GeoZoo » Pies » Świerzbowce uszne u psa
Świerzbowce uszne u psa

Świerzbowce uszne u psa

Świerzbowce uszne u psa to jeden z gatunków roztoczy. Stanowią zagrożenie dla jego zdrowia. Mogą być również przyczyną nieprawidłowego rozwoju i złego samopoczucia. Psy mogą cierpieć na inwazję różnych roztoczy. Świerzbowce są pasożytami ssaków i ptaków, a także człowieka.

Świerzbowce uszne u psa należą do pasożytów zewnętrznych. Zarażony pies drapie uszy, ponieważ świerzbowiec powoduje świąt i ból. Leczenie należy podjąć po konsultacji z weterynarzem. Świerzbowca usznego można zdiagnozować na podstawie mikroskopowego badania  wymazu z psiego ucha. Łagodny przebieg choroby można leczyć kroplami, doustnymi tabletkami czy maścią, o czym powinien zadecydować weterynarz.

Rozwój świerzbowca usznego

Świerzbowce uszne u psa jest pasożytem zewnętrznym, który nie jest owadem, ale pajęczakiem. Jest bardzo małych rozmiarów, prawie niewidoczny gołym okiem. Jego rozmiary dochodzą do 0,8 milimetra. Dorosłe samice składają jaja w przewodzie słuchowym, które po czterech dniach przeistaczają się w larwy.

Świerzbowce uszne u psa umiejscawiają się w zewnętrznym przewodzie słuchowym, atakując małżowinę uszną. Pełny rozwój świerzbowca usznego trwa 3-4 tygodnie. Świerzbowce poza żywicielem są w stanie przeżyć do 21 dni. W przewodzie słuchowym może dochodzić do wtórnego zakażenia bakteryjnego bądź grzybiczego.

Świerzbowiec uszny jest najczęściej spotykany u szczeniąt. Może on również zainfekować dorosłe psy i koty. Świerzbowiec wywołuje świąd, przez co pies się drapie. W ten sposób zostaje narażony na dodatkowe infekcje bakteryjne.

Inwazja i zwalczanie świerzbowca

Świerzbowce uszne u psa powodują ogromne dolegliwości. Wywołują nieznośny świąd i ból. Czworonogi mogą w takiej sytuacji rozdrapywać sobie uszy do krwi, obnażając czasami chrząstkę małżowiny. W trakcie inwazji można zobaczyć w przewodzie słuchowym nadmiar brązowej wydzieliny.

Świerzbowiec uszny powoduje zapalenie zewnętrznego kanału słuchowego. Po rozpoznaniu choroby należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Łagodne przypadku świerzbu u psów można leczyć kroplami. Trzeba smarować wnętrze małżowin usznych psa lub wpuszczać specjalistyczne krople do uszu.

Wszystkie te zabiegi wymagają powtarzania co kilka dni. Przebieg leczenia trwa dłuższy czas, aż do ustąpienia świądu. Kiedy pies przestaje drapać uszy przednimi łapkami i nie potrząsa głową można zakończyć leczenie. W przypadku wtórnej infekcji należy podać antybiotyk przepisany przez weterynarza.

Trzeba również pamiętać, że niektóre preparaty niszczą dorosłe świerzbowce, ale nie uszkadzają jaj.  Z tego względu może okazać się, że leczenie pod nadzorem lekarza weterynarii należy powtórzyć. Nie wolno zapominać, że świerzbowiec uszny może być przeniesiony na inne zwierzęta.

Niezwalczane świerzbowce doprowadzają psa do wielkich cierpień. Świerzbowce uszne rzadziej występują u psa niż u kota. W przypadku świerzbowca wskazane są również kąpiele lecznicze, preparaty spot on czy doustne tabletki.

Podsumowując świerzbowce uszne u psa są pasożytami, które wywołują u czworonoga cierpienie psychiczne i fizyczne. Z tego względu należy regularnie sprawdzać psie uszy. Należy pamiętać, że świerzbowiec szybko rozprzestrzenia się pomiędzy osobnikami. Z tego względu wskazane jest odizolowanie psa, u którego zostały wykryte pasożyty.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]