GeoZoo » Gryzoń » Zmysły pieska preriowego
Zmysły pieska preriowego

Zmysły pieska preriowego

Zmysły pieska preriowego są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają odbiór otaczającego świata. Gryzonie te są ciekawymi okazami. Na wolności rozpoznawane są bez trudu. Zmysły zwierząt ułatwiają wybór pożywienia, partnera i ostrzegają przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Zmysły pieska preriowego pomagają im przetrwać w środowisku naturalnym. Narządy zmysłów to komórki receptorowe, które pozwalają odbierać określone bodźce. Uzyskane informacje kierowane są do obszarów mózgu, gdzie są identyfikowane i przetwarzane. Zmysły zwierząt reagują podobnie, jak u człowieka.

Ogólna charakterystyka zmysłów

Narządy zmysłów służą do odbierania przez organizm impulsów zarówno ze świata zewnętrznego, jak i środowiska wewnętrznego. Są one przekazywane ośrodkowemu układowi nerwowemu, zwłaszcza korze mózgowej. Stopień rozwoju kory mózgowej zależny jest od bogactwa podniet do niej dopływających, za pośrednictwem narządów zmysłów.

W każdym narządzie zmysłów znajdują się receptory, obwodowe drogi przewodzące, a także ośrodki podkorowe i korowe. Receptory dzielą się na: eksteroreceptory i interoreceptory. Pierwsze z nich odpowiadają za przyjmowanie bodźców ze środowiska zewnętrznego. Mogą to być bodźce fizyczne, do których zalicza się narząd: wzroku, słuchu i dotyku. Natomiast bodźce chemiczne to narząd: smaku i węchu.

Interoreceptory przyjmują bodźce chemiczne i mechaniczne z narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych i innych struktur wewnętrznych organizmu. Za ich pośrednictwem realizowane są ważniejsze funkcje życiowe. Na przykład regulacja przemiany materii czy regulacja zaopatrzenia tkanek w krew.

Piesek preriowy

Główne narządy zmysłów

Zmysły pieska preriowego są dobrze rozwinięte. Zwierzęta te są obdarzone wspaniałym wzrokiem, węchem i słuchem.

U tych gryzoni wyróżnia się pięć podstawowych narządów zmysłów, do których należą:

  • wzrok,
  • węch,
  • słuch,
  • dotyk,
  • smak.

Wzrok

Wzrok to ważny narząd zmysłu w życiu pieska preriowego, który chroni przed wrogami.  Narząd wzroku to oko, które składa się z gałki ocznej i nerwu wzrokowego wraz z jego pochewkami. Gałka oczna ma kształt kulisty, a nerw wzrokowy łączy ją z mózgowiem. Wzrok pomaga dostrzec drapieżnika i ułatwia wspinaczkę. Pieski preriowe mogą chorować na zapalenie spojówek oraz zapalnie lub uszkodzenie rogówek.

Powodem tych schorzeń mogą być: przeciągi, ciała obce, pogryzienia, infekcje bakteryjne, toksoplazmoza czy dym z papierosa. Podobne objawy towarzyszą zapaleniu dróg oddechowych. Leczenie miejscowe antybiotykowe lub maść. W zmianie rogówki dodatkowo witamina A. W takich przypadkach należy z kontaktować się z weterynarzem.

Węch

Węch jest obok wzroku również bardzo ważnym zmysłem w życiu pieska preriowego. Narząd powonienia zajmuje obszar błony śluzowej i jamy nosowej. Nos jest znacznie czulszy, niż u człowieka. Piesek jest w ten sposób ukształtowany przez naturę, że rozróżnia rozmaite zapachy. Węchem rozpoznaje swoich bliskich krewnych, znaczy swój teren i wietrzy tropy drapieżników.

Słuch

Słuch to jeden ze zmysłów piesków preriowych, który jest bardzo dobrze rozwinięty. Uszy posiadają specjalny kształt, który potrzebny jest do jak najlepszego odbioru dźwięków w środowisku naturalnym. Narząd słuchu zbudowany jest z trzech części: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Funkcja słyszenia związana jest z trzema częściami ucha.

Ucho zewnętrzne zbiera fale dźwiękowe i przewodzi w kierunku ucha środkowego. Ucho środkowe przetwarza fale dźwiękowe na bodźce mechaniczne, które doprowadzane są do płynu w uchu wewnętrznym. Drgania płynu przetwarzają komórki czuciowe w uchu wewnętrznym na sygnały nerwowe. Układ nerwowy ośrodkowy odczytuje to jako dźwięki. Narząd statyczny posiada tylko związek z uchem wewnętrznym.

Dotyk

Dotyk pomaga pieskom poruszać się w środowisku naturalnym i orientować się w terenie. Włosy czuciowe ostrzegają pieska przed niebezpieczeństwem. Wyczuwają również przeszkodę i ułatwiają poruszanie się w ciemnościach. Wibrysy są odpowiednikiem dotyku i wyczuwają każdy ruch powietrza.

Zmysł dotyku potrafi wyczuć niebezpieczeństwo, zdobyć pokarm czy nawiązać bliższe relacje z osobnikiem płci przeciwnej. Narząd dotyku reprezentowany jest głównie przez występujące w skórze wolne zakończenia nerwowe. Mają one postać ciałek bólowych, dotykowych, temperaturowych i czucia głębokiego. To ostatnie umożliwia określenia położenia kończyny bez patrzenia na nią.

Smak

Smak to piąty narząd zmysłów piesków i jest również ważny. Gryzoń ten jedząc rozmaite rośliny potrafi je rozróżnić. Nie smakuje  pieskom preriowym pokarm bardzo gorzki. Gryzonie te lubią owoce, nasiona z szyszek, pąki czy orzechy. Narząd smaku to kupki smakowe rozproszone w błonie śluzowej języka, jamie ustnej i gardle.


Podsumowując zmysły pieska preriowego zapewniająmu dostęp do pokarmu i ochronęprzed niebezpieczeństwem. Dostosowane są do życia tych zwierząt w naturze. Zagrożeniem dla tych gryzoni są zwierzęta drapieżne. Naukowcy prowadzili i nadal zajmują się licznymi badaniami i eksperymentami dotyczącymi zwierząt. W ten sposób pomagają lepiej poznać i zrozumieć zmysły świata zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]