GeoZoo » Kot » KOT TURECKI ANGORA
Kot turecki angora z jednym żółtym, a drugim niebieskim okiem.

KOT TURECKI ANGORA

Kot turecki angora to śnieżnobiała rasa naturalna, która żyje w Turcji. Dawniej zwierzęta te były dachowcami. Obecnie to rodowodowe koty, które trzymana są w tureckim ZOO. Rasowe angory tureckie uważane są za skarb narodowy Turcji.

Kot turecki angora jest uroczym i inteligentnym zwierzęciem. Może on być kotem wychodzącym lub trzymanym w domu. Pielęgnacja jego nie przysparza kłopotów. Wystarczy regularnie szczotkować mu futro, jeden lub dwa razy w tygodniu. Można przecierać mu sierść lub wykąpać pupila od czasu do czasu. 

Historia rasy

Kot turecki angora pochodzi z Turcji. Na temat tej rasy krążą różne legendy. Jedna z nich głosi, że jest to potomek dziko żyjącego kota zwanego kotem nubijskim lub żbikiem afrykańskim. Do tureckiego miasta Angory, dzisiejszej Ankary przywieźli je kupcy. Inne źródła podają, że te koty przybyły do Europy z Azji. Wcześniej nie wzbudzały zainteresowania żyjąc na ulicach Turcji.

Dopiero w XVII wieku zrobiły karierę na królewskich salonach. Urodą angory tureckiej zachwycała się Maria Antonina i Ludwik XV. Po pewnym czasie rasa ta została wypchnięta przez persy i prawie całkowicie zapomniana. Doprowadziło to niemal do wyginięcia tych kotów. W roku 1917 rząd turecki wprowadził program ochrony i odbudowy tej rasy, która istnieje do dnia dzisiejszego. 

Turyści amerykańscy zainteresowali się kotami tureckimi i w 1962 roku sprowadzili je do swojego kraju. Amerykańskie Stowarzyszenie Miłośników Kotów o nazwie Cat Fanciers Association (CFA) uznało tureckie angory za rasę kotów półdługowłosych. Stały się również popularne w Europie. Do Polski koty dotarły w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

By Ramachrh – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36212888

Cechy zewnętrzne

Kot turecki angora posiada średniej wielkości, szczupłe i długie ciało. Ma ono drobne kości, ale jest dobrze umięśnione. Głowa jego jest nieduża i ma kształt klina.  Waga angory tureckiej waha się w granicach 3 – 6 kg.  Długość jego życia wynosi 15 lat, a nawet dłużej.

Należy pilnować, żeby nie przybrał na wadze, ponieważ ma delikatne kości.

Kot ten posiada charakterystyczne, ukośnie osadzone oczy w kształcie migdała. Mają one dowolną barwę. U białych kotów oczy są zwykle niebieskie lub różnokolorowe. Często zdarza się, że koty o takim umaszczeniu i barwie oczu są głuche. W takim przypadku niesłyszący kot będzie zachowywał się głośniej.

Ma duże i wysoko osadzone uszy, które szerokie są u nasady, a na końcach spiczaste i owłosione. Ogon jego jest długi, spiczasty na końcu i bardzo owłosiony. Ma długie i szczupłe nogi, ale dobrze umięśnione. Kończyny tylne są dłuższe od przednich. Mają średniej długości sierść bez podszerstka. Jest ona miękka i delikatna w dotyku. Dopuszczalne są wszystkie barwy, dawniej akceptowano tylko umaszczenie białe.

Koci temperament

Kot turecki angora jest cichy i czuły. Uwielbia bieganie i zabawy. Jest kotem inteligentnym i ciekawym otaczającego go świata. Jest żywotny i zawsze chętny do wygłupów. Kot szybko i mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Jest wobec niego lojalny i towarzyszy mu we wszystkich domowych czynnościach.

Kot turecki angora to prawdziwy skarb dla dzieci i dorosłych. Właściciel w hierarchii stoi u niego najwyżej. Jeżeli opiekun go zaniedbuje domaga się zainteresowania z jego strony. Akceptuje inne zwierzęta, ale staje się ich przywódcą.

Goście, którzy odwiedzają domowników zostają przez angorę tureckiego mile przywitani i oprowadzeni po posiadłości.

Kot turecki angora zawsze wygląda dostojnie, elegancko i czujnie. Jest on miłym zwierzęciem, którego nagłe zmiany w otoczeniu mogą stresować. To piękny koci przyjaciel i towarzysz dnia codziennego. Z kotem tym nie można nudzić się, ponieważ jest pełen energii. Polecany jest miłośnikom fauna, a zwłaszcza wielbicielom kotów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top