GeoZoo » Pies » Wyścigi psów
Wyścigi psów

Wyścigi psów

Wyścigi psów cieszą się na całym świecie wielkim zainteresowaniem. Najbardziej popularne są w krajach anglosaskich. W przeciągu roku stawiane są tam na gonitwy nawet miliardy dolarów. W Polsce wyścigi czworonogów są w pewnych warunkach dozwolone, ale nie można na nie wnosić zakłady.

Wyścigi psów są ciekawą dyscypliną sportową, która znalazła wielu zwolenników. Najczęściej w profesjonalnych wyścigach wykorzystywane są charty. Są to jedne z najszybszych psich ras na kuli ziemskiej. Klasyczna wersja wyścigu polega na ogłoszeniu zwycięzcą pierwszego psa, który dobiegnie do mety. Wyróżnia się kilka rodzajów gonitw.

Popularne wyścigi psów

Wyścigi psów można obstawiać w Polsce w legalnych Zakładach Bukmacherskich tylko na zagraniczne gonitwy chartów i wirtualne wyścigi psów. Niektóre wyścigowe czworonogi potrafią rozwinąć prędkość przekraczającą 70 km/h.

Do popularnych wyścigów psów zaliczamy:

  • wyścigi psów torowe,
  • coursing,
  • canicross.

Wyścigi psów torowe

Wyścigi psów torowe polegają na wyścigach czworonogów, które podążają za sztucznym wabikiem. Pokonują i poruszają się po torze liczącym w zależności od rasy od 250 do 900 m. Tor wyścigowy musi spełniać odpowiednie normy. Płaszczyzna nawierzchniowa toru powinna być właściwie wyprofilowana, co pomaga czworonogom pokonywać zakręty.

Tor wyścigowy dla małych psów wynosi w granicach 250 – 500 m. Psy startujące w tych zawodach muszą mieć prawidłowe przeszkolenie kondycyjne i licencję. Sport ten częsta naraża zwierzęta na rozmaite kontuzje. Najbardziej jest on popularny za granicą. Liczba zawodników to maksymalnie sześć psów. Ruszają one z boksów startowych i gonią przynętę.

Zawody wygrywa pies, który pierwszy przekroczy metę. Uczestniczące w gonitwie zwierzęta  posiadają koszulki w odmiennych kolorach w celu łatwego ich rozróżniania. Ten rodzaj psich wyścigów w Australii i Wielkiej Brytanii jest bardzo popularny i powiązany jest z ogromnym rynkiem zakładów bukmacherskich.

W wielu krajach wyścigi te są nielegalne. W Polsce nie są zabronione, ale nie można na nie obstawiać zakładów.

Coursing

Coursing polega na ściganiu przez zawodników przynęty. Często jest to atrapa zająca. W tego rodzaju zawodach czworonogi podążają za przynętą w naturalnym środowisku. Jest to otwarty teren łąk czy innych obszarów zielonych. Nie każdy teren znajduje się do urządzenia zawodów sportowych. Największym zagrożeniem są kamienie czy dziury. Psy wyścigowe w tej dyscyplinie nie startują z boksów tylko na wydaną komendę „z ręki”.

Najbardziej popularne są wyścigi psów, które polegają  na rywalizacji dwóch psów. Większe psy mają za zadanie pokonać dystans od 500 do 1000 m. Natomiast mniejsze czworonogi wystarczy, że przebiegną od 400 do 700 m. Podczas gonitwy sędziowie oceniają i punktują psy według: zaciętości, szybkości, inteligencji, zręczności i kondycji. Psy startujące w tych zawodach muszą posiadać licencję coursingową.  

Canicross

Canicross to dyscyplina polegająca na biegu przełajowym z psem lub z psami. Specjalna uprzęż z amortyzatorem łączy przewodnika czyli maszera z psem. Zwierzę biegnąc z przodu ułatwia bieg człowiekowi. W trakcie pokonywania trasy maszer nie może w żaden sposób zmuszać czy zachęcać psa do biegu. Jeżeli pies przestaje biec, to zawodnik wypada z wyścigów, zostaje zdyskwalifikowany.

Wyścigi psów

Wyścigi psich zaprzęgów

Wyścigi psów organizowane są w warunkach zimowych i bezśnieżnych. Przewodnikiem jest maszer, który musi pokonać określony dystans będąc ciągnięty na saniach przez psi zaprzęg. Organizowane są na całym świecie.

Zawody w zależności od długości trasy do pokonania odbywają się w trzech kategoriach:

  • Krótkodystansowej,
  • Średniodystansowej,
  • Długodystansowej.

Wyścigi psich zaprzęgów jest to dobrze rozpoznawalna dyscyplina sportu, którą uprawiają zawodowcy i amatorzy. Trasy powinny być odpowiedniej szerokości, żeby umożliwić zawodnikom swobodne poruszanie się. Trasy muszą być oddzielone od parkingów samochodowych. Linia startowa i meta wymagają wyraźnego oznaczenia.

Startujące zaprzęgi podzielone są na klasy:

  • A – nielimitowana, w której udział bierze minimum 8 psów,
  • B – klasa 8 psów, w której wystartować musi od 6 do 8 psów,
  • C – klasa 6 psów, w której udział musi wziąć od 4 do 6 psów.

Psi zaprzęg wykorzystany w wyścigach  ma swoją ponad stuletnią historię i tradycję. Pierwsze zawody na świecie odbyły się w Nome na Alasce, na samym początku XX wieku. Wyścigi psich zaprzęgów są dyscypliną sportową, w której psy ciągną zawodników. W drugiej połowie XX wieku wyścigi stały się już popularne w krajach europejskich.

W Polsce pierwsze zawody odbyły się od 30 listopada do 1 grudnia 1991 roku w Szczypiornie. Jest to mała wieś w województwie mazowieckim. Imprezę zorganizował Sportowy Klub Psów Zaprzęgowych Cze-Ne-Ka. W Polsce mistrzostwa kraju organizowane są w różnych kategoriach wiekowych.

W zawodach średnia prędkość psich zaprzęgów wynosi 30 km/h. Mogą maksymalnie osiągnąć 50 km/h.

Wyścigi psów w zaprzęgu oznaczają liczne zawody krajowe, europejskie i światowe. W tej dyscyplinie sportowej nie brakuje również zawodników z Polski.  Zdobywają oni niejednokrotnie tytuły mistrza Europy i na świecie. Poza tym psi zaprzęg często wykorzystywany jest w licznych atrakcjach. Czworonogi z psiego zaprzęgu są psami pracującymi. Z tego względu wymagają specjalnej diety i specjalistycznej opieki. 

Podsumowując wyścigi psów odbywają się w różnych dyscyplinach sportowych. Najpopularniejsze są wyścigi psich zaprzęgów. Na przykład mogą odbywać się na saniach lub wózkach. Za granicą bardzo znane i cenione są wyścigi torowe chartów. Z tych wszystkich psich wyścigów najbardziej bezpieczny dla zwierząt jest canicross. W pozostałych dyscyplinach sportowych psy wyścigowe niejednokrotnie ulegają kontuzjom.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]