GeoZoo » Pies » ZDROWIE LABRADORA RETRIEVERA
Zdrowie labradora retrievera

ZDROWIE LABRADORA RETRIEVERA

Zdrowie labradora retrievera nie polega wyłącznie na ochronie jego przed wszelkimi chorobami, ale również ochrona przed stresem. Prawidłowe żywienie zwierzęcia i higieniczne warunki życia to priorytety niezbędne do prawidłowego rozwoju stworzenia.

Zdrowie labradora retrievera to przede wszystkim profilaktyczne badania. Poza tym bardzo ważne jest zapobieganie chorobom zakaźnym i wszelkim dolegliwością. Skuteczną metodą, która dba o zdrowie psiego przyjaciela to jego odrobaczenie i podstawowe szczepienia. Po specjalistyczną pomoc należy udać się do lekarza weterynarii.

Lecznice dla zwierząt

Zdrowie labradora retrievera i jego kondycja uzależniona jest od zbilansowanej diety i odpowiedniej opieki ze strony jego właściciela. Bardzo ważne w życiu czworonoga są codzienne spacery i bieganie minimum dwie godziny dziennie. Koniecznie należy zapewnić nieprzerwany dostęp do świeżej wody. Poza tym trzeba pamiętać o regularnych szczepieniach, wykonywanych w gabinecie weterynaryjnym.

Weterynarz nie zajmuje się tylko leczeniem chorych zwierząt. Udziela on również praktycznych porad i cennych wskazówek, które dotyczą opieki nad psem. Niejednokrotnie w lecznicach dla zwierząt można uzyskać informacje na temat hoteli dla psów i usług fryzjerskich. Można także kupić karmę czy niezbędne witaminy. Poza tym w niektórych lecznicach udostępnione są tablice w celu wywieszenia własnego ogłoszenia.

W ostatnich latach doszło do wyraźnego postępu w rozwoju weterynarii.

Można tam zrobić nie tylko badanie krwi czy prześwietlenie rentgenowskie, ale także wykonać:

 • diagnostykę w postaci ultrasonografii,
 • rezonans magnetyczny,
 • tomografię komputerową.

W badaniach wykorzystywane są zarówno stare i najnowocześniejsze metody terapeutyczne i diagnostyczne. W wielu miastach znajdują się specjalistyczne kliniki dla zwierząt, gdzie wykonywane są zabiegi i skomplikowane operacje pod narkozą.

Zdrowie labradora retrievera

Szczepienia

Zdrowie labradora retrievera to zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie zwierzęcia. Pierwszą szczepionkę przeciwko nosówce, parwowirozie i zakaźnemu zapaleniu wątroby otrzymują niektóre szczeniaki już w wieku 6 tygodni. W wieku 9 tygodni szczenię  powinno być ponownie zaszczepiony przeciwko tym chorobom, a dodatkowo przeciw kaszlowi kenelowemu.

Psy szczepimy przeciwko niżej podanym chorobom:

 • wściekliźnie, przeciwko której zaszczepienie pupila jest w Polsce obowiązkowe, a pierwsze szczepienie ma miejsce, gdy pupil ma od 3 do 6 miesięcy,
 • nosówce,
 • parwowirozie,
 • leptospirozie,
 • zakaźnemu zapaleniu wątroby,
 • coronawirozie.

Często produkowana jest jedna szczepionka przeciwko kilku chorobom. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zmniejsza liczbę szczepień i stresujących dla czworonoga wizyt u lekarza weterynarii. Szczepionki mogą być podawane psu w postaci zastrzyków, jak również kropli do nosa.

Pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne

Psy narażone są na cierpienia z powodu wielu pasożytów, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Przykładem mogą być pchły, świerzbowce czy kleszcze, które atakują skórę. Natomiast do pasożytów wewnętrznych, umiejscawiających się w organizmie psa  należą glisty i tęgoryjce. Większość pasożytów atakuje tylko określone gatunki zwierząt.

Wyjątkiem jest kocia pchła, która gryzie również psy.

Pchły przenoszą wewnętrzne pasożyty. Pies po połknięciu pchły może zarazić się psim tasiemcem. Nie wystarczy tylko odpchlenie psa. Środki przeciwko pchłom należy zastosować u pozostałych zwierząt i w miejscach przebywania czworonoga. Kleszcze można spryskać płynem przeciwko pchłom lub wyjąć je wraz z ryjkami. Pozostałości pasożytów  mogą wywołać zapalenie skóry, dlatego nie wolno ich pozostawiać.

W orgazmie psa mogą pasożytować różne gatunki robaków.  Pies najczęściej atakowany jest przez: glisty, tęgoryjce, tasiemce, włosogłówki, nicienie sercowe i płucne. Psa należy odrobaczyć podając mu do połknięcia tabletkę. Jajami tęgoryjców i glist może zarazić się również człowiek. Jaja pasożytów wydalane są z odchodami zarobaczonych psów.

Labrador Retriever

Główne problemy zdrowotne

Zdrowie labradora retrievera uzależnione jest również od prawidłowej opieki i pielęgnacji zwierzęcia. Rasa ta wymaga codziennego ruchu i regularnych treningów posłuszeństwa. Powinien być szkolony od szczeniaka. Wystarczy wyczesywanie zwierzęcia raz w tygodniu, kiedy linieje to częściej. Wskazana jest kąpiel szczególnie wtedy, gdy wytarza się w błocie.

Do głównych problemów zdrowotnych labradora retrievera należy zaliczyć:

 • skręt żołądka,
 • dysplazja,
 • schorzenia oczu.

Zdrowie labradora retrievera zdarzają się również inne choroby, typowe dla tej rasy:

 • zachowania obsesyjno-kompulsywne,
 • problemy skórne,
 • cukrzyca,
 • choroby serca.

Na cukrzyce i choroby serca najczęściej zapadają otyłe labradory retrievery.

Zalecane są badania profilaktyczne:

 • oczu,
 • łokci,
 • biodra,

Zdrowie labradora retrievera to regularna obserwacja i szybka reakcja na nietypowy wygląd czy zachowanie zwierzęcia. Pierwszymi oznakami choroby psa, mogą być zmiany w jego zachowaniu. Jeżeli opiekun czworonoga podejrzewa, że jego podopieczny jest chory powinien zabrać go do lekarza weterynarii na badania. Nigdy nie należy dopuszczać do przekarmiania zwierzęcia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top