GeoZoo » Ptak » MOWA PAPUG
Mowa papug

MOWA PAPUG

Mowa papug polega na naśladowaniu różnych dźwięków dochodzących z ich otoczenia wraz z ludzką mową. Te egzotyczne ptaki mają zdolności do zapamiętywania i powtarzania słów. Niektóre gatunki papug potrafią wypowiadać skomplikowane zdania.

Mowa papug nie polega tylko na powtarzaniu pojedynczych wyrazów czy prostych zdań, ale potrafią one również posługiwać się różnymi dialektami. Ptaki nawołują  się w różny sposób, w zależności od gatunku i regionu.  Umieją dostosować głos do innego brzmienia w zależności od sytuacji i zasłyszanego dźwięku.

W niewoli papugi chcą zbudować więź społeczną z człowiekiem, naśladując jego mowę. Gadające papugi powtarzając zapamiętane słowa mają poczucie wspólnoty z ludźmi, którzy uwielbiają te piękne i utalentowane ptaki.  W ten sposób stają się częścią grupy, co jest to dla papug niezmiernie istotne.

Przykłady ptaków mimetycznych

Mowa papug potrafi zadziwić ludzi swoimi nietuzinkowymi zdolnościami wypowiadanych wyrazów i całych zdań, a także zachwycić śpiewem skomplikowanych piosenek, a nawet arii operowej. Te egzotyczne ptaki są mimetyczne, ponieważ potrafią naśladować różne dźwięki i ludzką mowę.

Do gatunków charakteryzujących się szczególnymi zdolnościami pod tym względem należą:

  • żako,
  • amazonka,
  • kakadu,
  • papużka falista.

Żako

Mowa papug

Ze względu na swoje upierzenie nazywane jest czasami papugą popielatą lub szarą. Panuje przekonanie, że jest to najbardziej inteligentna papuga, o czym ma świadczyć jej niezwykła zdolność do naśladowania ludzkiego głosu. Nierzadko wypowiada całe zdania, potrafiąc je powiązać z codziennymi sytuacjami.

Amazonka

Mowa papug

Posiada w większości upierzenie zielone. Obok żako jest ona uważana za papugę, która szybko naśladuje dobiegające dźwięki z otoczenia. W niewoli można ją łatwo oswoić. Młodym amazonką nie sprawia żadnych trudności naśladowanie głosu opiekuna i szybko uczą się nowych dźwięków. Są to ptaki raczej uciążliwe dla otoczenia, ponieważ ich głos jest donośny i krzykliwy.

Kakadu

Mowa papug

Jest piękną białą papugą z charakterystycznym dużym czubem, który jest stworzony z białych piór. Posiada również duże predyspozycje do naśladowania dźwięków i szybko uczy się nowych słów czy dźwięków, wykonując przy tym taniec. Niekiedy papugi te są hałaśliwie, gdy coś nie jest po ich myśli.

Papużka falista

Papużka falista

Swoją nazwę zawdzięcza dzięki falistemu wzorkowi na plecach, głowie i skrzydłach. Posiadając mimetyczne zdolności z łatwością naśladuje mowę ludzką i potrafi wygwizdać mało skomplikowaną melodię. Obce dźwięki mogą naśladować tylko trzymane w niewoli pojedynczo.

Nauka ptasiej mowy

Mowa papug to powtarzanie przez ptaka głosu ludzkiego czy zasłyszanych dźwięków z otocznia. Jest to zajęcie bardzo pracochłonne, które wymaga dużo czasu i cierpliwości. Trudno jest przewidzieć kiedy pupil będzie powtarzał pierwsze słowa.

Jedne osobniki mówią bardzo wyraźnie, natomiast inne wydają niezrozumiałe dźwięki.

Organem odpowiedzialnym za wydawanie dźwięków u papug jest krtań dolna, która umiejscowiona jest w dolnej części tchawicy, w miejscu, w którym dzieli się na oskrzela. Krtań dolna wraz z tchawicą jest silnie umięśniona. Mięśnie poruszają membrany, które wytwarzają drgania i zmieniają kształt krtani, zmieniając w ten sposób dźwięki.

Mowy należy uczyć papugi najlepiej wieczorem o stałej porze, kiedy ptak przebywa w klatce lub na ramieniu opiekuna. Trzeba wyeliminować zewnętrznych dźwięków i uczyć mowy ptaka pojedynczego, bez styczności z innymi osobnikami.

Papugę można na samym początku uczyć pojedynczych wyrazów, a nawet całych zdań, powtarzając je kilka razy dziennie. Należy pamiętać, że pupil może gadać całymi zdaniami, zadawać pytania i odpowiadać wtedy, gdy zostanie nauczony przez człowieka.

Trzeba pamiętać o powtarzaniu wcześniej poznanych słów przez papugę.

Mowa papug uzależniona jest od gatunku, indywidualnych predyspozycji, a także płci, wieku czy stopnia oswojenia. Jedne ptaki uczą się szybciej, a inne wolniej. Mogą nawet zdarzyć się osobniki, które nie nauczą się żadnego słowa, podczas gdy inne gadają nieustannie. Jednymi z najczęściej trzymanymi w domu ptakami są papugi, które potrafią z człowiekiem nawiązywać więź społeczną.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]