniale widzą w ultrafiolecie. Rejestrują barwę znacznie krótszych fal, niż jest to dostępne człowiekowi. Dzięki temu są łatwo rozpoznawalne przez osobniki. Przykładem mogą być drobne plamki pod dziobem u papużek falistych. Są one często eksponowane podczas zalotów czy walk godowych.

Widzenie w ultrafiolecie bywa wykorzystywane przy zdobywaniu pożywieniu. Niektóre gatunki potrafią  zauważyć ultrafioletowe ślady, które pozostawiają gryzonie. Bez problemu również reagują na fale, które dają światło czerwone, niebieskie i zielone.

Barwy widziane przez ptaki są trochę inne od rejestrowanych przez ludzkie oko.

U większości ptasich gatunków masa oczu przekracza znacznie masę mózgu. Ptaki wodne wyposażone są w specjalnie zmodyfikowane soczewki, które pozwalają im na ostre widzenie w powietrzu i pod wodą. Jest to możliwe dzięki pręcikom siatkówki posiadającym specjalnie zabarwione kropelki tłuszczów.

Ptasi wzrok pełni bardzo istotną rolę w życiu tych inteligentnych stworzeń. Jest to zmysł najlepiej rozwinięty i dominuje nad innymi. Niektóre ptaki posiadają  najlepszy wzrok spośród wszystkich zwierząt. Dzięki zmysłom skrzydlaki rozpoznają się wzajemnie i potrafią wychwycić ultradźwięki. Ptasie zmysły wzajemnie się uzupełniają i pomagają ptakom w codziennym bytowaniu i poznawaniu tajemnic świata.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]