GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » 5 Ciekawostek o latających rybach
5 Ciekawostek o latających rybach

5 Ciekawostek o latających rybach

5 Ciekawostek o latających rybach przybliży nam bardziej życie żywych organizmów świata podwodnego. Ryby to jedna z najstarszych rodzin zwierząt żyjących na kuli ziemskiej. Zamieszkują rozmaite środowiska i rejony świata. Mogą występować w wodach słodkich i słonych. Posiadają różne wymagania i ciekawe zdolności.

5 Ciekawostek o latających rybach pogłębi naszą wiedzę w zakresie tych interesujących zwierząt. Należą one do gromady promieniopłetwych, rzędu belonokształtnych i rodziny ptaszorowatych. Występują na całej kuli ziemskiej w subtropikalnych i tropikalnych morzach. Można je spotkać w wodach Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego i Indyjskiego. Najwięcej gatunków występuje w wodach Pacyfiku.

Wybrane ciekawostki o rybach latających

5 Ciekawostek o latających rybach to informacje o ich zwyczajach i zachowaniu. Niewiele ryb posiada zdolność latania. Przedstawiciele ryb latających należą do rodziny ptaszorowatych, która liczy około 70 gatunków. Mogą szybować samotnie bądź w grupie. Cechą charakterystyczną tych ryb są długie i silnie umięśnione płetwy piersiowe.

Ryba podczas lotu rozwija płetwy piersiowe w formie skrzydeł. Przy lądowaniu zwija płetwy. Może również wykonać powtórny lot odbijając się ogonem lub zmienić kierunek lotu, gdy zagraża jej niebezpieczeństwo. Ptaszorowate pływają najczęściej pod powierzchnią wody. Bardzo szybkimi lotnikami są ryby z rodzaju Exocoetus.  

Do wybranych pięciu ciekawostkach o latających rybach należą:

  1. Ryby mogą  się wzbijać ponad wodę i szybować za pomocą płetw brzusznych o aerodynamicznym kształcie i ogona. Ryby latające podzielone zostały na: dwuskrzydłowe i czteroskrzydłowe. Te pierwsze są mniejsze, a ich długość wynosi w granicach 18-30 cm. Maksymalna długość lotu ryb dwuskrzydłowych sięga 200 m. Natomiast czteroskrzydłe osiągają długość do 48 cm i wagę około 1 kg. Maksymalnie mogą latać na odległość 400 m. Masa ciała ryb latających waha się w granicach 25-1000 g. Wysokość lotu najczęściej wynosi do 6 m, ale zanotowano nawet do 12 m nad powierzchnią wody.
  2. Najliczniejszymi rybami latającymi na świecie są znane i podziwiane ptaszory jaskółcze. Gatunek ten z rodzaju Exocoetus zamieszkuje głównie wody Atlantyku i Morza Śródziemnego. Jest także spotykany w oceanach i morzach na całym świecie. Grzbiet ptaszora jest ciemnoniebieski, a brzuch i boki srebrzyste, prawie białe. Lotem ślizgowym potrafi nad powierzchnią wody pokonać kilkadziesiąt metrów w kilka sekund, osiągając prędkość do 65 km/h. Szybując ucieka przed drapieżnikami. Ma możliwość wysokich lotów, które umożliwiają mu płetwy piersiowe przypominające skrzydła i płetwa ogonowa. Szybowanie w powietrzu trwa około 10 sekund. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.
  3. Największą rybą z rodzaju Cypselurus jest latająca ryba kalifornijska. Jest to jednocześnie największy przedstawiciel ryb latających.Ta czteroskrzydlata ryba dorasta do 48 cm. Ślizga się na wysuniętych płetwach piersiowych, które przypominają skrzydła. W szybowaniu rybie z Kalifornii pomaga również opływowe ciało, które zmniejsza opór. Gatunek ten ma rozwinięty mechanizm latania w celu unikania oceanicznych drapieżników. Ryba ta potrafi wyskoczyć z wody z prędkością 56 km/h. Długość lotu wynosi około 8 metrów, a wysokość do 1,5 metra. Najczęściej wykonuje do pięciu kolejnych lotów o malejących wysokościach i odległościach.
  4. Awior to gatunek latającej ryby czarnoskrzydłej z rodziny ptaszorowatych i rodzaju Hirundichthys. Występuje w subtropikalnych i tropikalnych wodach Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego i Pacyfiku. Posiada krótki pysk z małym otworem gębowym. Dorasta do 30 cm i ma ciemno ubarwione ciało, które jest opalizujące na grzbiecie oraz srebrzyste i blade na brzuchu. Grzbietowa płetwa i ogonowa mają barwę szarą, a płetwa odbytowa jest przezroczysta. Na płetwach brzusznych widoczna jest czarna plama. Natomiast płetwy piersiowe są parzyste o barwie czarnej z bladym i cienkim brzegiem zewnętrznym. Awior zamieszkuje wody powierzchniowe. Jest w stanie wyskoczyć z wody i szybować na znaczne odległości.     
  5. Rybą akwariową latającą na krótkie dystanse jest motylowiec pochodzący z Afryki. Jest on jedynym przedstawicielem z rodziny motylowcowatych.Samica dorasta do 15 cm i jest mniej wysmukła od samca, który osiąga długość 12 cm. Ryba ta wyposażona jest w wielki otwór gębowy i ma bardzo dobry wzrok. Motylowce odżywiają się o zmroku i w nocy, pobierając pokarm z powierzchni. Ryba ta jest bardzo skoczna i posiada charakterystyczne płetwy piersiowe w kształcie skrzydeł. Motylowiec zdolny jest przelecieć kilka metrów. Z tego względu zbiornik należy przykryć pokrywą. W niewoli nie jest łatwa do rozmnażania. Polecana jest doświadczonym akwarystom ze względu na swój drapieżny charakter i specyficzne wymagania.

5 Ciekawostek o latających rybach pozwoli poznać styl życia tych zwierząt o niezwykłych umiejętnościach. Niektóre z nich są pięknie ubarwione. Szybowanie tych rybich okazów wzbudza zachwyt i podziw wśród ludzi. Jest to bardzo ciekawe zjawisko, które jest godne obserwacji. Szkoda, że ryb latających nie spotkamy w Polsce.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top