
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego
23/06/2022Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego przekłada się na jego kondycję i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i pełnowartościowa. Zdrowe bystrzyki neonowe są bardzo szybkie i ruchliwe. Gatunek ten nie jest wymagający pod względem żywieniowym.
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego to podstawa jego prawidłowego rozwoju i zachowania. Na dobrą kondycję ryb i ich rozmnażanie duży wpływ oprócz pokarmu ma prawidłowo urządzone akwarium. Profilaktycznie warto jest sprawdzać stan zbiornika oraz wygląd i zachowanie ryb nawet dwa razy dziennie.
Rybia stołówka
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego ma również duży wpływ na jego długość życia. Nieodpowiedni pokarm może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla ryb powinien być zbliżony do życia tych zwierząt w środowisku naturalnym. Pokarm dla bystrzyków powinien być przeznaczony do karmienia małych ryb żyjących w środkowych partiach zbiornika.
Bystrzyki neonowe są zwierzętami wszystkożernymi. W naturze spożywają drobne bezkręgowce, zooplankton, owady i nitkowate glony. Ryby te nie pogardzają również owocami, które wpadły do wody. W przypadku utrzymywania ryb w niewoli należy zadbać o odpowiedni pokarm i sposób jego podawania.
Zalecane jest podawanie żywego i suchego pokarmu również w tabletkach czy płatkach oraz karmy roślinnej.
Można także podawać mrożony pokarm występujący w ich naturalnym środowisku. Doskonale do tego nadają się rozwielitki albo muchówki. Najważniejsze, żeby nie zapominać, że ryby te powinny zjadać urozmaicone pożywienie. W swym składzie pokarm powinien zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Natomiast narybek można karmić pożywieniem w formie pyłu albo w płynie.
Jak podawać pokarm?
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego pełni w jego życiu istotną rolę. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Karmę należy podawać dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Wyjątkiem jest pokarm roślinny, który może być pozostawiony w zbiorniku do dwóch dni.
Pokarm w tabletkach najlepiej przytwierdzić do wewnętrznej szyby zbiornika, ponieważ szybko opada on na dno. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują nocą i o zmierzchu. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb.
Pokarm mrożony trzeba rozmrażać bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Porcjami takiego pożywienia żadne ryby nie gardzą. Posiłek dla bystrzyków neonowych powinien być pełnowartościowy i o prawidłowym składzie.

Częste choroby neonowców
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie w podwodnym świecie. Choroby ryb akwariowych należy skutecznie leczyć. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę. Panuje zasada, że ryby pochodzące z odłowu należy trzymać oddzielnie. Nie powinno łączyć się ich z osobnikami z hodowli akwariowej.
Do znanych schorzeń ryb akwariowych należy zaliczyć:
- choroby pasożytnicze,
- choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza.
- choroby wirusowe i bakteryjne, do których należy mykobakteriozę czyli gruźlicę ryb i fleksibakteriozę,
- inne schorzenia, które mogą być objawem wielu chorób.
Częstymi chorobami pasożytniczymi są:
- Choroba neonowa czyli Plistoforoza, która jest typową chorobą dla bystrzyków neonowych. Może również występować u innych osobników z rzędu kąsaczokształtnych i karpiokształtnych. Choroba spowodowana jest pasożytami przenoszonymi przez zainfekowane ryby i ich odchody. Łuski zakażonych osobników są matowe z białymi zaciekami. Przede wszystkim choroba ta atakuje mięśnie ryb, sporadycznie narządy wewnętrzne. Zarażenie następuje przez układ pokarmowy. Zakażone ryby powinny być odseparowane od pozostałych. Choroba ta powoduje śnięcie ryb i uznawana jest za nieuleczalną.
- Gyrodaktyloza i daktylogyroza są chorobami wywołanymi przez pasożyty, które atakują skrzela ryb i skórę. Przyczyną gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec, natomiast daktylogyrozy jajorodne przywry. Prawidłowe zdiagnozowanie tych dwóch chorób możliwe jest tylko poprzez pobranie wycinka z chorych miejsc i obejrzenie ich pod mikroskopem.
- Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce, atakujące przeważnie skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla narybku i podrostków. U dorosłych osobników schorzenie może być ostre lub przewlekłe.
- Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skrzelach i skórze. Odżywia się komórkami. Po przebyciu ospy ryby nabywają na nią odporność, która ulega osłabieniu przez stres.
- Spironukleoza jest chorobą pasożytniczą, którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryb. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita, a także atakują narządy wewnętrzne ryb.
- Kapilarioza to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego ryb, którą wywołują jajorodne nicienie.
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego w warunkach hodowlanych przekłada się na jego dobrostan i długość życia. Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią rybom zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć bystrzyków neonowych samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Obserwacja zachowań tego pięknego gatunku ryb jest interesującym hobby.
ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej

Dog niemiecki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie Nestor kea
Czytaj Dalej

Koci katar
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o alpakach
Czytaj Dalej

Zwinnik Blehera
Czytaj Dalej