GeoZoo » Ptak » Opieka nad mandarynką
Opieka nad mandarynką

Opieka nad mandarynką

Opieka nad mandarynką, która przebywa na wolności jest czasami uzależniona od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w środowisku naturalnym często są bezradne. W takim przypadku narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników.

Opieka nad mandarynką dotyczy ptaków żyjących na wolności i w niewoli. Mandarynka lubi przebywać wśród drzew, ale zawsze blisko zbiorników wodnych. Pływanie ułatwia jej błona pławna, która stanowi połączenie palców u nóg. Gatunek ten cieszy się zainteresowaniem hodowców i miłośników ptaków ozdobnych.

W Japonii utrzymywana jest w śródmiejskich i przydomowych oczkach wodnych oraz stawach. Natomiast w Chinach istnieje zwyczaj wręczania nowożeńcom pary mandarynek, które są zwiastunem trwałości zawartego małżeństwa. Wyhodowanych zostało wiele odmian tych atrakcyjnych ptaków. 

Hodowla mandarynek

Opieka nad mandarynką to bardzo ciekawe hobby. Ptaki te nie są wymagające. Trzeba im jednak zapewnić właściwą dietę i odpowiednie warunki do życia. Kaczki te mogą być hodowane w dużych wolierach lub w ogrodzie z oczkiem wodnym. Mandarynki odporne są na niskie temperatury.

Jednak zimą trzeba zapewnić im schronienie przed wiatrem, śnieżycą i mrozem. Wskazane jest dla tych kaczek pomieszczenie, przylegające do wybiegu lub hodowlanej woliery. Odpowiednie żywienie i pielęgnacja to ważne elementy hodowli. Kaczki często utrzymywane są w miejskich zbiornikach wodnych i hodowlach amatorskich.

Przystosowane są one do życia na terenach podmokłych i w pobliżu zbiorników wodnych. Nawet nieduże oczko wodne lub staw pozwoli mandarynkom wyrazić ich naturalne zachowania. Wielkość takiego zbiornika wodnego uzależniona jest od ilości hodowanych kaczek. Zwykle obsadzony jest on roślinnością wodną i przybrzeżną.

Wybieg dla kaczek powinien być odpowiedniej wielkości i dobrze zabezpieczony przed drapieżnikami. Dla pary mandarynek wystarczy mały wybieg o powierzchni w granicach 10-15 m2. Warto wiedzieć, że zbyt obszerne wybiegi utrudniają oswajanie kaczek i są inwestycją kosztowną. Ważnym elementem hodowli jest bliski kontakt z trzymanymi ptakami.  

Opieka nad mandarynką

Okres lęgowy

Opieka nad mandarynką wymaga odpowiednich warunków do życia i rozmnażania. W przypadku zbliżania się okresu lęgowego dobrane pary zamyka się w mniejszej wolierze. Po odchowaniu potomstwa powracają na główny wybieg. W okresie lęgowym niezbędne jest miejsce na gniazdowanie.

Woliery lub wybieg w hodowli należy wyposażyć w budki z dużymi otworami lub w dziuple wydrążone w pniu. Budki lęgowe mogą być zawieszone na siatce woliery, do wysokości 2 metrów bądź ustawione na podłożu. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie wydrążonej dziupli w grubym pniu wokół zbiornika wodnego.

Przypomina to naturalne miejsce gniazdowania. Ciekawym rozwiązaniem jest też zbudowanie domku lęgowego z desek, który będzie pływał po wodzie. Wnętrze jego dobrze jest podzielić ściankami działowymi. Takie rozwiązanie pozwoli gniazdować w nim więcej samic. W okresie wylęgu młodych kaczory zmieniają szatę godową na spoczynkową.

Natomiast kaczki wysiadują jaja i opiekują się młodymi, aż do osiągnięcia przez nie samodzielności. Najbardziej kosztowne i największym powodzeniem cieszą się nowe odmiany mandarynek. Natomiast odmiany standardowe nie są drogie. Hodowanie i rozmnażanie mandarynek daje wiele satysfakcji. Rozród tych ptaków nie jest trudny.

Poza naturalnym upierzeniem kaczora w okresie godowym spotykana jest często odmiana biała. U kaczora dominuje barwa biała, ale posiada on beżowe pióra na czubie głowy, piersi i w mniejszym stopniu na tułowiu. Pięknie harmonizuje się czerwony dziób samca z białym kolorem. W tej odmianie czysto białe upierzenie posiada tylko kaczka. Popularną odmianą jest też mandarynka ruda.

Opieka nad mandarynką przekłada się na jej funkcjonowanie w  przyrodzie. Wpływa również na stan zdrowia psychicznego i fizycznego tych zwierząt. Mandarynki nie przysparzają trudności w hodowli. Polecane są hodowcom i miłośnikom kaczek ozdobnych. Mandarynki można spotkać w ogrodach zoologicznych i gospodarstwach agroturystycznych.

Scroll to Top