Zdrowe żywienie psa

Zdrowe żywienie psa

22/08/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Zdrowe żywienie psa przekłada się na jego prawidłowe funkcjonowanie. Racjonalnie żywione czworonogi pokarmami odpowiednimi dla ich przewodu pokarmowego, będą zdrowymi i wesołymi zwierzętami. Warto jest zadbać o zbilansowaną dietę naszego pupila.

Zdrowe żywienie psa to dbanie o jego dobrostan. Pies będzie dobrze się rozwijał i chętnie będzie chodził na spacery. Poza tym jego sierść będzie błyszcząca, a wzrok bystry. Od samego początku należy zadbać o prawidłowe żywienie czworonoga. Posiłki powinny być możliwie najbardziej różnorodne i smakowite.

Młody pies rosnący

Zdrowe żywienie psa przekłada się na jego długość życia. Takie czworonogi nie są otyłe i nie posiadają nadwagi. Pies rozwija się w ciągu kilkunastu miesięcy, a więc nawet krótki okres niedokarmiania może przynieść nieodwracalne zmiany w młodym organizmie. Z tego względu w tym okresie bardzo ważne jest dbanie o racjonalne żywienie psa i troska o jego zdrowie.

Młody pies powinien być karmiony pięć razy dziennie. W miarę wzrostu czworonoga należy przesuwać odstępy pomiędzy posiłkami. Po przekroczeniu roku może być karmiony dwa razy na dobę.  Wystarczy wówczas jeden posiłek główny i drugi lżejszy. Nadmiernemu tyciu zapobiega także odpowiednia dawka ruchu oraz ograniczenie tłuszczów i węglowodanów.  

Pomiędzy posiłkami należy dawać mało smakołyków. Powinny być one nagrodą za postępy w nauce. Posiłki należy podawać o określonych porach. W przeciwieństwie do pożywienia podopieczny powinien mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Pokarm powinien być letni w formie możliwie zagęszczonej, gdyż nadmiernie rozrzedzony osłabia układ pokarmowy.

Młodego psa rosnącego do około roku, jeżeli nie jest alergikiem można karmić również mlekiem. Z wiekiem u niektórych osobników tolerancja na laktozę spada. Może to się objawiać biegunką bądź alergicznymi objawami skórnymi. Mleko, które jest pokarmem nie można zamiennie stosować z podawaniem wody, do której powinien być stały dostęp.

Młodym psom nie wolno podawać zbyt dużo płatków owsianych, ponieważ działają one odwapniająco. Inną karmę podaje się szczenięciu w odpowiednim przedziale wiekowym, inną psu dorosłemu, pracującemu czy starzejącemu się.

Gotowe karmy często dostosowane są do psów chorych na cukrzyce czy cierpiących na dolegliwości układu moczowego.  

Zdrowe żywienie psa

Catering psa

Zdrowe żywienie psa polega na dostarczeniu mu właściwie zbilansowanej diety. Czworonogi są zwierzętami względnie mięsożernymi, dlatego mają podobne wymagania do swoich dzikich przodków. Gotowe karmy nie wszystkie są odpowiedniej jakości, na co trzeba zwracać wagę. Zarówno sucha karma jak i w puszkach może okazać się nieodpowiednia dla czworonoga.

Dobrym rozwiązaniem jest sporządzanie samodzielnie domowych posiłków. Takie pożywienie powinno zostać dostosowane do wieku zwierzęcia, danej wielkości, aktywności i stanu zdrowia. Przy dobrze wyważonej diecie czworonogi są w większości zdrowe i wyróżniają się dobrą kondycją.

Do każdej potrawy, którą sporządzamy należy dodać trochę soli, żeby była smaczna i chętnie zjedzona przez psa.

Mięso

Składnikiem w dobowej dawce pokarmowej powinno przeważać mięso czyli tkanka mięśniowa. Najbardziej wartościowe jest mięso zawierające dużo chrząstek i tkanki łącznej. Jeżeli nasz pupil nie jest uczulony na żaden gatunek mięsa najlepiej jest podawać różne jego gatunki. Można podawać mięso wołowe, cielęcinę, baraninę. Najlepsze dla czworonoga są cielęce podroby. Mięso powinno stanowić 2/3 ogólnej ilości pokarmu.

Warzywa

W diecie każdego psa powinny się również znaleźć warzywa zarówno w stanie surowym, jak i gotowane. Psy mogą spożywać ziemniaki, ponieważ z czasem uczą się rozkładać trudno przyswajalną skrobię ziemniaczaną. Nie powinny być podawane ziemniaki nietłuczone. Należy unikać warzyw strączkowych, kalafiorów, brokułów i cebulowatych. W psiej diecie doskonale sprawdzają się bataty, marchew, pomidory czy ogórki.

Węglowodany

Zdrowe żywienie psa to podstawa w jego życiu. Z tego względu nie należy zapominać również o węglowodanach, które zawarte są w produktach zbożowych czy ziemniakach. Nie powinny one przekroczyć 30% dobowej dawki pokarmowej psa. Z produktów zbożowych najlepiej podawać ryż, makaron i kaszę gryczaną. Nie powinno podawać się kaszy jęczmiennej.

Tłuszcze

Zdrowe żywienie psa to również podawanie zwierzęciu odpowiednią ilość tłuszczu. Ważny składnikiem pożywienia jest tłuszcz zwierzęcy i roślinny w małych ilościach. Tłuszcz jest źródłem energii, rozpuszczalnych w nim witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość tłuszczu w dobowej dawce żywieniowej nie powinna przekroczyć 20%.

Uzupełnienie diety

Posiłki czworonoga mogą być uzupełnione białym serem, jogurtem lub kefirem. Można psu w miejsce mięsa podać dwa razy w tygodniu kurze jajo ugotowane na twardo lub ryby bez ości. W diecie psa powinny również znaleźć się owoce, takie jak jabłka, gruszki, morele, arbuz czy kaka.

Posiłki psa powinny być jak najbardziej urozmaicone.

Pokarmy szkodliwe dla psa

Zdrowe żywienie psa polega również na unikaniu w jadłospisie niektórych składników żywieniowych. Mogą one doprowadzić do rozstroju żołądkowego, a nawet podane w większej ilości do śmierci zwierzęcia.

Czworonogom nie wolno jest podawać do jedzenia:

  • czosnku,
  • szczypiorku,
  • cebuli,
  • czekolady i wyrobów czekoladowych,
  • kości drobiowych i wieprzowych,
  • wywarów mięsno-kostnych,
  • potraw słonych i pikantnych,
  • kaszanki,
  • pestek.

Psom dużych ras nie należy jednorazowo podawać dużej ilości pokarmu, ponieważ może się to skończyć skrętem żołądka. Najlepiej dobową dawkę pokarmową podzielić jest na dwie porcje. Po spożyciu pokarmu nie należy od psa żądać wysiłku fizycznego. Pies niekiedy sam wyznacza sobie jednodniową głodówkę. Nie trzeba się tym przejmować, jeśli nie ma oznak chorobowych.

Zdrowe żywienie psa to zadbanie o jego zdrowie psychicznie i fizyczne. Czworonogowi nie należy podawać lekarstw, jeżeli nie zostały one zalecone przez lekarza weterynarii. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie, ponieważ stan ich zdrowia może ulec pogorszeniu. Najwięcej chorób polskich psów spowodowanych jest błędami żywieniowymi.


ZOBACZ TAKŻE

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego

Żywienie i zdrowie jeżozwierza indyjskiego przekłada się na jego kondycję i wygląd. Gryzoń otrzymujący odpowiednio wyważoną dietę i hodowany w ...
Czytaj Dalej
Zabawki dla psa

Zabawki dla psa

Zabawki dla psa muszą być dla niego ciekawe i bezpieczne. Na rynku nie brakuje rozmaitych zabawek dla czworonogów. Można je ...
Czytaj Dalej
Ptasie pazury

Ptasie pazury

Ptasie pazury zwane są także szponami i spełniają ważną rolę w życiu ptaków. Każdy palec kończyny dolnej ptaka wyposażony jest ...
Czytaj Dalej
Toyger

Toyger

Toyger to nieduży kot o ciekawym wyglądzie. Rasa ta jest młoda i rzadko hodowana na kuli ziemskiej. Na świecie i ...
Czytaj Dalej
Emerytura dla psów służbowych

Emerytura dla psów służbowych

Emerytura dla psów służbowych jest niezbędna po ich wycofaniu z używania. Zostało w Polsce przyznane zwierzętom wsparcie po ukończeniu służby ...
Czytaj Dalej
Jak pozbyć się glonów

Jak pozbyć się glonów?

Jak pozbyć się glonów? Glony są problemem każdego akwarysty i rozwijają się we wszystkich zbiornikach. Te prymitywne rośliny mogą zasłaniać ...
Czytaj Dalej
Jeżozwierz indyjski

Jeżozwierz indyjski

Jeżozwierz indyjski to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: ssaki, rząd: gryzonie. Należy on do rodziny: jeżozwierzowatych i rodzaju: jeżozwierza. Gatunek ...
Czytaj Dalej
Wszoły i wszy u psa

Wszoły i wszy u psa

Wszoły i wszy u psa stanowią zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. Mogą być również przyczyną złego samopoczucia i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad strusiem afrykańskim

Opieka nad strusiem afrykańskim

Opieka nad strusiem afrykańskim wpływa na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Zwierzęta te w środowisku naturalnym zamieszkują tereny Afryki ...
Czytaj Dalej
Dlaczego kot liże

Dlaczego kot liże?

Dlaczego kot liże? Kot liże z wielu powodów. Samo lizanie jest dla kocich towarzyszy całkiem naturalne. Dzięki temu wchodzą one ...
Czytaj Dalej
20 Najciekawszych zwierząt świata

20 Najciekawszych zwierząt świata

20 Najciekawszych zwierząt świata cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników fauny. Zwierzęta te występują na całej kuli ziemskiej i zajmują różnorodne ...
Czytaj Dalej
7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych

7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych

7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych wpływa na jakość życia tych zwierząt. Ryby ozdobne zostały udomowione w Chinach około 3 ...
Czytaj Dalej