GeoZoo » Pies » AMERYKAŃSKI PIT BULL TERRIER
Amerykański Pit Bull Terrier

AMERYKAŃSKI PIT BULL TERRIER

Amerykański Pit Bull Terrier zaliczony jest do psów rasy agresywnej na podstawie przepisów prawnych obowiązujących w Polsce. Przed zakupem psa tej rasy konieczne jest uzyskanie niezbędnego zezwolenia.

Amerykański Pit Bull Terrier to rasa wywodząca się od starego typu buldoga. American Pit Bull Terrier, tak brzmi oficjalna nazwa tej rasy, którą nadał w 1898 roku Amerykanin Chauncy Z. Bennett. Powstał wówczas United Kennel Club, gdzie można było rejestrować psa, który wygrał trzy walki. Była to pierwsza księga hodowlana tej rasy.

Amerykański Pit Bull Terrier posłużył do tworzenia krzyżówek, które były selekcjonowane i wykorzystywane do walk. W latach 1820 – 1830 zwierzęta te walczyły w specjalnych dołach, które nazywano „pit”. W 1900 roku został w USA wprowadzony zakaz walk psów.

W 1909 roku American Dog Breeders Association  zaczął rejestrować psy rasy American Pit Bull Terrier. Psy te zdobyły dużą popularność podczas I wojny światowej. W tym czasie zasłynął Pit Bull o imieniu Stubby, który został narodowym bohaterem wojennym i otrzymał stopień sierżanta.

Wygląd

Amerykański Pit Bull Terrier jest średniej wielkości, silnym i muskularnym psem, którego sylwetka wpisana jest w kwadrat, tzn. długość = wysokość. Klinowana głowa jest proporcjonalna i z wyraźnym stopem. Jego małe i eliptyczne oczy są głęboko osadzone. Posiada kopiowane lub naturalne uszy wysoko osadzone, w kształcie płatka róży.

Odznacza się prostą kufą, dobrze rozwiniętą żuchwą, a jego długa szyja jest dobrze umięśniona. Klatka piersiowa tego czworonoga ma eliptyczny kształt i jest głęboka. Grzbiet ma prosty i mocny, o opadającej górnej linii. Gruba skóra jest luźna i pozbawiona fałd.

Pionowe fałdy można dojrzeć  tylko na szyi i klatce piersiowej.

Małe jego łapy mocno osadzone są na śródręczach i śródstopiach. Ma niewysoko osadzony ogon, noszony szablasto w ruchu, który jest u nasady gruby i stopniowo zwężony ku końcowi. Pies ten wyróżnia się sprężystym i lekkim chodem. Stworzenie to posiada krótką i przylegającą sierść z połyskiem. Dopuszczalne są wszystkie kolory umaszczenia i ich kombinacje.

Amerykański Pit Bull Terrier

Charakter

Psy tej rasy były przez długi czas hodowane w kierunku cech charakteru predysponujących je do walk. W dzisiejszych czasach odchodzi się od selekcjonowania psów bojowych. Stworzenie to jest wyjątkowo związany z opiekunem, oddane i czułe. Akceptuje wszystkich domowników, a także znajomych rodziny. Szybko się uczy i dobrą rozrywką są dla niego zabawy. Lubi dzieci, ale należy zachowywać ostrożność i nie zostawiać go samego z dzieckiem.

Amerykański Pit Bull Terrier względem psów wykazuje chęć walki  i zachowanie dominujące.

Jest on czworonogiem nieustępliwym, dążącym do osiągnięcia celu. Akceptuje zwierzęta domowe i psy, które są jemu podporządkowane. Pies tej rasy nadaje się do stróżowania. Nie powinna być w nim wzbudzana agresja, ponieważ źle wychowany może być niebezpieczny.

Amerykański Pit Bull Terrier polecany jest doświadczonemu miłośnikowi psów, który nie pozwoli zdominować się i pograniczy jego duży temperament. Szczenięta tej rasy trzeba kupować wyłącznie w renomowanych hodowlach.

Pielęgnacja

Amerykańskiego Pit Bull Terriera nie należy kąpać zbyt często. Jego włos jest impregnowany wydzieliną skórną, co czyni go odpornym na warunki atmosferyczne. Częste kąpiele powodują przesuszenie włosa, który z czasem staje się łamliwy. Kąpiel powinna odbywać się w letniej wodzie z wykorzystaniem prysznica.

Po kąpieli można użyć odżywki dla psów krótkowłosych.

Sierść powinna być szczotkowana codziennie przy zastosowaniu zgrzebła, szczotki z włosia lub gumowej rękawicy. Pies zdrowy ma sierść gładką, błyszczącą i przylegającą. Należy pamiętać o sprawdzaniu opuszek i przestrzeni między palcami oraz w razie potrzeby przycinać pazury.

Nie trzeba zapominać o pielęgnacji oczu, które powinien mieć przemywane wacikiem nasączonym specjalnym płynem do pielęgnacji oczu.

Płyn ten można kupić w sklepie zoologicznym. Regularną kontrolą powinny być objęte również uszy. Amerykański Pit Bull Terrier przy odpowiednim żywieniu i częstym przebywaniu na świeżym powietrzu będzie cieszył się dobrym zdrowiem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]