GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie szkarłatki królewskiej
Żywienie i zdrowie szkarłatki królewskiej

Żywienie i zdrowie szkarłatki królewskiej

Żywienie i zdrowie szkarłatki królewskiej ma wpływ na prawidłowy rozwój ptaka, który źle reaguje na nieświeży pokarm. Szkarłatka królewska właściwie żywiona i trzymane w czystej wolierze zwykle rzadko choruje. Poza tym w pomieszczeniu dla papug potrzebne jest dobre oświetlenie.  

Żywienie i zdrowie szkarłatki królewskiej spełniają bardzo ważną rolę w ich hodowli i chowie. Warto pamiętać, że nadmiernie wychudzona papuga przy zbilansowanej diecie jest dowodem na zarobaczenie ptaka. Leczeniem chorej papugi powinien zająć się lekarz weterynarii, po uprzednim zbadaniu ptasiego kału. Prawidłowe żywienie i właściwa opieka, przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka.

Menu szkarłatki królewskiej

Żywienie i zdrowie szkarłatki królewskiej ma wpływ na jej samopoczucie i wygląd. W naturze ptaki te żywią się przeważnie wszelkiego rodzaju nasionami i zielonymi roślinami. Żywienie w niewoli również nie sprawia kłopotów, ponieważ w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby ozdobnych ptaków.

Pokarm suchy – ziarno

Mieszankę dla papug można kupić w sklepie zoologicznym lub sporządzić samodzielnie.

Typowa mieszanka dla szkarłatki królewskiej powinna zwierać:

 • proso 30%;
 • słonecznik 30%;
 • kanar 15%;
 • owies 15%;
 • konopie 5%;
 • len 5 %.

Nie wszystkie te same składniki muszą codziennie występować w mieszance. Wskazane jest zastąpienie ich innym zbożem. Może to być niełuskany ryż, gryka czy kukurydza. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie mieszanek renomowanych firm w sprawdzonym sklepie. Nie wszystkie karmy są wystarczająco zbilansowane i urozmaicone. Szkarłatka królewska uwielbia biszkopty polane sokiem owocowym.

Pokarm pochodzenia zwierzęcego

W żywieniu szkarłatki królewskiej, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą czy sucharem. Można dodać zmielone skorupki kurzych jaj. Taki posiłek wskazany jest szczególnie dla młodych papug. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka. Wskazane jest podawanie pasikoników i mączniaków.

Szkarłatka królewska

Owoce i warzywa

Papugi lubią jabłka, gruszki, winogrono, banany, czereśnie, brzoskwinie, śliwki, morele czy ogórki. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, ponieważ papugi posiadają różne gusta. Niekiedy nieznany wcześniej owoc czy warzywo papuga zaczyna jeść dopiero po kilku dniach. Przed podaniem owoców i warzyw należy je umyć i drobno posiekać.  

Zielenina i mineralne dodatki

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach. Liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Szkarłatka królewska lubi liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego. Rośnie on w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia.

Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami, które są zanieczyszczone i szkodzą wszystkim zwierzętom.

Ptaki te chętnie jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny, mlecz, krwawnik czy lebiodę. Bez przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak czy inne zboża w doniczkach. Do prawidłowego trawienia potrzebne są ziarna delikatnego piasku lub żwirku. Natomiast kostki wapienne można kupić w sklepie.

Brak wapnia może doprowadzić o groźnych powikłań.  

Szkarłatka królewska

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie szkarłatki królewskiej przekłada się na jej kondycję i długość życia. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia papug to nastroszone pióra i ospałość.W razie potrzeby należy leczyć ptaki, ale nie samodzielnie. Wszelkie nieprawidłowości trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii. Rola opiekuna to codzienna obserwacja papugi.

Do najczęstszych chorób szkarłatki królewskiej należy zaliczyć:

 • Chorobę papuzią, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorować jest minimalne, ponieważ szkarłatki królewskie są udomowione. Ponadto w dzisiejszych czasach wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu.
 • Świerzb, który jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate w okolicy oczu i ślady na dziobie.
 • Pasożyty przewodu pokarmowego czyli nicienie i tasiemce. Objawy to chudnięcie szkarłatki królewskiej pomimo ptasiego apetytu.
 • Zapalenie dróg oddechowych podczas których utrudnione jest oddychanie na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną tej przypadłości jest przeziębienie.
 • Wyskubywanie piór, które może następować na skutek samotnego trybu życia ptaka czy niedoboru mikroelementów i witamin.
 • Biegunkę, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną tego schorzenia jest spożycie przez papugę  nieświeżego pokarmu.
 • Złamania czy skaleczenia, które zdarzają się często oswojonym papugom fruwającym swobodnie po mieszkaniu.
 • Zaparcie jaja, które można zaobserwować u osłabionych lub młodych i niedoświadczonych samiczek. W takim przypadku jaja zatrzymane są w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli samiczka nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy udać się z nią do lecznicy dla zwierząt. 

Żywienie i zdrowie szkarłatki królewskiej ma wpływ na jej wygląd i zachowanie. Jadłospis papugi powinien być prawidłowo ułożony. Na prawidłowy rozwój szkarłatki królewskiej wpływa również świeża woda i zachowane warunki higieniczne.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych papug.

Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top