GeoZoo » Pies » Cairn terrier
Cairn terrier

Cairn terrier

Cairn terrier współcześnie jest psem towarzyszącym i wykorzystywanym w próbach pracy norowców. Odznacza się inteligencją i dużą niezależnością. Z tego względu wymaga cierpliwego przewodnika. Nie polecany jest ludziom zapracowanym, domownikom i rodzinom z małymi dziećmi.

Cairn terrier występuje też pod inną nazwą Kern. Rasa ta stała się popularna w Stanach Zjednoczonych i Anglii dzięki roli psa o imieniu Toto, który występował w filmie „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Cairn terrier porusza się swobodnie i płynnie.

Słowo „cairn” jest pochodzenia galijskiego i oznacza kamieniste wzgórze, kurhan. Kamieniste pagórki są charakterystyczne dla jego ojczystych stron czyli Szkocji. Jest bardzo aktywnym psem i nie należy do kanapowców.  Nie sprawia kłopotów i nie zaczepia innych psów, ale potrafi się obronić.

Krótka historia rasy

Cairn terrier  znany był już w XV wieku. Psy te pochodzą ze szkockiej Wyspy Isle of Skye z północno-zachodniego wybrzeża Szkocji. Dawniej były wykorzystywane do polowań na borsuki, lisy i wydry, które wypłaszały spod stosów kamieni. Szkockie teriery podzielone zostały na dwie grupy: dandie dinmont i skye terriers. Cairn terriery należały do drugiej grupy.

Później wydzielono z nich czworonogi o twardej sierści i podzielono je na: szkockie teriery, westy i cairn teriery. Psy tej rasy wpierw nazywane były krótkowłosymi skye, a następnie cairn terrier of Skye. Ostateczna nazwa cairn terrier przyjęła się dopiero w 1912 roku. Rasa ta jest najbardziej zbliżona do pierwotnego typu wszystkich obecnie pięciu terierów szkockich.

Cairn terrier

Wygląd

Cairn terrier  charakteryzuje się długą sylwetkom i krótkimi łapami. Jego budowa umożliwia wciskanie się w wąskie szczeliny. Grzbiet jest silny i średniej długości, dobrze związany. Dobrze wysklepione żebra. Masa ciała obu płci mieści się w granicach 6-7,5 kg. Wysokość psa wynosi 28-31 cm. Posiada krótką i szeroką głowę oraz potężne szczęki i mocną kufę.

Czoło jest bujnie zarośnięte. Ma średniej wielkości, ciemnoorzechowe oczy i krzaczaste brwi. Natomiast uszy są małe, stojące i spiczaste oraz niezbyt blisko siebie osadzone. Rasa ta wyróżnia się mocnymi i równymi zębami o nożycowym zgryzie. Ma dobrze osadzoną szyję i nie za krótką. Cairn terrier posiada bardzo mocne łapy i pazury zupełnie, jak łopaty.

Przednie większe niż tylne. Podeszwy są grube i elastyczne. Pierś głęboka, a zad bardzo silny. Ogon jego jest krótki i obficie owłosiony. Wyposażony jest w dwuwarstwową szatę, która odporna jest na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Włos okrywowy bardzo obfity i twardy oraz wodoodporny.

Tworzy on charakterystyczną grzywę dokoła głowy. Natomiast podszerstek miękki, krótki i gęsty. Umaszczenie najczęściej jest: pszeniczne, kremowe, szare, czerwono-rude i prawie czarne. Może być również pręgowane. Typowa jest ciemna maska i uszy. Psy te mogą żyć w granicach 12-15 lat, a nawet dłużej.

Cairn terrier

Charakter i temperament

Cairn terrier jest energicznym i wytrzymałym psem, który wykazuje wysoką aktywność. Nadaje się na domowego pupila, jeżeli zapewnioną ma odpowiednią dawkę ruchu. Jest czworonogiem raczej hałaśliwym. Przyjazny jest do innych psów, których nie zaczepia. Wykazuje instynkt myśliwski do innych zwierząt. Średnio toleruje upały i mrozy.

Cairn terrier podchodzi z rezerwą do obcych ludzi. Jest psem pojętnym i pewnym siebie. Lubi zabawy ze starszymi dziećmi, natomiast małe może gonić i podgryzać. Jest typowym norowcem, który uwielbia kopać. Jest czujny i bywa czasami szczekliwy. Potrzebuje zabaw na świeżym powietrzu i umiarkowanych, codziennych spacerów. Jest skoczny i wesoły oraz nie lubi nudy.

Sprawia wrażenie nieustraszonego. Jest dziarski, żywy i śmiały o kosmatym wyglądzie. W wyrazie jego oczu jest coś łobuzerskiego i figlarnego, co nadaje mu swoisty wdzięk. Rasa ta charakteryzuje się beztroskim i pełnym temperamentu usposobieniem. Jest bardzo ruchliwy i świetnie nadaje się do środowiska miejskiego. Jest jednym z najbardziej lubianych terierów.

Rasa ta wymaga czesania raz w tygodniu i trymowania, co najmniej raz na pół roku. Pies ten nie choruje często. Nie oznacza jednak, że nie może być niekiedy podatny na niektóre schorzenia genetyczne. Narażony jest szczególnie na chorobę von Willebranda  i zwichnięcie rzepki. Rasa ta nie posiada zaleconych badań.

Podsumowując cairn terrier jest uroczym psem o sympatycznym wyglądzie. Potrafi w wnieść do domu wiele ciepła i radości. Jest typowym psem do towarzystwa. Dawniej wykorzystywany był do tępienia szkodników i polowań. Nadaje się dla alergików. Posiada słaby instynkt stróżowania. Polecany jest szczególnie ludziom aktywnym i energicznym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]