GeoZoo » Gryzoń » POŻYWIENIE SUWAKA EGIPSKIEGO
Pożywienie suwaka egipskiego

POŻYWIENIE SUWAKA EGIPSKIEGO

Pożywienie suwaka egipskiego w przypadku dobrze zbilansowanej diety pełni istotną rolę w jego prawidłowym rozwoju i zdrowym trybie życia, które pozbawione jest chorób. Troskliwa opieka i właściwe funkcjonowanie gryzonia hodowanego w warunkach domowych może przedłużyć jego życie.

Pożywienie suwaka egipskiego w niewoli powinno być odpowiednio zbilansowane i zbliżone do pokarmu w naturze. Suwaki w stanie dzikim żywią się nasionami, suchymi częściami roślin, a także drobnymi bezkręgowcami, ponieważ są to zwierzęta wszystkożerne. Zwierzęta te polecane są głównie miłośnikom gryzoni.

Stołówka suwaka egipskiego

Pożywienie suwaka egipskiego w warunkach hodowlanych koniecznie musi być urozmaicona. Podstawą jadłospisu powinna być mieszanka ziaren taka, jak dla myszoskoczków, chomików czy myszy. Gryzonie te można karmić niewielką ilością dobrej jakości warzyw i ziół, a szczególnie mniszkiem lekarskim i babką lancetowatą, która posiada dużą wartość pokarmową i leczniczą. Zapobiega również zakażeniom wirusowym.

W skład gotowych mieszanek, które dostępne są w sklepach zoologicznych wchodzą różne zboża. Dominuje w nich żyto, pszenica, proso, kukurydza. Można również podawać suchą karmę, która przeznaczona jest dla psów czy kotów, ponieważ zapewnia ona jednocześnie ścieranie siekaczy u gryzoni.

Dodatkami, za którymi przepada większość tych stworzeń są:

  • nasiona słonecznika i dyni,
  • suszone warzywa,
  • chrupki kukurydziane i płatki owsiane,
  • suszone i sprasowane rośliny zielone,
  • nasiona traw i zbóż.

Należy pamiętać o pokarmie pochodzenia zwierzęcego, składającego się ze świerszczy larw mączniaka, szarańczaków czy karaczanów. Z warzyw suwaki chętnie jedzą marchew, buraki, rzepę, sałatę, szpinak, jarmuż  czy kapustę pekińską. Warzywa należy podawać po rozdrobnieniu i najlepiej z własnego ogródka.

Suwak egipski

Dieta powinna zostać uzupełniona świeżymi warzywami. W małych ilościach należy podawać warzywa strączkowe i kapustę, ponieważ wywołują wzdęcia. Gryzonie nie powinny jeść zbyt dużo natki z pietruszki, która jest produktem moczopędnym. Nie należy również zapominać o umieszczeniu w klatce czy terrarium poidełka z czystą i świeżą wodą, którą chętnie piją gryzonie.

Odpowiednie uzupełnienie diety stanowią liście: rzeżuchy, koniczyny czy babki lekarskiej, które nie powinny być zbierane w bliskiej odległości od dróg. W porze letniej podawane gryzoniom gałązki z krzewów i drzew owocowych pomagają w ścieraniu ciągle rosnących siekaczy. Gałęzie w swoim składzie mają również dużo włókna wspomagającego mikroflorę jelita ślepego gryzonia. Wskazane są gałązki: wierzby, akacji czy jabłoni.

W klatce czy terrarium można umieścić kamień zawierający sole mineralne lub kostkę wapienną. 

Na rynku dostępne są również biszkopty, chrupki i dropsy, specjalnie produkowane dla gryzoni.  Od czasu do czasu wskazane jest podawanie trochę chudego mięsa, najlepiej gotowanego. Wartościowym pożywieniem jest również: żółty ser, twaróg czy jaja.

Pożywienie suwaka egipskiego niezbędne jest dla jego prawidłowego rozwoju i rozmnażania oraz daje możliwość dłuższego życia. Gryzoń ten nie jest wybredny, chociaż często podobnie, jak człowiek ma swoje ulubione potrawy. Odpowiednie żywienie suwaka i opieka zminimalizuje możliwość wystąpienia chorób i różnych niepożądanych dolegliwości. W Polsce gryzoń tego gatunku nie jest popularny.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]