GeoZoo » Kot » Czego nie może jeść kot?
Czego nie może jeść kot?

Czego nie może jeść kot?

Czego nie może jeść kot? Futrzak nie może spożywać wszystkich pokarmów. Koty są zwierzętami drapieżnymi, należącymi do rzędu ssaków mięsożernych. Zwierzęta te pomimo, że zostały udomowione nadal wykazują wiele naturalnych właściwości dziko żyjących przodków. Jest to bardzo ważne w zakresie doboru pokarmów.

Czego nie może jeść kot? Koci posiłek złożony jest w większości z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Koty chętnie spożywają trawę, po której wymiotują. Jest to sposób oczyszczania żołądka z nadmiaru soków trawiennych oraz zalegających, niestrawionych i szkodliwych pozostałości pokarmowych. Pierwszym, naturalnym i pełnowartościowym pokarmem kociąt jest mleko matki.

Ulubione kocie posiłki

Czego nie może jeść kot? Nie wszystkie produkty spożywane przez człowieka nadają się dla kota. Zbilansowana dieta zapewnia kotu dostatek licznych i niezbędnych składników  organicznych i nieorganicznych. Koty najczęściej lubią odmiany w podawanych posiłkach. Jadłospis ich nie może być monotonny.

Koty uwielbiają surowe mięso. Można podawać im surową wołowinę i cielęcinę oraz baraninę. Natomiast w stanie surowym nie jest wskazana wieprzowina, pomimo rutynowego przebadania lekarskiego. Ulubionym przysmakiem kota jest wątroba, którą można podawać w stanie surowym i gotowanym.

Wątroba jest cennym źródłem witamin: A, B i D. Nie należy jednak podawać jej codziennie, wystarczy dwa czy trzy razy w tygodniu. W przeciwnym razie mogłoby dojść do przedawkowania witaminy A i doprowadzić do zatrucia zwierzęcia. Należy również pamiętać, że zbyt duża ilość wątroby surowej może wywołać biegunkę, a gotowanej zaparcia.

Koty lubią również szynkę, polędwicę i baleron. Chętne jedzą również różne pasztety, które przeważnie są słone. Z tego względu należy podawać je z ryżem czy kaszą. Koty najczęściej lubią pokarm w pokojowej temperaturze lub ciepły. Powinien on być podawany z dala od kuwety i legowiska.

Szkodliwe jedzenie dla kota

Czego nie może jeść kot? Bardzo szkodliwe i nie wskazane są dla kota rybie ości czy kości z kurczaka lub z królika. Ości można podawać tylko w przypadku dokładnego zmielenia w mikserze lub maszynce do mięsa. Do kociego posiłku najlepiej jest dodać mączkę kostną. Kocie przysmaki powinny być podawane w ograniczonej ilości i pomiędzy posiłkami.

Czego nie może jeść kot? Kot nie powinien jeść również niżej podanych produktów:

  • Wszelkiego rodzaju słodyczy.
  • Nerek podawanych w stanie surowym, ponieważ sprzyja to rozwolnieniu.
  • Kiełbas, które zwykle zawierają zbyt dużo soli i raczej nie są chętnie spożywane przez koty.
  • Ostrych potraw, które mogą spowodować poważne podrażnienie przewodu pokarmowego zwierzęcia.
  • Roślin cebulowych, takich jak: czosnek, cebula czy por. Mogą być one bardzo toksyczne dla kociej wątroby.
  • Mleka, które może spowodować u dorosłego zwierzęcia biegunkę i inne problemy trawienne.
  • Czekolady, która nawet podana w małych ilościach jest dla kota toksyczna.
  • Resztek ze stołu, które mogą być dla kota zbyt tłuste i pikantne. Taki pokarm może być również przyczyną nadwagi i otyłości zwierzęcia.  

Czego nie może jeść kot? Nie można kotu podawać wyłącznie cielęciny czy ryb. Pokarm powinien być urozmaicony i dobrze wyważony. Stara zasada kociego opiekuna głosi: „Kto oszczędza na jedzeniu, ten płaci za leczenie”. Pokarmy wielostronne są bardzo ważnym czynnikiem prawidłowego rozwoju, dobrej kondycji i trwałego zdrowia naszych kotów.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]