
KOCIE TERYTORIUM
22/08/2020Kocie terytorium to niezbędny i naturalny element kociego dobrostanu, jak jedzenie czy oddychanie. Koty należą do urodzonych eksploratorów i wynika to nie tylko z ich uwarunkowań łowieckich, ale również z silnej potrzeby terytorialności.
Kocie terytorium w naturalnym środowisku to ciągłe wędrówki kotów w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich. Koty badają teren w celu polowania, ponieważ gryzonie, ptaki czy małe płazy przeważnie nie przebywają w jednym miejscu i w tym samym czasie.
Eksplorowanie terenu
Kocie terytorium to potrzeby kotów polegające na posiadaniu własnego obszaru, który starają się utrzymać i panować nad nim. Nie oznacza to jednak, że nie potrafią przystosować się do zaistniałych zmian. Potrzeba eksploracji terenu należy do elementarnych potrzeb kota, jako gatunku, który może w razie konfliktu z innymi osobnikami przenieść się w inny obszar.
Nie jest ważne czy kot żyje w środowisku naturalnym czy w domu, posiada on ciągłą potrzebę przeszukiwania obszaru. Koci przyjaciel odziedziczył badanie terenu i łowiectwo po swoich przodkach. Natura postawiła te stworzenia w trudnej i podwójnej roli, ponieważ nie jest on tylko zabójcą, ale również może być jednocześnie ofiarą innego drapieżnika.
Koty dziko żyjące wykorzystują sprawność fizyczną i bogaty repertuar zmysłów do unikania niebezpieczeństw. W naturze jest dosyć duża grupa zwierząt, które chętnie polują na koty. Należy zaliczyć do nich drapieżne ptaki i różne gatunki stworzeń z rodziny psowatych, dlatego koty w kwestii terytorialnej są nierzadko elastyczne.

Kocie strefy
Kocie terytorium przybiera przeważnie formę zorganizowanego kompleksu, który można podzielić na strefy pełniące określone role w życiu tych zwierząt.
W skład kociego obszaru wchodzą:
- strefy odosobnienia, które są miejscem do odpoczynku i schronieniem na wypadek zagrożenia,
- strefy toalety, które w środowisku naturalnym wybierane są przez kotów w pewnej odległości od innych stref, natomiast dla kota żyjącego w warunkach domowych jest to kuweta,
- strefy aktywności, które wykorzystywane są przez koty do polowań, zabawy czy kontaktu z innymi osobnikami, a także z ludźmi,
- strefy nieprzyjazne, które oznaczają w życiu kota przykre wydarzenie i te miejsca są przez nie omijane,
- korytarze pomiędzy strefami, które są stałymi ścieżkami, po których poruszają się koty i są rzadko modyfikowane. Stąd również znane powiedzenie, że „kot chodzi swoimi drogami”.
Kocie terytorium, które podzielone jest na strefy oznaczane jest przez te zwierzęta feromonami policzkowymi, wydzieliną z opuszek łapek, drapaniem, moczem i kałem. Dzięki takiemu zachowaniu koty zaznaczają swoją przestrzeń, pozostawiając ślady dla innych osobników, które mogą znaleźć się na tym obszarze.

Terytorialna rywalizacja
Kocie terytorium jest bardzo zróżnicowane i zależy od wielu czynników. Mogą to być małe obszary, jak również duże terytoria. Mały obszar jest bardziej kontrolowany przez kociego towarzysza i silniej odczuwa on zachodzące w nim zmiany. Może mieć to także znaczenie na jego samopoczucie, naruszać poczucie bezpieczeństwa czy być przyczyną kociego stresu.
Patrolowanie dużych obszarów przez kota zajmować może kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni ciągłej wędrówki. Teren, który zajmują koty zależy głównie od dostępu do pożywienia, a patrolowany zasięg ma związek z płcią. Samiec aktywny płciowo zajmuje przeważnie teren trzykrotnie większy, niż samica. Kontroluje on w ten sposób kilka samic, które żyją w różnych grupach.
Koty potrafią również spokojnie egzystować w równoległych przestrzeniach, kiedy ich ścieżki nie przecinają się często. W przeciwnym razie może dochodzić do konfliktów, a nawet do bezpośrednich starć. Relacje panujące pomiędzy kotami stają się bardziej napięte w przypadku większej liczby osobników rywalizujących o jedno terytorium.
Koty aktywne płciowo posiadają silniejsze poczucie własności terytorialnej, niż osobniki wykastrowane, które przeważnie są w tych kwestiach bardziej tolerancyjne i mniej stanowcze, co nie oznacza, że całkowicie zrezygnują z zajmowanego obszaru.
Teren na którym kot spędza całe życie nazywany jest areałem osobniczym.
Kocie terytorium to jeden z najważniejszych elementów w życiu naszego pupila. Jest to silnie zakorzenione dziedzictwo po przodkach, co należy respektować i stworzyć podopiecznemu odpowiednie warunki bytowania. Trzeba kota zrozumieć i wspierać w utrzymaniu własnego terytorium i panowania nad nim. Rozumienie kocich potrzeb wpływa na relacje kociego przyjaciela z człowiekiem.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Czego nie może jeść kot?
Czytaj Dalej

Konie
Czytaj Dalej

Żaglowiec skalar
Czytaj Dalej

Opieka nad myszowatymi
Czytaj Dalej

Psy lewołapne i prawołapne
Czytaj Dalej

Barwnica
Czytaj Dalej

Kot nebelung
Czytaj Dalej

Hodowla zwierząt
Czytaj Dalej

Ryby, które wyginęły
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie myszowatych
Czytaj Dalej

Psie przedszkole
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o gwarku
Czytaj Dalej