GeoZoo » Pies » Dandie dinmont terrier
Dandie dinmont terrier

Dandie dinmont terrier

Dandie dinmont terrier pochodzi ze Szkocji. Od początku XVIII wieku używany jest w swojej ojczyźnie w roli norowca i jako towarzysz myśliwego. Wykorzystywany był do polowań na szczury, wydry i borsuki. Początkowo czworonogi te trzymane i hodowane były przez kilka miejscowych rodzin.

Dandie dinmont terrier to mały i inteligenty pies. Na początku rasa ta była mało popularna i nie miała swojej nazwy ze względu na niedużą ich liczebność. Do popularyzacji tych psów przyczynił się swoimi nowelami przede wszystkim Walter Scott. Był on znanym poetą i powieściopisarzem szkockim, żyjącym na przełomie XVIII i XIX wieku. Psy te poznał podczas jednej ze swoich podróżniczych wypraw i opisał w noweli „Guy Mannering”. Rasa ta nazwę swoją zawdzięcza bohaterowi utworu, którym był farmer szkocki Dandie Dinmont.

Wygląd szkockiego psa

Dandie dinmont terrier wyróżnia się specyficzną urodą, a wyglądem przypomina jamnika. Charakterystyczną jego cechą jest nieproporcjonalny do rozmiarów ciała niski i silny głos. Pies ten ma wysokość w kłębie w granicach 20-28 cm. Idealna masa tego czworonoga w dobrej kondycji wynosi 8 kg. Posiada długi, silny i giętki tułów oraz dobrze rozwiniętą klatkę piersiową.

Głowa tego terriera jest silnie zbudowana i szeroka, ale proporcjonalna do jego wielkości. Mięśnie żuchwy są silnie rozwinięte. Na głowie widoczna jest charakterystyczna czupryna. Oczy są duże i okrągłe o barwie ciemno-orzechowej. Uszy długie i zwisające oraz u nasady szerokie mierzą w granicach 7,5-9,5 cm.

Dandie dinmont terrier posiada nożycowy zgryz i czarną truflę nosową. Podniebienie jest ciemno-pigmentowe lub czarne. Pies ten ma bardzo mocne zęby, a szczególnie kły, które są bardzo duże i ściśle na siebie zachodzą. Szyja jest muskularna, silna i dobrze związana z łopatkami. Żebra są dobrze wysklepione, a grzbiet niski.

Dandie dinmont terrier posiada krótkie i szeroko rozstawione przednie kończyny o silnie rozwiniętych mięśniach i kośćcu. Kończyny tylne trochę dłuższe od przednich, ale też szeroko rozstawione. Uda są silnie rozwinięte. Łapy przednie znacznie większe niż tylne. Ciemne pazury są we wszystkich odcieniach i stosownie do maści, ale bez wilczych pazurów.

Ogon raczej krótki o długości w granicach 20-25 cm. Wygięty jest ku górze zupełnie, jak szabla turecka. Na odcinku wynoszącym 10 cm jest gruby, a dalej zwęża się ku końcowi. Do wad tych psów zaliczane są płaskie łapy i białe umaszczenie. Poza tym u czworonożnych uczestników wystaw nie jest również dopuszczalny przodozgryz i tyłozgryz.

Dandie dinmont terrier

Szata i umaszczenie

Dandie dinmont terrier posiada dwuwarstwową szatę, w skład której wchodzi twardy włos okrywowy i miękki podszerstek. Mieszania włosów jedwabistych i twardych pokrywa głowę i górną część tułowia, aż do nasady ogona. Szata w dotyku sprawia wrażenie elastycznej, a długość sierści wynosi około 5 cm. Włos w górnej części tułowia jest twardy i ciemniejszy, a w dolnej miękki i jaśniejszy.

Sierść nie powinna być w dotyku szorstka. Kolor skóry na brzuchu ma barwę futra. Głowa pokryta jest miękkim, jedwabistym i jaśniejszym włosem. Długość piór na kończynach wynosi około 5 cm. Ogon również ozdobiony jest wdzięcznymi piórami o długości około 5 cm, które ulegają skróceniu ku końcowi. Pióra wyrastają u tych psów w wieku 1-2 lat

Dandie dinmont terrier posiada umaszczenie koloru:

  • Musztardowego od czerwonobrązowego do płowego. Głowa jest kremowobiała, a kończyny i łapy o ton ciemniejsze.
  • Pieprzowego, przechodzące od ciemno-niebieskawo-czarnego do jasno-srebrzysto-szarego. Jednak bardziej cenione są odcienie pośrednie. Umaszczenie tułowia, łap i lędźwi bardziej intensywny, a jaśniejsze barwy widoczne są na kończynach. Sierść na łapach jest podpalana w odcieniu dostosowanym do maści tułowia.

Dandie dinmont terrier

Charakter i temperament

Dandie dinmont terrier porusza się swobodnie i elastycznie. Jest psem energicznym i chętnym do pracy. Wyróżnia się łagodnym i przyjacielskim usposobieniem. Potrafi być też stanowczy oraz obojętny wobec innych psów i pozostałych zwierząt. Po odpowiedniej socjalizacji jest czworonogiem dobrze ułożonym.

Podsumowując dandie dinmont terrier to wierny i wspaniały towarzysz człowieka. Dandie dinmont terrier jest oryginalną i interesującą rasą, ale mało popularną, nawet w swojej ojczyźnie. To bardzo inteligentny i spokojny pies, który nie sprawia kłopotów. Dandie dinmont terrier nadaje się na stróża. Jednak w sforze innych psów może być niezgodny i skory do bójek. Szkoda, że w Polsce rasa ta jest mało znana.

Scroll to Top