GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego
Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego przekłada się na jego kondycję i wygląd. Gryzoń otrzymujący odpowiednio wyważoną dietę i hodowany w dobrych warunkach choruje sporadycznie. Poza tym jest pełen energii i sił do życia. W razie potrzeby należy skorzystać z porady lekarza weterynarii.

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego to podstawa prawidłowego rozwoju tego gryzonia. Bardzo duży wpływ na sprawność zwierzęcia ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Nadwaga czy otyłość jeżozwierza wpływa źle na jego zdrowie i samopoczucie. Gryzoń ten to prawdziwy wegetarianin, gdyż jego pożywieniem jest głównie pokarm roślinny.

Catering jeżozwierza indyjskiego

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego wpływa na jego zachowanie, samopoczucie i żywotność. Pokarm roślinny to podstawa jego wyżywienia. Jeden osobnik powinien mieć dostarczone dziennie 80 dag pożywienia.

Do głównych produktów, jakie należy dostarczyć jeżozwierzowi indyjskiemu należą:

  • specjalny granulat dla roślinożerców, który dostępny jest w sklepach zoologicznych,
  • sucha karma dla kotów,
  • różne owoce i warzywa,
  • mieszanki nasion i zbóż,
  • orzechy w małej ilości.

Koniecznie trzeba podawać jeżozwierzom witaminy i minerały. Poza tym w ich menu powinny znaleźć się trawy i liście oraz świeże gałązki. Jeżozwierze lubią różne owoce i warzywa. Chętnie spożywają jagody, ananasy, kukurydzę, marchew czy ziemniaki. Zwierzęta te lubią delektować się swoim posiłkiem. Chwytają w łapki smakołyk i go z apetytem konsumują.

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego to istotne czynniki w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Nie należy podawać zwierzętom lekarstw przeznaczonych dla ludzi i leczyć je samodzielnie. Prawidłowa dieta zminimalizuje ryzyko wystąpienia różnych niepożądanych dolegliwości.

Wskazana jest regularna kontrola zdrowia jeżozwierza u weterynarza zajmującego się zwierzętami egzotycznymi.

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego

Jeżozwierze indyjskie w ZOO

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Gryzonie te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych zwierząt.

W ZOO ich pożywienie podobnie, jak innych zwierząt jest urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne, ziemniaki, sałatę i marchew, a także ziemniaki. Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni. Wielu z nich ma ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację.

W ogrodach zoologicznych gryzonie te oprócz regularnie podawanych posiłków mają zagwarantowaną opiekę medyczną i właściwe warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje potrzebne szczepienia. W ZOO często jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko zwierząt.

Nierzadko budowana jest duża otwarta przestrzeń. Takie rozwiązanie podoba się mieszkańcom ZOO i zwiedzającym. Pada tam deszcz, znajdują się stawy oraz zasadzona jest roślinność. Jeżozwierze mogą tam same wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. Jeżozwierze w ogrodach zoologicznych dożywają nawet 21 lat.

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego wpływa na jego dobrostan. Zwierzęta te mogą być legalnie hodowane w Polsce. Nie brakuje pasjonatów tych zwierząt. Obserwacja jeżozwierza jest niezwykle interesującym i wciągającym zajęciem. Oswojony jeżozwierz indyjski jest łagodny i sympatyczny. W polskich ogrodach zoologicznych jeżozwierze rodzą zdrowe potomstwo.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top