
Kot somalijski
12/03/2022Kot somalijski jest średniej wielkości kotem, którego ojczyzną są Stany Zjednoczone. Wygląd zewnętrzny i struktura futra stanowi najważniejszy wyróżnik tej rasy. Polecany jest miłośnikom fauny, a szczególnie pasjonatom żywotnych kotów.
Kot somalijski jest dostojnym nieprzeciętnej urody zwierzęciem. Doskonale nadaje się do dużych mieszkań i domów z ogrodem. Cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród miłośników kotów. Jest to pełnym gracji eleganckim kotem typu orientalnego. Kot somalijski jest kotem żywiołowym, ciekawskim i pełnym energii.
Krótka historia rasy
Kot somalijski jest rasą młodą. Początek swój wzięły od kotów abisyńskich, gdzie w miocie krótkowłosych kotów pojawiły się długowłose osobniki. Z odmiany długowłosej Evelyn Mague w 1965 roku stworzyła nową rasę. Nazwa kotów abisyńskich nawiązywała do Abisynii, a somalijskich do Somalii. Bliskie pokrewieństwo obu kotów symbolizowało sąsiedztwo obu krajów.
Kot somalijski znalazł najwięcej miłośników w Stanach Zjednoczonych. Stały się również popularne w Australii i całej Europie. Kot somalijski za oddzielną rasę został uznany przez FIFE dopiero w 1974 roku. Natomiast w Stanach Zjednoczonych nastąpiło to w 1971 roku.
W dzisiejszych czasach rasa ta cieszy się dużą popularnością.

Cechy zewnętrzne
Kot somalijski jest średniej wielkości stworzeniem o smukłej sylwetce. Jego masa ciała waha się w granicach 3-7 kg. Posiada głowę w kształcie klina. Ma duże oczy o kształcie migdałów. Powinny być barwy żółtej, bursztynowej albo zielonej. Najważniejsze żeby posiadały ciemną obwódkę w zależności od koloru sierści. Długość jego życia wynosi około 15 lat.
Na głowie kota osadzone są porośnięte kępkami włosów uszy, które są szerokie u podstawy, natomiast zaokrąglone na końcach. Z tyłu posiadają znak Mahometa czyli literę „M”. Jego ogon jest długi i solidnie owłosiony. Przypomina lisią kitę. Na grzbiecie widnieje charakterystyczna pręga biegnąca aż do ogona. Tułów jest średniej długości i smukły, a ciało jego solidnie umięśnione.
Kot somalijski posiada średniej długości gęsty włos. Okrywa włosowa jest wyjątkowo delikatna i puszysta. Może posiadać umaszczenie: liliowe, niebieskie, płowe, rude, czekoladowe, kasztanowe, niebiesko-, rudo-, czarno-, płowosrebrzyste.
W Stanach Zjednoczonych akceptowane są wyłącznie odmiany barwne: niebieska i płowa.

Koci temperament
Kot somalijski jest stworzeniem inteligentnym i cechuje o dużej wyobraźni. Bez problemu można go wiele nauczyć, ponieważ nie jest trudny do ułożenia. Swojego opiekuna kocha bezgranicznie i jest mu całkowicie oddany. Nie lubi samotności. Należy z nim spędzać dużo czasu. Można kupić mu do towarzystwa drugiego kota lub psa. Pożądane są różnego rodzaju zabawki i koniecznie solidny piętrowy drapak.
Kot somalijski jest nieufny wobec nieznanych mu osób i raczej nie pozwala na głaskanie. Lubi zabawy i pieszczoty. Jest bardzo zwinnym i żywotnym stworzeniem, pełnym temperamentu. Uwielbia skakać, wspinać się i wdrapywać na meble. Pielęgnacja jego nie jest trudna. Wystarczy regularnie wyczesywać futrzaka i czyścić mu uszy.
W porze letniej należy zapewnić kociemu przyjacielowi dużo ruchu na świeżym powietrzu.
Kot somalijski jest spokojnym i inteligentnym kotem. Przed jego zakupem trzeba się zapoznać z jego potrzebami. Na rynku nie brakuje fachowej lektury na temat kotów orientalnych. Decydując się na kota w domu, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki i otoczyć opieką. Piękne jego futro i pluszowy wygląd przyciąga ludzki wzrok.
ZOBACZ TAKŻE

Potrzeby starszych psów
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o kakadu
Czytaj Dalej

Kocie sanitariaty
Czytaj Dalej

Kury ozdobne
Czytaj Dalej

Opieka nad zwinnikiem Blehera
Czytaj Dalej

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej