
Choroby ryb groźne dla człowieka
09/12/2021Choroby ryb groźne dla człowieka to raczej rzadkie przypadki. Świat żywych organizmów w świecie podwodnym to bardzo interesujące hobby. Podziwianie ryb w akwarium jest ciekawym zajęciem. Jednak należy pamiętać, żeby stosować środki ochronne przed niebezpiecznymi dla ludzi chorobami.
Choroby ryb groźne dla człowieka mają swoje źródło w sztucznym środowisku wodny, jakim jest akwarium. Takich schorzeń można uniknąć. Wystarczy przy każdych czynnościach akwarystycznych przestrzegać zasad higieny. Obowiązkowo należy zakładać rękawiczki ochronne.
Mycobacterium marinum
Choroby ryb groźne dla człowieka nie są przypadkami śmiertelnymi, ale po zakażeniu należy leczyć ludzki organizm. Mycobacterium marinum wywołują bakterie obecne w akwariach słonowodnych. Jest to choroba rzadko spotykana w akwariach. Bakterie bez trudu przystosowują się do zmieniającego środowiska. Z tego względu możliwe jest również zarażenie nimi człowieka.
Przed Mycobacterium marinum można się ustrzec. Przede wszystkim wystarczy przestrzegać żelaznych zasad higieny. Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w specjalnych długich rękawicach, które dostępne są w sklepach akwarystycznych. Po wykonaniu zaplanowanych czynności pielęgnacyjnych ręce należy dokładnie umyć mydłem w gorącej wodzie.
Ryby będące nosicielami tej choroby mogą przenieść ją na człowieka poprzez uszkodzoną skórę akwarysty. Objawy mykobakteriozy przebiegają inaczej u ludzi niż u ryb.
Charakterystyczne chorobowe objawy u ryb to:
- zmienione ubarwienie,
- otwarte wrzody,
- wzdęty brzuch,
- rozpad płetw.
Natomiast u ludzi przeważnie pojawiają się:
- guzy lub guzki na dłoni zwiększające zasięg do ramienia, które mogą mieć wielkość nawet kilku centymetrów,
- powiększone węzły chłonne,
- mogą niekiedy wystąpić objawy artretyzmu.

Salmoneloza
Choroby ryb groźne dla człowieka to salmoneloza, którą można się zarazić podczas czynności pielęgnacyjnych zbiornika. Choroba ta u człowieka poprzez kontakt z zakażonym zbiornikiem występuje sporadycznie. Może wystąpić również w akwariach z żółwiami.
Należy przestrzegać zasad higieny. Nie wolno zaciąg wody z akwarium wężem do ust, co może spowodować przypadkowe jej połkniecie.
Objawami tego schorzenia są:
- wymioty,
- bóle brzucha,
- gorączka,
- biegunka.
Choroby ryb groźne dla człowieka występują sporadycznie, ale nie należy ich lekceważyć. Dokonując czynności pielęgnacyjne w akwarium trzeba zakładać specjalistyczne rękawiczki. Po zakończonych czynnościach należy dokładnie wymyć ręce w gorącej wodzie z dodatkiem mydła. Po zauważeniu niepokojących objawów natychmiast należy udać się do lekarza dermatologa. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Czego nie może jeść kot?
Czytaj Dalej

Konie
Czytaj Dalej

Żaglowiec skalar
Czytaj Dalej

Opieka nad myszowatymi
Czytaj Dalej

Psy lewołapne i prawołapne
Czytaj Dalej

Barwnica
Czytaj Dalej

Kot nebelung
Czytaj Dalej

Hodowla zwierząt
Czytaj Dalej

Ryby, które wyginęły
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie myszowatych
Czytaj Dalej

Psie przedszkole
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o gwarku
Czytaj Dalej