GeoZoo » Pies » PSI WĘCH
Pies z wystawionym językiem na tle trawy.

PSI WĘCH

Psi węch znalazł szerokie zastosowanie w służeniu człowiekowi. Jest on najdoskonalszy z psich zmysłów, a nos jest najważniejszym narządem do poznawania otaczającego świata. Postrzeganie czworonoga opiera się na węchu, a człowieka na wzroku i dotyku. 

Psi węch to zmysł najbardziej doceniany u czworonoga. Psia etykieta skupiona jest na nosie. Na spacerze za pomocą węchu pies zbiera informacje, wąchając inne czworonogi i pozostawione przez nie ślady. Na przykład dowiaduje się, jaki stan zdrowia jest spotkanego psa czy w jakim nastroju jest suka.

Anatomia psiego nosa

Psi węch potrafi rozpoznać rozmaite zapachy. Jednak sam proces wąchania niezależny jest od oddychania. Dodatkowo psi nos pokryty jest siecią bruzd i zmarszczek, które razem z kształtem nozdrzy tworzą niepowtarzalny znak. Jest on porównywany do odcisku ludzkiego palca. Wydzielina znajdująca się na trufli nosa pochłania cząsteczki woni. Następnie rozpuszczone są one w śluzie i przenikają do komory nosowej. 

Nos psa posiada dwa otwory po środku psiego pyszczka. Składa się on z licznych kanalików nosowych, które wyściełane są tkanką nosową. Na niej umiejscowionych jest wiele receptorów węchowych, które pokryte są włoskami. Ilość receptorów wynosi kilkaset milionów, w zależności od rasy.

Pies przy węszeniu wykazuje różne emocje i nastroje.

Pies bez problemu porusza obydwoma nozdrzami. Umożliwia to jemu określenie kierunku napływającego zapachu. Prawe nozdrze połączone jest z prawą półkulą mózgową i odpowiada za rozpoznanie nieprzyjemnych zapachów. Natomiast lewe nozdrze, połączone jest z lewą półkulą. Analizuje ono znajome i bezpieczne zapachy.

Neurony odpowiedzialne za rozpoznawanie zapachów umiejscowione są w mózgu. Znajdują się one u psów i u ludzi w okolicy pnia mózgowego. U czworonoga waga ich wynosi około 5 g, natomiast u człowieka tylko 1,5 grama. Rozpoznawanie zapachów u ludzi jest 10 tysięcy razy mniejsza, niż u czworonogów. Pies potrafi rozpoznać zapachy różnych potraw.

Psi węch

Psy o najlepszym węchu

Psi węch jest niezastąpionym źródłem informacji. Czworonogi o długich pyskach charakteryzują się najlepszym węchem. Natomiast psy o krótkim pysku wyczuwają  najsłabiej zapachy.  Przykładem takim może być pekińczyk czy mops. Jednak ich zdolności węchowe nadal przewyższają możliwości człowieka.

Czworonogi przy pomocy zapachów komunikują się między sobą.

Przodownikami w węszeniu są tropowce. Na przykład: ogary, beagle, foxhounda czy bassety. Bloodhoundy czyli psy św. Huberta należą do psów o najsilniejszym węchu. Są mistrzami w tej dziedzinie. Czworonogi te są upartymi i nieustępliwymi tropowcami, wspomaganymi przez długie i zwisające uszy.

Psy tropiące są w stanie iść za śladem na lądzie i w wodzie.

Potrafią również określić czas pozostawienia zapachu i w skazać kierunek, w jakim podążyła osoba poszukiwana. Natomiast psy poszukujące narkotyków nie można zmylić maskującym zapachem kawy czy perfum. Jego uwaga nie będzie również rozproszona głośnym dźwiękiem czy kuszącym zapachem wędlin.

Węch psów pracujących

Psi węch znalazł zastosowanie w służeniu gatunkowi ludzkiemu. Psy po specjalistycznych szkoleniach pomagają np. policji, ratownikom, myśliwym czy lekarzom. Na przykład potrafią analizować i segregować zapachy na podstawie licznych ćwiczeń i różnych próbek. Dobrze wyszkolone sprawdzają się w wielu dziedzinach życia. Potrafią one wykonywać rozmaite czynności.

Najbardziej doceniane są za:

  • poszukiwanie narkotyków,
  • odnajdywanie ofiar katastrof budowlanych czy lawin,
  • poszukiwanie ładunków wybuchowych i min,
  • tropienie ludzi zaginionych i porwanych oraz zbiegłych przestępców,
  • wyszukiwanie łatwopalnych substancji,
  • pomoc myśliwym podczas polowania na dziką zwierzynę,
  • informowanie o zbliżającym się ataku padaczki,  zmianach nowotworowych skóry czy raka płuc,
  • pomoc osobie niepełnosprawnej w wykonaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych,
  • pilnowanie określonego terytorium,
  • wyczuwaniu dni płodnych u zwierząt hodowlanych, co jest znacznie tańsze od metod farmakologicznych.  

Psi węch jest najważniejszym zmysłem czworonoga. Należy pamiętać, że psy żyją w świecie zapachów, podczas gdy dla człowieka głównym narządem zmysłu jest wzrok. Podsumowując zdolności węchowe różnią się u poszczególnych ras i zależne są od predyspozycji danego osobnika. Psy wykorzystywane przy różnych pracach charakteryzują się najlepszym węchem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]