GeoZoo » Kot » KOCIE TERYTORIUM
Kocie terytorium

KOCIE TERYTORIUM

Kocie terytorium to niezbędny i naturalny element kociego dobrostanu, jak jedzenie czy oddychanie. Koty należą do urodzonych eksploratorów i wynika to nie tylko z ich uwarunkowań łowieckich, ale również z silnej potrzeby terytorialności.

Kocie terytorium w naturalnym środowisku to ciągłe wędrówki kotów w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich. Koty badają teren w celu polowania, ponieważ gryzonie, ptaki czy małe płazy przeważnie nie przebywają w jednym miejscu i w tym samym czasie.

Eksplorowanie terenu

Kocie terytorium to potrzeby kotów polegające na posiadaniu własnego obszaru, który starają się utrzymać i panować nad nim. Nie oznacza to jednak, że nie potrafią przystosować się do zaistniałych zmian. Potrzeba eksploracji terenu należy do elementarnych potrzeb kota, jako gatunku, który może w razie konfliktu z innymi osobnikami przenieść się w inny obszar.

Nie jest ważne czy kot żyje w środowisku naturalnym czy w domu, posiada on ciągłą potrzebę przeszukiwania obszaru. Koci przyjaciel odziedziczył badanie terenu i łowiectwo po swoich przodkach. Natura postawiła te stworzenia w trudnej i podwójnej roli, ponieważ nie jest on tylko zabójcą, ale również może być jednocześnie ofiarą innego drapieżnika.

Koty dziko żyjące wykorzystują sprawność fizyczną i bogaty repertuar zmysłów do unikania niebezpieczeństw. W naturze jest dosyć duża grupa zwierząt, które chętnie polują na koty. Należy zaliczyć do nich drapieżne ptaki i różne gatunki stworzeń z rodziny psowatych, dlatego koty w kwestii terytorialnej są nierzadko elastyczne.

Kocie terytorium

Kocie strefy

Kocie terytorium przybiera przeważnie formę zorganizowanego kompleksu, który można podzielić na strefy pełniące określone role w życiu tych zwierząt.

W skład kociego obszaru wchodzą:

  • strefy odosobnienia, które są miejscem do odpoczynku i schronieniem na wypadek zagrożenia,
  • strefy toalety, które w środowisku naturalnym wybierane są przez kotów w pewnej odległości od innych stref, natomiast dla kota żyjącego w warunkach domowych jest to kuweta,
  • strefy aktywności, które wykorzystywane są przez koty do polowań, zabawy czy kontaktu z innymi osobnikami, a także z ludźmi,
  • strefy nieprzyjazne, które oznaczają w życiu kota przykre wydarzenie i te miejsca są przez nie omijane,
  • korytarze pomiędzy strefami, które są stałymi ścieżkami, po których poruszają się koty i są rzadko modyfikowane. Stąd również znane powiedzenie, że „kot chodzi swoimi drogami”.

Kocie terytorium, które podzielone jest na strefy oznaczane jest przez te zwierzęta feromonami policzkowymi, wydzieliną z opuszek łapek, drapaniem, moczem i kałem. Dzięki takiemu zachowaniu koty zaznaczają swoją przestrzeń, pozostawiając ślady dla innych osobników, które mogą znaleźć się na tym obszarze.

Kocie terytorium

Terytorialna rywalizacja

Kocie terytorium jest bardzo zróżnicowane i zależy od wielu czynników. Mogą to być małe obszary, jak również duże terytoria. Mały obszar jest bardziej kontrolowany przez kociego towarzysza i silniej odczuwa on zachodzące w nim zmiany. Może mieć to także znaczenie na jego samopoczucie, naruszać poczucie bezpieczeństwa czy być przyczyną kociego stresu.

Patrolowanie dużych obszarów przez kota zajmować może kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni ciągłej wędrówki. Teren, który zajmują koty zależy głównie od dostępu do pożywienia, a patrolowany zasięg  ma związek z płcią. Samiec aktywny płciowo zajmuje przeważnie teren trzykrotnie większy, niż samica. Kontroluje on w ten sposób kilka samic, które żyją w różnych grupach.

Koty potrafią również spokojnie egzystować w równoległych przestrzeniach, kiedy ich ścieżki nie przecinają się często. W przeciwnym razie może dochodzić do konfliktów, a nawet do bezpośrednich starć. Relacje panujące pomiędzy kotami stają się bardziej napięte w przypadku większej liczby osobników rywalizujących o jedno terytorium.

Koty aktywne płciowo posiadają silniejsze poczucie własności terytorialnej, niż osobniki wykastrowane, które przeważnie są w tych kwestiach bardziej tolerancyjne i mniej stanowcze, co nie oznacza, że całkowicie zrezygnują z zajmowanego obszaru.

Teren na którym kot spędza całe życie nazywany jest areałem osobniczym.

Kocie terytorium to jeden z najważniejszych elementów w życiu naszego pupila. Jest to silnie zakorzenione dziedzictwo po przodkach, co należy respektować i stworzyć podopiecznemu odpowiednie warunki bytowania. Trzeba kota zrozumieć i wspierać w utrzymaniu własnego terytorium i panowania nad nim. Rozumienie kocich potrzeb wpływa na relacje kociego przyjaciela z człowiekiem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]