GeoZoo » Pies » Dieta BARF dla psa
Dieta BARF dla psa

Dieta BARF dla psa

Dieta BARF dla psa jest zupełnie innym systemem odżywiania niż metoda tradycyjna. Karmy domowe lub komercyjne powinny być kompletne, zbilansowane i smaczne, które chętnie będą zjadane przez psa. Pokarm powinien spełniać zapotrzebowanie czworonoga na energię i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dieta BARF dla psa to Biologically Appropriate Raw Food czyli Biologicznie Odpowiednia Żywność Surowa. Podawany czworonogowi pokarm powinien być strawny i przystosowany do indywidualnego zapotrzebowania psa. Karmy komercyjne zostały podzielone na suche i mokre. Jednak nie zastąpią one świeżego pokarmu przygotowanego w domu, który jest smaczniejszy i mniej przetworzony.

Skład karmy BARF

Dieta BARF dla psa jest najbardziej znaną surową karmą, która składa się przede wszystkim z surowego mięsa. Jest ono bardziej strawne niż mięso gotowane. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że takie posiłki wiążą się z większym ryzykiem zanieczyszczeń biologicznych. W każdym przypadku najlepiej sprawdzają się posiłki sporządzone samodzielnie, które można polecać czworonogom.

Surowe mięso może być najczęściej zanieczyszczone:

  • Bakteryjnie:
    • Salmonella – salmonellozą, na którą podatne są czworonogi chore i z osłabionym układem odpornościowym. Bakterie mogą być wydalane w kale i ślinie.
    • Escherichia coli, które stanowią zagrożenie dla psów z osłabionym układem immunologicznym.
    • Yersinia enterocolitica, które wywołują głównie zapalenie żołądka i jelit, a także zapalenie węzłów chłonnych krezkowych.
    • Campylobacter powodujący zakażenie przewodu pokarmowego.
  • Pasożytniczo:
    • Toxoplasma czyli Toksoplazmoza, w przypadku której może wystąpić zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wątroby czy płuc.
    • Echinococcus multilocularis, który jest pasożytem układu pokarmowego. 

Nawet surowe mięso przeznaczone dla ludzi zawiera niejednokrotnie bakterie. Jedynym mięsem przeznaczonym do konsumpcji w stanie surowym przez człowieka jest wołowina. Mrożąc mięso przez 48 godzin można wyeliminować pasożyty, ale nie pozbędziemy się zanieczyszczeń bakteryjnych. Odpowiednie żywienie zapewni psu zdrowie, energię i prawidłowy rozwój.

W diecie BARF zawarte są następujące składniki:

  • Surowe mięso o dużej zawartości kości ze szpikiem – 60%
  • Narządy wewnętrzne – 10%:
  • Surowe warzywa – 12%
  • Surowe owoce – 6%
  • Jaja – 5%
  • Nabiał – 4%
  • Orzechy – 3%

W tego rodzaju diecie można wykorzystać surowe narządy wewnętrzne, takie jak: wątroba, płuca, śledziona czy jelita. Można bez problemu sporządzać potrawy z surowych warzyw, np.: marchewki, czerwonej papryki, szpinaku, cukinii, kalafiora, brokuła czy fasolki szparagowej. Karmę BARF można urozmaicić olejem, ziołami i glonami.

Dieta BARF dla psa zawiera znikomą ilość węglowodanów i nie ma w swoim składzie produktów zbożowych. Psom w stanie surowym polecana jest wołowina, która poddawana jest dokładniejszym kontrolom sanitarno-higienicznym i przeważnie mniej zanieczyszczona biologicznie niż inne surowe mięso.

Szkodliwe składniki w stanie surowym

Dieta BARF dla psa odpowiednio zbilansowana i kompletna może być wartościowym pokarmem, przede wszystkim w przypadku niektórych psów z chorobami alergicznymi, jelit i żołądka. Jednak nie należy zapominać, że nie wszystkie składniki powinny być spożywane w stanie surowym, ponieważ mogą być szkodliwe.

Surowe ryby często zawierają tiaminazę niszczącą witaminę B1. Poza tym może posiadać w swym składzie trimetyloaminę, która wiąże żelazo i powoduje anemię. W stanie surowym nie należy także podawać psu jaj. Zawierają one awidynę, która wiąże witaminę B7, powodując jej niedobór. Naturalna dieta psów powinna być uboga w węglowodany, a bogata w biało.

Psy w wyniku procesu udomowienia rozwinęły umiejętności trawienie węglowodanów. Dieta BARF dla psa uważana jest za strawną i odpowiada naturalnemu pożywieniu wilków. Posiada ona coraz więcej zwolenników, ale również wielu przeciwników. Ci drudzy uważają, że mięso może być zanieczyszczone i nie nadaje się do spożycia przez każdego psa.

Posiłki sporządzone z surowego mięsa mogą okazać się odpowiednie dla psów myśliwskich i kotów, których często ulubionym przysmakiem jest surowa wątroba. Natomiast psy, jako zwierzęta względnie mięsożerne niejednokrotnie uwielbiają podroby, ale gotowane, pieczone lub smażone. Podobnie jest z pozostałym mięsem drobiowym, wieprzowym czy wołowym.

Znaczenie diety BARF

Dieta BARF dla psa może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie i ogólny stan zdrowia psiego pacjenta z problemami trawiennymi czy alergiami. Może też okazać się pomocna w przypadku czworonogów z nieswoistym zapaleniem jelit i chorobami żołądka. Jednak nie nadaje się dla każdego psa ani w każdym gospodarstwie domowym.

Psy są bardziej odporne na zatrucia bakteryjne niż ludzie, ale pod warunkiem, że są zdrowe. Natomiast psi seniorzy mogą mieć problemy z trawieniem surowego mięsa i warzyw. Jednak istnieje zagrożenie nie tylko dla czworonożnych towarzyszy już chorych czy w wieku geriatrycznym, ale także dla ludzi.

Ze względu na różne schorzenia i wiek geriatryczny czworonogi powinny mieć dobrze skomponowaną dietę. Poza tym należy wziąć pod uwagę, że nie każdy czworonożny przyjaciel będzie skłonny do spożywania surowego mięsa. Taka dieta powinna być również przygotowana do indywidualnych upodobań smakowych psa.

Dieta BARF dla psa nie zawsze i nie dla każdego czworonoga może być wprowadzona. Nie należy zmuszać zwierzęcia do spożywania posiłku, który nie odpowiada jemu smakowo. Należy wziąć pod uwagę również wiek i stan zdrowia czworonoga. Warto skorzystać z porady lekarza weterynarii lub psiego dietetyka w przypadku podawania surowego mięsa.

Środki ostrożności

Dieta BARF dla psa staje się niebezpieczna, gdy człowiek ma bezpośredni kontakt z czworonogiem, który spożył surowe mięso zarażone bakteriami. Tego rodzaju dieta powinna być stosowana z rozwagą i bardzo umiejętnie. Trzeba zapoznać się z ewentualnymi zagrożeniami i nauczyć się prawidłowo przed nimi zabezpieczać, nie narażając domowników.

Do 6 miesiąca życia posiłki dla psa powinny być gotowane. Jeżeli nasz podopieczny nie jest przyzwyczajony do surowego posiłku, to należy zacząć wprowadzać go stopniowo. Wpierw trzeba przez 3 dni podawać gotowane posiłki. Przez następne 2-3 dni wprowadzamy tylko lekko podgotowane pożywienie.

Dopiero po tym okresie można podawać surową porcję w celu stopniowego przyzwyczajenia przewodu pokarmowego do surowego jedzenia. W domach, w których znajdują się małe dzieci najbezpieczniej jest podawać psu gotowane posiłki. W każdym przypadku należy zachować ostrożność i przestrzegać higieny podczas przygotowania potraw.

Blaty, talerze i sztućce, które miały bezpośredni kontakt z surowym mięsem trzeba koniecznie dokładnie wymyć gorącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W ten sposób zabezpieczamy się przed zakażeniem bakteryjnym, jeżeli zdecydujemy się na dietę BARF dla naszego pupila. Jednak surowa dieta ma plusy i minusy.

Niektóre surowe karmy dla zwierząt są certyfikowane po zapakowaniu, jako wolne od patogenów. Oznacza to, że nie ma w nich zanieczyszczeń bakteryjnych. Przyrządzając dla czworonożnego pupila surowe mięso należy zachować ostrożność przy jego obróbce i podawaniu. Trzeba uważać na możliwość zakażenia ludzi.

Podsumowując

Dieta BARF dla psa jest sposobem żywienia czworonogów zbliżona do ich naturalnej diety. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu dobowych posiłków, żeby zapewnić podopiecznemu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Przed wprowadzeniem diety BARF zalecany jest kontakt z lekarzem weterynarii.