GeoZoo » Ryba » Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego przekłada się na jego kondycję i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i pełnowartościowa. Zdrowe bystrzyki neonowe są bardzo szybkie i ruchliwe. Gatunek ten nie jest wymagający pod względem żywieniowym.

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego to podstawa jego prawidłowego rozwoju i zachowania. Na dobrą kondycję ryb i ich rozmnażanie duży wpływ oprócz pokarmu ma prawidłowo urządzone akwarium. Profilaktycznie warto jest sprawdzać stan zbiornika oraz wygląd i zachowanie ryb nawet dwa razy dziennie.

Rybia stołówka

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego ma również duży wpływ na jego długość życia. Nieodpowiedni pokarm może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla ryb powinien być zbliżony do życia tych zwierząt w środowisku naturalnym. Pokarm dla bystrzyków powinien być przeznaczony do karmienia małych ryb żyjących w środkowych partiach zbiornika.

Bystrzyki neonowe są zwierzętami wszystkożernymi. W naturze spożywają drobne bezkręgowce, zooplankton, owady i nitkowate glony. Ryby te nie pogardzają również owocami, które wpadły do wody. W przypadku utrzymywania ryb w niewoli należy zadbać o odpowiedni pokarm i sposób jego podawania.

Zalecane jest podawanie żywego i suchego pokarmu również w tabletkach czy płatkach oraz karmy roślinnej.

Można także podawać mrożony pokarm występujący w ich naturalnym środowisku. Doskonale do tego nadają się rozwielitki albo muchówki. Najważniejsze, żeby nie zapominać, że ryby te powinny zjadać urozmaicone pożywienie. W swym składzie pokarm powinien zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Natomiast narybek można karmić pożywieniem w formie pyłu albo w płynie.  

Jak podawać pokarm?

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego pełni w jego życiu istotną rolę. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Karmę należy podawać dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Wyjątkiem jest pokarm roślinny, który może być pozostawiony w zbiorniku do dwóch dni.  

Pokarm w tabletkach najlepiej przytwierdzić do wewnętrznej szyby zbiornika, ponieważ szybko opada on na dno. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują nocą i o zmierzchu. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb.

Pokarm mrożony trzeba rozmrażać bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Porcjami takiego pożywienia żadne ryby nie gardzą. Posiłek dla bystrzyków neonowych powinien być pełnowartościowy i o prawidłowym składzie.

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego
Di Tan Meng Yoe di Wikipedia in inglese – Author: Faltasian., CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33436410

Częste choroby neonowców

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie w podwodnym świecie. Choroby ryb akwariowych należy skutecznie leczyć. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę. Panuje zasada, że ryby pochodzące z odłowu należy trzymać oddzielnie. Nie powinno łączyć się ich z osobnikami z hodowli akwariowej.

Do znanych schorzeń ryb akwariowych należy zaliczyć:

  • choroby pasożytnicze,
  • choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza.
  • choroby wirusowe i bakteryjne, do których należy mykobakteriozę  czyli gruźlicę ryb i fleksibakteriozę,
  • inne schorzenia, które mogą być objawem wielu chorób.

Częstymi chorobami pasożytniczymi są:

  • Choroba neonowa czyli Plistoforoza, która jest typową chorobą dla bystrzyków neonowych. Może również występować u innych osobników z rzędu kąsaczokształtnych i karpiokształtnych. Choroba spowodowana jest pasożytami przenoszonymi przez zainfekowane ryby i ich odchody. Łuski zakażonych osobników są matowe z białymi zaciekami. Przede wszystkim choroba ta atakuje mięśnie ryb, sporadycznie narządy wewnętrzne. Zarażenie następuje przez układ pokarmowy. Zakażone ryby powinny być odseparowane od pozostałych. Choroba ta powoduje śnięcie ryb i uznawana jest za nieuleczalną.
  • Gyrodaktyloza i daktylogyroza są chorobami wywołanymi przez pasożyty, które atakują skrzela ryb i skórę. Przyczyną gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec, natomiast daktylogyrozy jajorodne przywry. Prawidłowe zdiagnozowanie tych dwóch chorób możliwe jest tylko poprzez pobranie wycinka z chorych miejsc i obejrzenie ich pod mikroskopem.
  • Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce, atakujące przeważnie skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla narybku i podrostków. U dorosłych osobników schorzenie może być ostre lub przewlekłe.
  • Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skrzelach i skórze. Odżywia się komórkami. Po przebyciu ospy ryby nabywają na nią odporność, która ulega osłabieniu przez stres.
  • Spironukleoza jest chorobą pasożytniczą,  którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryb. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita, a także atakują narządy wewnętrzne ryb.
  • Kapilarioza to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego ryb, którą wywołują jajorodne nicienie.

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego w warunkach hodowlanych przekłada się na jego dobrostan i długość życia. Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią rybom zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć bystrzyków neonowych samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Obserwacja zachowań tego pięknego gatunku ryb jest interesującym hobby.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top