GeoZoo » Pies » Bearded collie
Bearded collie

Bearded collie

Bearded collie to nie tylko pies pasterski, sportowy i do towarzystwa. Polecany jest pasjonatom pasterstwa i innych dyscyplin kynologicznych. Lubi pokonywać tory przeszkód. Z tego względu agility są jego ulubioną dyscypliną sportową. W Polsce rzadko spotykana rasa.

Bearded collie pochodzi ze Szkocji. Zachwyca jego wysoki poziom inteligencji, precyzja i siła oraz bezwarunkowe oddanie człowiekowi. W pasterstwie sprawdza się doskonale. Rasa ta polecana jest nie tylko miłośnikom sportów kynologicznych, ale także osobom aktywnym i cierpliwym. Długość jego życia wynosi w granicach 12-14 lat, a nawet dłużej.

Krótka historia rasy

Bearded collie posiada ciekawą historię, a jego pochodzenie owiane jest tajemnicą. Przodkami tych zwierząt mogą być polskie owczarki nizinne albo psy rasy komondor. Podobno w 1514 roku Szkoci kupili polskie zwierzęta, gdyż byli pod wrażeniem ich pracy przy zaganianiu owiec. Pierwsze wzmianki o tej rasie znane są z XVIII wieku.

Natomiast w XIX wieku został opublikowany pierwszy opis rasy. W 1897 roku psy te zaprezentowano na wystawie. Według innej teorii bearded collie wywodzi się od pasterskiego psa, który pochodził z centralnej Azji. Wyglądem przypominał on współczesnego teriera tybetańskiego. Przez długie lata były wyłącznie psami pasterskimi.

Popularność na wystawach uzyskały dopiero za czasów Królowej Wiktorii. Z powodu swojej wartości użytkowej nie były chętnie sprzedawane. Po I wojnie światowej rasa była nieliczna i zagrażało jej wyginięcie. Jednak niektórzy hodowcy zainteresowali się tymi psami i sprowadzili je do Anglii, a później do Ameryki.

Bearded collie

Wygląd zewnętrzny

Bearded collie to średniej wielkości pies o mocnej i szczupłej sylwetce. Waga psa waha się w granicach 20-25 kg, a wysokość mieści się w przedziale 53-56 cm. Natomiast suka mierzy 51-53 cm. Klatka piersiowa bearded jest głęboka. Posiada szeroką i płaską głowę z umiarkowanym stopem i mocną kufą.  Głowa pokryta jest długim włosem.

Bearded collie powinien posiadać nożycowy zgryz. Dopuszczalny jest cęgowy, ale nie pożądany. Ma duże i szeroko rozstawione oczy o łagodnym wyrazie. Rasa ta w przeciwieństwie do border collie posiada wiszące uszy, które są średniej wielkości. W czasie pobudzenia lekko uniesione.

Kończyny są proste, dobrze umięśnione i mocno owłosione. Natomiast łapy owalne i zwarte. Ma nisko osadzony ogon, który nosi poniżej linii grzbietu. Końcówka ogona jest uniesiona. Szata jego jest dwuwarstwowa z twardym włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem. Posiada długie i proste włosy, które dobrze go chronią i rozdzielają się pośrodku.

Dopuszczalne są włosy lekko faliste. Zabronione jest strzyżenie i trymowanie. Umaszczenie może być: błękitne, różne odmiany szarości, czerwono-płowe, czekoladowe, czarne oraz piaskowe z białymi znaczeniami albo bez nich. Bearded collie bywa często mylony ze staroangielskim owczarkiem bobtail.

Bearded colli

Charakter i temperament

Bearded collie jest bardzo aktywnym zwierzęciem, które porusza się szybko, sprężyście i zwinnie. Potrafi gwałtownie zatrzymać się, ruszyć bądź zawrócić. Takie umiejętności są potrzebne podczas wypasania zwierząt gospodarskich. Jest wydajny i wytrzymały oraz zdolny do pracy w każdych warunkach.

Jest to pies wesoły, bardzo ruchliwy i skoczny. Wymaga właściwego podejścia i cierpliwości. Nie znosi krzyku. Gdy jest karcony, to zamyka się w sobie. Nie lubi zostawać sam w domu i jest bardzo przyjazny dla ludzi. Nie jest psem stróżującym pomimo, że dużo szczeka, gdy ktoś kreci się koło posesji.  

Czy bearded collie jest agresywny?

Bearded collie nie jest agresywny, dlatego zwierzęta domowe w jego obecności są bezpieczne. Przyjazny jest w stosunku do innych psów. Ze względu na swój duży zapas energii wymaga ćwiczeń i codziennych długich spacerów. Nie tylko potrzebna mu odpowiednia dawka ruchu, ale także wczesna socjalizacja.

Co ceni sobie bardziej bearded collie?

Bearded collie szybko się uczy i jest skłonny do zabawy. Jednak bardziej ceni sobie pracę niż pieszczoty. Uwielbia również współpracę z człowiekiem, który będzie dla niego doświadczonym przewodnikiem. Jest on wylewny w okazywaniu uczuć. Przejawia chęć ciągłego przebywania ze swoim opiekunem, którego potrafi kochać szczerze.

Pielęgnacja

Pielęgnacja jego jest czasochłonna, ponieważ wymaga codziennego i dokładnego rozczesywania, żeby włosy nie uległy kołtunieniu. Po każdym spacerze trzeba pamiętać o dokładnym wytarciu brzucha i  łap, ponieważ w przeciwnym przypadku naniesie mnóstwo piasku czy błota. Wykazuje dużą tolerancję mrozu i średnią upału.

Pies ten przy pełnowartościowej i dobrze wyważonej diecie oraz troskliwej opiece nie choruje często. Jest to rasa raczej zdrowa. Jednak mogą występować niektóre schorzenia takie, jak: epilepsja, dysplazja, problemy z krążeniem, okrężnicą, oczami i skórą. Zalecane są badania: oczu, serca i bioder.

Podsumowując bearded collie nie nadaje się dla ludzi, którzy nie mają dla niego czasu. Nie jest też polecany seniorom i zapracowanym rodzinom. Bearded collie  to pies towarzyski, który nie lubi samotności. W przeciwieństwie do border collie rasa ta polecana jest również alergikom. Popularność tych psów wciąż rośnie. Bearded collie jest też wspaniałym psem towarzyszącym.

Scroll to Top