GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim
5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim

5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim

5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim przybliży bardziej życie tych sympatycznych gryzoni. W hodowli występują różne odmiany barwne. Najbardziej popularny w sklepach zoologicznym jest myszoskoczek mongolski. Nazywany jest on często suwakiem mongolskim. Zdrowe myszoskoczki mongolskie są aktywne w dzień i w nocy.

5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim pokaże ich interesujące umiejętności i potrzeby. Istnieje 12 gatunków myszoskoczków na terenach Europy Wschodniej i Afryki Północnej. Gryzonie te często trzymane są jako zwierzęta domowe. Stworzenia te w środowisku naturalnym żyją na suchych stepach i pustyniach stepowych. Można je spotkać również na terenach użytkowanych rolniczo.

Wybrane ciekawostki o myszoskoczku mongolskim

5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim jest przeznaczonych dla wszystkich miłośników zwierząt. Jest to gatunek monogamiczny. Para myszoskoczków wraz z potomstwem tworzą dużą rodzinę. Myszoskoczki rozpoznają się na podstawie swoistego dla rodziny zapachu. Zamieszkują one nory do 1,5 m pod ziemię, gdzie budują liczne i rozgałęzione korytarze.

Latem spędzają upalne dni w norach. Natomiast w porze zimowej przebywają w nich podczas mrozu. Po gorącym piasku mogą poruszać się dzięki częściowo owłosionym stopom kończyn miednicznych. Zwierzęta te same potrafią zadbać o swoją higienę i czyszczą sobie nawzajem futerka.

Myszoskoczki pobierają niewiele wody, ale powinny mieć do niej stały dostęp.

5 Ciekawostek o myszoskoczku mongolskim warto jest poznać i zapamiętać, gdyż mają te zwierzęta interesujące i pełne wrażeń życie. Posiadają jak wszystkie gryzonie bezkorzeniowe siekacze, rosnące przez całe życie. Z tego względu siekacze powinny ulegać naturalnemu ścieraniu.

Do wybranych pięciu ciekawostek o myszoskoczku mongolskim należą:

  1. W środowisku naturalnym myszoskoczki wystawiają dla bezpieczeństwa swojej rodziny wartowników. Mają oni za zadanie w razie najmniejszego zagrożenia głośno piszczeć i tupać kończynami miednicznymi. Po takich sygnałach ostrzegawczych wartownicy chowają się do nory. Wymaga to zdolności słyszenia niższych częstotliwości. Dźwięki alarmowe wydają w zakresie 2-5 kHz. Może je usłyszeć człowiek. W przypadku intruzów z innej rodziny, natychmiast atakowane są obce myszoskoczki.
  2. Myszoskoczek mongolski spożywa pokarm w różnych porach dnia, średnio osiem razy na dobę. Ich głównym pożywieniem jest ziarno, w małej ilości mięso czy owady. Niedobór jedzenia prowadzi do utraty masy ciała i zjadania własnego kału. Niezbędne w ich wyżywieniu są warzywa i owoce oraz zielonki, a także kostka wapienna.
  3. Myszoskoczek na nowe otoczenie, które nie jest jemu znane może reagować silnym podnieceniem. Objawia się to drżeniem, a nawet napadem padaczkowym. W takiej sytuacji natychmiast powinien zostać włożony do klatki w celu zminimalizowania stresu.
  4. Dorosłe samce można rozpoznać po jądrach już po ostrożnym podniesieniu ogona. Niezależnie od wieku, płeć można rozpoznać na podstawie odległości pomiędzy zewnętrznymi narządami płciowymi, a odbytem. U samców jest ona wyraźnie większa niż u samic.
  5. Myszoskoczek mongolski powinien być trzymany w pomieszczeniu o względnej wilgotności powietrza w przedziale 30-50%. Wyższa wilgotność powoduje zakażenie grzybicze. Brudne i tłuste futerko może wskazywać a zbyt wysoką wilgotność, wynoszącą ponad 50%. Gryzonie te mało wrażliwe są na wahania temperatury.

Podsumowując 5 ciekawostek o myszoskoczku mongolskim pozwala lepiej poznać potrzeby gryzonia i różne zachowania. Jest to niezbędna wiedza w hodowli tych zwierząt. Przede wszystkim pomaga dostosować dietę i warunki życia do ich wymagań. Niezwykłe umiejętności tych zwierząt są ciekawymi informacjami dla pasjonatów gryzoni. Myszoskoczek mongolski chętnie hodowany jest w polskich domach.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...