GeoZoo » Kot » Kot somalijski
Kot somalijski

Kot somalijski

Kot somalijski jest średniej wielkości kotem, którego ojczyzną są Stany Zjednoczone. Wygląd zewnętrzny i struktura futra stanowi najważniejszy wyróżnik tej rasy. Polecany jest miłośnikom fauny, a szczególnie pasjonatom żywotnych kotów.

Kot somalijski jest dostojnym nieprzeciętnej urody zwierzęciem. Doskonale nadaje się do dużych mieszkań i domów z ogrodem. Cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród miłośników kotów. Jest to pełnym gracji eleganckim kotem typu orientalnego. Kot somalijski jest kotem żywiołowym, ciekawskim i pełnym energii.

Krótka historia rasy

Kot somalijski jest rasą młodą. Początek swój wzięły od kotów abisyńskich, gdzie w miocie krótkowłosych kotów pojawiły się długowłose osobniki. Z odmiany długowłosej Evelyn Mague w 1965 roku stworzyła nową rasę. Nazwa kotów abisyńskich nawiązywała do Abisynii, a somalijskich do Somalii. Bliskie pokrewieństwo obu kotów symbolizowało sąsiedztwo obu krajów.

Kot somalijski znalazł najwięcej miłośników w Stanach Zjednoczonych. Stały się również popularne w Australii i całej Europie. Kot somalijski za oddzielną rasę został uznany przez FIFE dopiero w 1974 roku. Natomiast w Stanach Zjednoczonych nastąpiło to w 1971 roku.

W dzisiejszych czasach rasa ta cieszy się dużą popularnością.

Kot somalijski
By Julia Shepeleva – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7258296

Cechy zewnętrzne

Kot somalijski jest średniej wielkości stworzeniem o smukłej sylwetce. Jego masa ciała waha się w granicach 3-7 kg. Posiada głowę w kształcie klina. Ma duże oczy o kształcie migdałów. Powinny być barwy żółtej, bursztynowej albo zielonej. Najważniejsze żeby posiadały ciemną obwódkę w zależności od koloru sierści. Długość jego życia wynosi około 15 lat.  

Na głowie kota osadzone są porośnięte kępkami włosów uszy, które są szerokie u podstawy, natomiast zaokrąglone na końcach.  Z tyłu posiadają znak Mahometa czyli literę „M”. Jego ogon jest długi i solidnie owłosiony. Przypomina lisią kitę. Na grzbiecie widnieje charakterystyczna pręga biegnąca aż do ogona. Tułów jest średniej długości i smukły, a ciało jego solidnie umięśnione.

Kot somalijski posiada średniej długości gęsty włos. Okrywa włosowa jest  wyjątkowo delikatna i puszysta. Może posiadać umaszczenie: liliowe, niebieskie, płowe, rude, czekoladowe, kasztanowe, niebiesko-, rudo-, czarno-, płowosrebrzyste.

W Stanach Zjednoczonych akceptowane są wyłącznie odmiany barwne: niebieska i płowa.  

Kot somalijski
By Heikki N, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3825343

Koci temperament

Kot somalijski jest stworzeniem inteligentnym i cechuje o dużej wyobraźni. Bez problemu można go wiele nauczyć, ponieważ nie jest trudny do ułożenia. Swojego opiekuna kocha bezgranicznie i jest mu całkowicie oddany. Nie lubi samotności. Należy z nim spędzać dużo czasu. Można kupić mu do towarzystwa drugiego kota lub psa. Pożądane są różnego rodzaju zabawki i koniecznie solidny piętrowy drapak.  

Kot somalijski jest nieufny wobec nieznanych mu osób i raczej nie pozwala na głaskanie. Lubi zabawy i pieszczoty. Jest bardzo zwinnym i żywotnym stworzeniem, pełnym temperamentu. Uwielbia skakać, wspinać  się  i wdrapywać na meble. Pielęgnacja jego nie jest trudna. Wystarczy regularnie wyczesywać futrzaka i czyścić mu uszy.

W porze letniej należy zapewnić kociemu przyjacielowi dużo ruchu na świeżym powietrzu.

Kot somalijski jest spokojnym i inteligentnym kotem. Przed jego zakupem trzeba się zapoznać z jego potrzebami. Na rynku nie brakuje fachowej lektury na temat kotów orientalnych. Decydując się na kota w domu, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki i otoczyć opieką. Piękne jego futro i pluszowy wygląd przyciąga ludzki wzrok.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top