GeoZoo » Kot » 10 Najpopularniejszych ras kotów
10 Najpopularniejszych ras kotów

10 Najpopularniejszych ras kotów

10 Najpopularniejszych ras kotów cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników tych zwierząt. Koty to obok psów najczęściej spotykane zwierzęta domowe. Koci towarzysz odziedziczył cechy swoich przodków i ma swoje wymagania, którym należy sprostać. Specjalistyczne poradniki pozwolą wybrać odpowiednią rasę.

10 Najpopularniejszych ras kotów hodowanych jest najczęściej w polskich domach, gdzie są honorowanymi członkami rodziny. Zwierzęta te cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiele ludzi trzyma w mieszkaniu nie tylko kota, ale także psa. Dzieci na domowego pupila najczęściej wybierają kota bądź psa. Moda często dotyczy również kocich ras.

Kot europejski

10 Najpopularniejszych ras kotów bardzo często towarzyszy w codziennym życiu człowieka i stają się jego domowym pupilem. Na kota często decydują się rodziny z dziećmi. Zakup rasowego kota nie jest niskim kosztem. Kociego przyjaciela należy poszukiwać w zarejestrowanych hodowlach bądź w schroniskach.

Najbardziej znany ze wszystkich kotów jest kot europejski, który w Polsce jest trudno dostępny, a cena jego jest wysoka. Wynosi w granicach 2000-5000 zł za jednego osobnika. Jest to rasa naturalna o bardzo zróżnicowanym charakterze. Ze względu na swój wygląd zewnętrzny jest on często mylony z pospolitymi dachowcami.

Najwięcej tych kotów przebywa w krajach skandynawskich bądź w Niemczech. Wzorzec kota europejskiego został wyselekcjonowany z pospolitych dachowców i zarejestrowany w 1982 roku. Nazwa jego znana jest od roku 2007. Są to koty inteligentne i zrównoważone, które odpowiednio wychowywane akceptują inne zwierzęta domowe.

Stworzenia te posiadają bardzo silny instynkt łowiecki i uwielbiają zabawę. Jest to znana, ale trudno dostępna rasa. W Polsce jest mało hodowli kotów europejskich, które są bliźniaczo podobne do dachowców i często są z nimi mylone. Jednak niekiedy pasjonaci kotów europejskich decydują się na przywiezienie kota z Niemiec czy innego państwa w Europie.

Popularne koty w polskich domach

10 Najpopularniejszych ras kotów to w dzisiejszych czasach trendy. Sprawiają one, że jedne rasy są bardziej popularne od innych. Do mody należy podchodzić z dystansem. Decydując się na kota, trzeba dokładnie przeanalizować oczekiwania rasy i spełnić naturalne potrzeby futrzaka. Całą rodziną należy przedyskutować plusy i minusy posiadania kota danej rasy.

Do 10 najpopularniejszych kotów rasowych należą:

1. Kot perski

Kot perski

Kot perski jest najpopularniejszym kocim przedstawicielem, symbolem prestiżu, bogactwa i elegancji. Towarzyszy człowiekowi od ponad 500 lat. Ojczyzną kota perskiego jest Turcja. Kot perski jest dobrze umięśniony, a ciało jego jest masywne i proporcjonalne. Jego waga waha się w granicach 2,5 – 6 kg. Największą ozdobą persa jest jego gęste futro znajdujące się na całym ciele. Umaszczenie persa ma kilkaset odmian barwnych, m.in. białe, kremowe, liliowe, rude, szylkretowe, czekoladowe, czarne. Kot perski należący do rasy długowłosej wymaga troskliwej i regularnej pielęgnacji. Kot perski jest inteligentnym zwierzęciem, które przepada za spędzaniem czasu w domu i odpoczywaniem na kanapie. Szybko przywiązuje się do opiekuna, dopominając się pieszczot. Kot perski żyje w granicach 13 – 15 lat.

Przeczytaj o: Kot perski, zdrowie kota perskiego.

2. Kot brytyjski

Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski jest jedną z najpopularniejszych ras na całej kuli ziemskiej. Jest on pożądanym domowym ulubieńcem, zwłaszcza za swoje łagodne usposobienie i przywiązanie. Jest niezwykle urodziwy, co przyciąga ludzki wzrok. Kot brytyjski krótkowłosy jest jedną z najstarszych i najwcześniej planowo hodowanych oraz wystawianych ras kota domowego. W Polsce historia kota brytyjskiego rozpoczęła się w 1992 r. Przeciętna masa ciała kotki powinna wynosić w granicach 3-5 kg, zaś kocura wahać się od 4 do 7 kg z możliwymi odchyleniami. Koty brytyjskie  występują w kilkuset odmianach barwnych, zarówno posiadają ubarwienie jednolite: czekoladowe, czarne, kremowe, lila, rude czy białe, jak również pręgowane, a także srebrzyste i dwubarwne. Typowy kot brytyjczyk jest pogodny, przyjacielski i otwarty do ludzi i zwierząt. Długość życia kotów brytyjskich waha się w granicach 12-13 lat.

Przeczytaj o: Kot brytyjski, zdrowie kota brytyjskiego.

3. Kot bengalski

Kot bengalski

Kot bengalski zaliczany jest do grupy kotów orientalnych i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Wywodzi się od swojego dzikiego przodka, którym jest leopard azjatycki. Jest on stworzeniem masywnym o muskularnej i wydłużonej sylwetce. Masa jego ciała waha się w granicach 4 – 8 kg. Kot bengalski odznacza się wysokim poziomem inteligencji. Jest ostrożny i posiada  zrównoważony charakter. Należy do zwierząt bardzo aktywnych, wojowniczych i zwinnych. Koty bengalskie po swoich przodkach odziedziczyły zamiłowanie do wody. Te egzotyczne futrzaki uwielbiają pływać, gdzie w wodzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Kot bengalski żyje przeciętnie od 9 do 15 lat.

Przeczytaj o: Kot bengalski, zdrowie kota bengalskiego.

4. Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski jest krótkowłosym kotem, którego ojczyzną jest Rosja. Jest to pełny gracji elegancki kot typu orientalnego. Wygląd zewnętrzny i struktura futra stanowi najważniejszy wyróżnik tej rasy. Kot rosyjski niebieski jest stworzeniem średniej wielkości o smukłej sylwetce. Jego masa ciała powinna mieścić się w przedziale 3-5,5 kg. Kot rosyjski niebieski jest inteligentny i zrównoważony. Bez problemu nauczy się aportowania i chodzenia na smyczy, jak pies. Zwierzę to wyróżnia się pogodnym i spokojnym usposobieniem. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, jest czuły i pozostaje mu wierny. Długość życia tych zwierząt wynosi od 17 do 19 lat, a nawet dłużej.

Przeczytaj o: Kot rosyjski niebieski.

5. Kot syberyjski

Kot Syberyjski

Kot syberyjski reprezentuje naturalną i półdługowłosą rasę, która powstała bez ingerencji człowieka. Średni lub duży kot syberyjski posiada mocne ciało o wydłużonym tułowiu i szerokiej klatce piersiowej. Waży on w granicach 4 – 8 kg. Umaszczenie jego jest w kolorze: białym, srebrzystym, kremowym, rudym, niebieskim, czarnym czy szylkretowym. Wszystkie barwy mają charakterystyczne pręgowania. Syberyjczyk po przodkach odziedziczył duży temperament i ruchliwość. Kocha wspinaczki i skoki ale nie niszczy zasłon czy mebli. Długość życia syberyjczyka wynosi około 12 lat. Ten piękny kot o dumnej postawie należy do najczęściej polecanej rasy dla alergików. Podbił on świat i stał się ulubieńcem wielu ludzi.

Przeczytaj o: Kot syberyjski, zdrowie kota syberyjskiego.

6. Kot sfinks

Kot Sfinks

Kot sfinks to kot bez sierści, którego nietypowy wygląd wzbudził zachwyt i powstała nowa rasa. Jest on jednym z najinteligentniejszych kocich przedstawicieli i doskonale nadaje się na kociego pupila. Kot Sfinks ma długie i smukłe ciało, które jest dobrze umięśnione. Waga jego wynosi w granicach 3 – 7 kg. Jest on zrównoważony i czuły oraz nie przejawia agresywnych zachowań. Uwielbia ruch i zabawy, a także skoki i wspinaczki. Jest doskonałym kompanem dla samotnych ludzi, gdyż uwielbia pieszczoty i lubi przytulać się do człowieka. Długość życia tej rasy wynosi około 15 lat, a nawet dłużej.

Przeczytaj o: Kot sfinks, zdrowie kota sfinksa.

7. Kot norweski leśny

Kot norweski leśny
Par Pieter Lanser from The Netherlands — IMG_6794, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8159037

Kot norweski leśny jest półdługowłosym kotem, który zamieszkuje Półwysep Skandynawski.  Jest to pełny gracji, elegancki i niezwykle inteligentny. Wygląd zewnętrzny i struktura futra stanowi najważniejszy wyróżnik tej rasy. Kot norweski leśny to naturalna rasa. Przystosowany jest do życia w chłodnym klimacie i akceptuje różne warunki pogodowe. Waga jego waha się w granicach 4,5-8 kg, a nawet może dochodzić do 10 kg. Umaszczenie może mieć rozmaite kolory, bez: płowego, liliowego, cynamonowego, himalajskiego i czekoladowego. Kot norweski leśny to bardzo towarzyskie i zrównoważone stworzenie. Jest przyjacielski, lubi się bawić i towarzyszyć człowiekowi w domowych zajęciach. Zwierzę to wyróżnia się pogodnym i spokojnym usposobieniem. Długość życia kota norweskiego leśnego wynosi w granicach 10-12 lat, a niekiedy nawet dłużej.

Przeczytaj o: Kot norweski leśny.

8. Kot syjamski

Kot syjamski

Kot syjamski jest bardzo inteligentnym zwierzęciem, które bez trudu nauczy się różnych sztuczek, a także chodzenia na smyczy. Jest to jedna z najstarszych i najdłużej znanych kocich ras, która pochodzi z Dalekiego Wschodu. Waga jego ciała waha się w granicach: 3 – 5 kg. Kraj pochodzenia to Tajlandia. Kot syjamski jest bardzo aktywnym i żywiołowym zwierzęciem o dużym temperamencie. Potrzebuje on wiele miłości i czułości ze strony opiekuna. Szybko przyzwyczaja się do człowieka i nie lubi zostawać sam w domu. Należy on do kotów długowiecznych, dożywa 20 lat.

Przeczytaj o: Kot syjamski, zdrowie kota syjamskiego.

9. Maine coon

Maine Coon

Maine coon to najstarsza rasa amerykańska, która jest bardzo podobna do norweskiego kota leśnego. W takim przypadku obie te rasy mogą posiadać wspólnych przodków w niedalekiej przeszłości. Maine Coon jest naturalną rasą półdługowłosych kotów, która pochodzi z Ameryki Północnej. Jest to jeden z największych kotów domowych. Mogą osiągać wagę od 5 do 10 kg. Maine Coon jest opanowany i szybko nawiązują kontakt z innymi zwierzętami oraz z człowiekiem. Długość ich życia wynosi w granicach 13 – 15 lat.

Przeczytaj o: Maine coon.

10. Ragdoll

Ragdoll

Ragdoll to duży i silny kot o mocnych kościach. Uwielbia towarzystwo człowieka. Zaliczany jest do najbardziej udomowionych kocich ras. Nazwa Ragdoll oznacza szmacianą lalkę. Wzięty na ręce potrafi rozluźnić ciało i zawisnąć bezwładnie. Ragdoll posiada najczęściej umaszczenie kremowe, rude, niebieskie, liliowe, ciemnobrązowe i czekoladowe. Dożywa 13 lat, a nawet dłużej. Można go nabyć w renomowanej hodowli w cenie 2500-4000 zł.

Przeczytaj o: Ragdoll.


Podsumowując 10 najpopularniejszych ras kotów polecane jest szczególne miłośnikom tych zwierząt. Niecodzienne umiejętności kocich towarzyszy i ich rozmaite rasy wzbudzają ludzką ciekawość. Jednak przed zakupem kota warto mieć podstawową wiedzę na temat nabywanej rasy. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że moda nie jest najlepszym doradcą przy wyborze kota. Dodatkowo o wyborze zwierzęcia powinien decydować nasz tryb życia.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top