GeoZoo » Pies » ABC zdrowego psa
ABC zdrowego psa

ABC zdrowego psa

ABC zdrowego psa to nie tylko ochrona go przed chorobami i różnymi niedomaganiami, ale także przed stresem. Właściciel powinien zapewnić czworonogowi podstawową opiekę. Natomiast bardziej specjalistycznej pomocy należy spodziewać się ze strony lekarza weterynarii.

ABC zdrowego psa i jego kondycja uzależniona jest od zaangażowania w jego dobro psiego opiekuna. Właściciel psa powinien zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki bytowania i zbilansowaną dietę. Bardzo ważne w życiu czworonoga są spacery i regularne szczepienia, wykonywane w gabinecie weterynaryjnym.

Lekarz weterynarii

ABC zdrowego psa to przede wszystkim dbanie o jego prawidłowy styl życia. Weterynarz nie zajmuje się tylko leczeniem chorych zwierząt, ale również udziela praktycznych porad i cennych wskazówek, które dotyczą opieki nad psem. W wielu lecznicach dla zwierząt można uzyskać informacje na temat usług fryzjerskich i hoteli dla psów. Poza tym można wywiesić własne ogłoszenie na znajdujących się tam tablicach.

W ostatnich latach doszło do pokaźnego rozwoju weterynarii, gdzie nie tylko można zrobić badanie krwi czy prześwietlenie rentgenowskie, ale także diagnostykę w postaci ultrasonografii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Wykorzystywane są zarówno stare, jak i najnowocześniejsze metody terapeutyczne i diagnostyczne. Nie brakuje specjalistów z dziedziny weterynarii.

Szkolenie psa

Odrobaczenie i profilaktyczne szczepienia

ABC zdrowego psa to regularne jego odrobaczanie i plan szczepień, dostosowany do wieku zwierzęcia. Szczepienia należy rozpocząć we wczesnym okresie, ponieważ tylko wtedy można w pełni ochronić czworonoga przed groźnymi chorobami. Szczepionkę należy podawać tylko zdrowemu psu. Podopieczny nie może mieć wówczas wymiotów, biegunki lub gorączki czy zapalenia gardła.

ABC zdrowego psa dotyczy jego odrobaczenia, najlepiej dwa tygodnie przed planowaną szczepionką. Szczepienia mają wpływ na kondycję i stan zdrowia psa. Chronią go również przed śmiertelną chorobą, jaką jest wścieklizna.

W Polsce szczepionka przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowa.

Każdego psa powyżej trzech miesięcy należy zaszczepić. Zwolnienie z tego szczepienia można uzyskać tylko w wyjątkowych przypadkach. Na rynku istnieją szczepionki, które produkowane są przeciwko kilku chorobom, co zmniejsza ilość wizyt w lecznicy dla zwierząt. Jednocześnie jest to mniej stresujące dla czworonoga.

Profilaktyka przeciwpasożytnicza

ABC zdrowego psa pełni bardzo ważną rolę w jego życiu. W sprzedaży w sklepach zoologicznych lub bezpośrednio u weterynarza dostępne są różne preparaty ochronne, przed pchłami i kleszczami. Zabezpieczają one przed zewnętrznymi pasożytami. Można skorzystać z odpowiedniej obroży przeciw pasożytom. Niektóre z nich mają długie działanie, a nawet półroczne.

ABC zdrowego psa to profilaktyka przeciwpasożytnicza, która powinna być regularnie stosowana. Tylko w taki sposób można zabezpieczać psa przed pchłami czy kleszczami. Ugryzienie pchły i jej ślina wywołuje u wielu psów alergię. W takim przypadku wystarczy tylko jedna pchła.

Bardzo ważne jest również systematyczne odrobaczanie, które chroni stworzenie przed pasożytami wewnętrznymi.

Pies i woda

Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna

ABC zdrowego psa polega przede wszystkim na utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Przekarmianie zwierząt prowadzi do otyłości. Suche karmy powinny być kupowane wyłącznie renomowanych firm. Trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na ich skład. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest codzienny świeży i pełnowartościowy posiłek, sporządzony samodzielnie.

W życiu psów bardzo ważna jest także aktywność fizyczna, co wiąże się z rasą, stanem zdrowia i wiekiem czworonoga. Nie należy zapominać o codziennych spacerach, podczas których należy zwracać uwagę na zachowanie psa. Nie wszystkie psy mogą nosić obroże, dlatego wskazane są prawidłowo dopasowane szelki.

Pies został udomowiony, żeby pomagać i towarzyszyć ludziom w codziennym życiu. Jest on uważany za najlepszego i najwierniejszego przyjaciela człowieka. Udomowione zwierzę posiada także swoje potrzeby i prawa. Dobry i troskliwy właściciel nigdy nie powinien o nich zapominać.

Zwierzęta to istoty żyjące, którym należy się szacunek i dobre traktowanie.

ABC zdrowego psa polega również na bacznym obserwowaniu zwierzęcia. W przypadku nietypowego zachowania należy niezwłocznie zareagować. Pies może przejawiać mniejszy apetyt albo wzmożone pragnienie. Ponadto może również ignorować zaproszenie na spacer czy być mniej aktywny niż zwykle i apatyczny. Jeżeli opiekun psa podejrzewa, że jego pupil jest chory, powinien zabrać go do weterynarza na badania.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]