
Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego
28/09/2022Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego przekłada się na jego kondycję i wygląd. Gryzoń otrzymujący odpowiednio wyważoną dietę i hodowany w dobrych warunkach choruje sporadycznie. Poza tym jest pełen energii i sił do życia. W razie potrzeby należy skorzystać z porady lekarza weterynarii.
Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego to podstawa prawidłowego rozwoju tego gryzonia. Bardzo duży wpływ na sprawność zwierzęcia ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Nadwaga czy otyłość jeżozwierza wpływa źle na jego zdrowie i samopoczucie. Gryzoń ten to prawdziwy wegetarianin, gdyż jego pożywieniem jest głównie pokarm roślinny.
Catering jeżozwierza indyjskiego
Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego wpływa na jego zachowanie, samopoczucie i żywotność. Pokarm roślinny to podstawa jego wyżywienia. Jeden osobnik powinien mieć dostarczone dziennie 80 dag pożywienia.
Do głównych produktów, jakie należy dostarczyć jeżozwierzowi indyjskiemu należą:
- specjalny granulat dla roślinożerców, który dostępny jest w sklepach zoologicznych,
- sucha karma dla kotów,
- różne owoce i warzywa,
- mieszanki nasion i zbóż,
- orzechy w małej ilości.
Koniecznie trzeba podawać jeżozwierzom witaminy i minerały. Poza tym w ich menu powinny znaleźć się trawy i liście oraz świeże gałązki. Jeżozwierze lubią różne owoce i warzywa. Chętnie spożywają jagody, ananasy, kukurydzę, marchew czy ziemniaki. Zwierzęta te lubią delektować się swoim posiłkiem. Chwytają w łapki smakołyk i go z apetytem konsumują.
Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego to istotne czynniki w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Nie należy podawać zwierzętom lekarstw przeznaczonych dla ludzi i leczyć je samodzielnie. Prawidłowa dieta zminimalizuje ryzyko wystąpienia różnych niepożądanych dolegliwości.
Wskazana jest regularna kontrola zdrowia jeżozwierza u weterynarza zajmującego się zwierzętami egzotycznymi.

Jeżozwierze indyjskie w ZOO
Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Gryzonie te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych zwierząt.
W ZOO ich pożywienie podobnie, jak innych zwierząt jest urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne, ziemniaki, sałatę i marchew, a także ziemniaki. Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni. Wielu z nich ma ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację.
W ogrodach zoologicznych gryzonie te oprócz regularnie podawanych posiłków mają zagwarantowaną opiekę medyczną i właściwe warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje potrzebne szczepienia. W ZOO często jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko zwierząt.
Nierzadko budowana jest duża otwarta przestrzeń. Takie rozwiązanie podoba się mieszkańcom ZOO i zwiedzającym. Pada tam deszcz, znajdują się stawy oraz zasadzona jest roślinność. Jeżozwierze mogą tam same wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. Jeżozwierze w ogrodach zoologicznych dożywają nawet 21 lat.
Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego wpływa na jego dobrostan. Zwierzęta te mogą być legalnie hodowane w Polsce. Nie brakuje pasjonatów tych zwierząt. Obserwacja jeżozwierza jest niezwykle interesującym i wciągającym zajęciem. Oswojony jeżozwierz indyjski jest łagodny i sympatyczny. W polskich ogrodach zoologicznych jeżozwierze rodzą zdrowe potomstwo.
ZOBACZ TAKŻE

Potrzeby starszych psów
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o kakadu
Czytaj Dalej

Kocie sanitariaty
Czytaj Dalej

Kury ozdobne
Czytaj Dalej

Opieka nad zwinnikiem Blehera
Czytaj Dalej

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej