GeoZoo » Kot » Kot norweski leśny
Kot norweski leśny

Kot norweski leśny

Kot norweski leśny jest półdługowłosym kotem, który zamieszkuje Półwysep Skandynawski. Jest to pełny gracji, elegancki i niezwykle inteligentny. Wygląd zewnętrzny i struktura futra stanowi najważniejszy wyróżnik tej rasy. Polecany jest miłośnikom fauny, a szczególnie pasjonatom kotów.

Kot norweski leśny to naturalna rasa. Przystosowany jest do życia w chłodnym klimacie i akceptuje różne warunki pogodowe. Jego inne nazwy to: skaukatt i norsk skogkatt. Stworzenie to w skandynawskiej bajce znane jest jako „Kot w butach”. Zachował bardzo silny instynkt łowiecki. Lubi kryjówki i uwielbia polowania. Polecany jest rodzinom z małymi dziećmi.

Krótka historia rasy

Kot norweski leśny pojawiał się w mitologii nordyckiej. W bajkach nazywany był czarodziejskim kotem. Honorowy tytuł kota narodowego Norwegii nadał jemu Król Olaf. Do Normandii i Ameryki trafiły dzięki Wikingom, którym koty te służyły do tępienia gryzoni. Po raz pierwszy rasa ta została opisana w XVI wieku. Zwierzęta te chętnie polowały i łowiły ryby, co doceniła ludność w Norwegii.

Pierwszy raz został pokazany w Norwegii przed II wojną światową. W czasach wojennych rasa ta prawie całkowicie wyginęła. Jednak w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia te piękne futrzaki zostały uratowane. Federation Internationale Feline (FIFe) uznało za rasę kota norweskiego leśnego w roku 1977. Zaczynały się dobre czasy dla tej rasy.

Stworzenia te stały się bardzo popularne nie tylko w Europie Północnej, ale również Japonii, Australii, Stanach Zjednoczonych i Afryce południowej. W Polsce koty te po raz pierwszy pojawiły się w 1990 roku. Dzięki norweskim hodowcom rasa ta w Stanach Zjednoczonych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Kot norweski leśny
De la Pieter Lanser – originally posted to Flickr as Queen Victoria 3, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4018090

Wygląd

Kot norweski leśny wygląda dystyngowanie. Posiada głowę w kształcie trójkąta, która osadzona jest na mocnej szyi. Ma zaokrąglony podbródek i prosty nos. Oczy jego w kształcie migdałów są skośnie osadzone i mogą przybierać różne kolory. Uszy średniej wielkości i szerokie u nasady, zwężają się ku górze. W środku są owłosione, a na końcach zakończone pędzelkami.

Waga jego waha się w granicach 4,5-8 kg, a nawet może dochodzić do 10 kg.

Kot norweski leśny ma mocno umięśnione tylne kończyny, które są dłuższe od przednich. Łapy jego pomiędzy palcami porasta sierść. Nogi sprawiają wrażenie większych niż są w rzeczywistości, ponieważ porośnięte są gęstym futrem. Ma charakterystyczne pazury o haczykowatym kształcie, które doskonale nadają się do wspinaczek i schodzenia z drzew głową w dół.

Warstwa okrywowa włosa z gęstym podszerstkiem jest szorstka, mrozo i wodoodporna. Rasa ta zrzuca sierść dwa razy w roku. Umaszczenie może mieć rozmaite kolory, bez: płowego, liliowego, cynamonowego, himalajskiego i czekoladowego. Długość życia kota norweskiego leśnego wynosi w granicach 10-12 lat, a niekiedy nawet dłużej.

Temperament

Kot norweski leśny to bardzo towarzyskie i zrównoważone stworzenie. Jest przyjacielski, lubi się bawić i towarzyszyć człowiekowi w domowych zajęciach. Zwierzę to wyróżnia się pogodnym i spokojnym usposobieniem. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, którego sam sobie wybiera i pozostaje mu wierny.

Dobrze czuje się sam, ale lubi również towarzystwo ludzi i innych kotów.

Skaukatt uwielbia zabawy w wodzie i na śniegu, ponieważ nie odstrasza go zimny klimat. Jest stworzeniem spokojnym i wrażliwym, ale nie lubi być do niczego zmuszany. Uwielbia pochwały i przebywać w towarzystwie ludzi. Preferuje zabawy i gry w polowanie, ponieważ ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt łowiecki.

Kot norweski leśny sam potrafi dostosować dietę do swojego organizmu. Przeważne nie ma on nadwagi, wystarczy zapewnić mu teren do biegania i rozmaite zabawy. Musi mieć miejsce do obserwacji otoczenia i własną przestrzeń. Ze względu na gęste futro powinien być czesany codziennie, szczególnie w czasie linienia.

Kot norweski leśny jest spokojnym i inteligentnym kotem. Przed jego zakupem trzeba się zapoznać z jego potrzebami. Na rynku nie brakuje fachowej lektury na temat kocich towarzyszy. Decydując się na kota, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki i otoczyć troskliwą opieką. Piękne jego futro i przenikliwy wzrok wzbudza ludzkie zainteresowanie. Skaukatt to sympatyczne i przyjacielskie stworzenie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top