GeoZoo » Kot » KOCIA HIGIENA
Kocia higiena

KOCIA HIGIENA

Kocia higiena polega na pielęgnacji ciała, a zwłaszcza wylizywaniu przez futrzaka swojej sierści. Przeważnie koty dbają o siebie same, ale w kwestii pielęgnacji wiele zależy od samego zwierzęcia. Nie wszystkie koty poświęcają tyle samo czasu na czyszczeniu swojej skóry i futra.

Kocia higiena jest bardzo potrzeba w jego życiu, by kot był zdrowy i szczęśliwy. Koty wylizują się w celu utrzymania futra w czystości, jak również w celu regulacji temperatury ciała. Takie zabiegi pielęgnacyjne wiążą się ze skutkami ubocznymi w postaci połykania włosów, dlatego bardzo ważne jest regularne podawanie kociemu przyjacielowi preparatów odkłaczających.

Jeżeli w przewodzie pokarmowym pupila zbierze się duża porcja sierści i utknie ona w jelitach w formie twardych kul włosowych, to może w rezultacie doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a także do śmierci zwierzęcia. W temacie odkłaczania warto porozmawiać z weterynarzem, a wprowadzenie regularnych metod czesania poprawi kondycję kociej sierści i ograniczy ilość martwego włosa.

Powody kociego mycia

Kocia higiena jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów, między innymi skóry, gdyż zapobiega różnym schorzeniom lub likwiduje je we wczesnym stadium. Kot nie tylko czyści futro, ale wylizując sierść utrzymuje odpowiednią temperaturę swojego ciała, ponieważ kocie gruczoły ze względu na grubą okrywę włosową, nie są tak efektywne, jak ludzkie.

Futrzak liżąc się przy wysokiej temperaturze czy przy nadmiernym wysiłku, nie może stracić dużo ciepła jedynie przez pocenie się. Kocie ciało ochładza parująca ślina pozostawiona na jego futrze, dlatego koci przyjaciel intensywnie wylizuje się po pobyciu na słońcu lub wysiłku, który związany jest z polowaniem czy zabawą.

Wylizywanie sierści stymuluje również pracę gruczołów łojowych, które znajdują się w skórze i wydzielają oleisty płyn powodujący, że futro staje się wodoodporne. Płyn ten również zawiera małą ilość witaminy D, która jest pobierana w trakcie lizania.

Większość kotów nie potrzebuje pomocy opiekuna przy wylizywaniu sierści.

Kocia higiena

Pielęgnacja kociego malucha

Kocia higiena ma miejsce już z chwilą przyjścia na świat kociego noworodka, który staje się obiektem intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych matki. Ściąga z niego resztki błon płodowych, przegryza pępowinę i wylizuje prawie do sucha jego skórę i sierść. Działa to na kociaka stymulująco, wybudzając ze stanu odrętwieni. Ponadto czynność ta pobudza proces rozpoczęcia oddychania, wydawania głosu i poszukiwania pokarmu.

Kocia matka nie tylko wylizuje maluchowi sierść, ale także regularnie masuje językiem całe jego ciało, a szczególnie okolice brzucha, stymulując w ten sposób oddawanie wydalin. Niekiedy mały kotek może być pozbawiony matczynej opieki i wtedy funkcje te powinien przejąć człowiek, który oprócz ogrzewania i karmienia musi także zadbać o pielęgnację ciała kociego niemowlęcia.

Kiedy kociak ma już otwarte oczy i wychodzi z legowiska, przestaje stopniowo korzystać z pomocy przy wydalaniu, ale chętnie przyjmuje lizanie przez matkę. Język kota, który jest szorstki i ostry bardzo dobrze spełnia rolę zgrzebła, zbierającego z powierzchni sierści różne zanieczyszczenia i martwe włosy.

Podczas lizania sierści następuje obfite wydzielanie śliny, że kot ruchami języka powoduje nawet jej pryskanie.

Spełnia ona rolę zmywacza, który już przy zahamowaniu wydzielania śliny jest dokładnie otarty językiem.  Tak więc powiedzenie, że „kot się myje” jest całkiem trafne. Kocia matka pielęgnuje kocie przez długi czas po urodzeniu, utrzymując z nim więź emocjonalną.

Kocia higiena

Higiena kota dorosłego

Kocia higiena w naturalnym środowisku ogranicza się na wylizywaniu przez futrzaka sierści bez ingerencji człowieka. Dużo pracy nie ma również przy pielęgnacji niewychodzącego dachowca. Natomiast w przypadku kota rasowego i długowłosego czynności pielęgnacyjne pupila mogą zająć znacznie więcej czasu.

Najważniejsze jest czesanie, które warto jest czynić codziennie.

Koty w domu czy w mieszkaniu z wybiegiem poświęcają wiele czasu pielęgnacji ciała, zwłaszcza gdy świeci słońce i przed snem. Ilość tego czasu jest zróżnicowana indywidualnie. Czynność ta bywa hamowana w przypadku długiej lub bardzo zanieczyszczonej sierści, gdyż zwierzę może zakrztusić się zlizanymi włosami.

W niektórych przypadkach toaletą pupila musi zająć się jego właściciel, zwłaszcza, gdy kot jest w wieku geriatrycznym lub ma bardzo długą sierść i nie jest w stanie sam zając się pielęgnacją swojego futra. Natomiast, jeśli kot jest trochę leniwy i zbyt mało czasu poświęca swojej higienie, to należy go do tego zachęcić. Na przykład można wsmarować trochę masła w jego futro.

Czesanie podopiecznego ma duże znaczenie przede wszystkim na strukturę kociej sierści, ponieważ okrywa włosowa złożona jest z kilku rodzajów włosów: podszerstka i włosa okrywowego, który jest dłuższy i sztywniejszy. Do pielęgnowania kociej sierści należy pupila stopniowo przyzwyczaić.

Koty przeważnie uwielbiają proces czesania, akceptując to głośnym mruczeniem.

Kocia higiena jest dla zwierzęcia niezbędna, o czym nie należy zapominać. Koci towarzysz potrafi sam zadbać o swoją higienę i nie trzeba pozbawiać jego możliwości zaspokojenia przyrodzonego popędu pielęgnacji ciała, ponieważ może mieć to dla pupila ujemne skutki psychiczne, a człowieka zobowiązać do odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]